Coraz doskonalsze zegarki

Jeżeli smartfony można już uznać za małe komputery, to zegarki są już jak małe smartfony. Rośnie nie tylko liczba ich funkcji, ale także ich doskonałość. Niestety, za jakość trzeba zapłacić. A duża liczba zaawansowanych funkcji powoduje, że trzeba się też trochę pouczyć ich wykorzystywania.

Czytaj dalej

Prosty, ale inteligentny termostat

Rachunki za ogrzewanie i chłodzenie potrafią być bardzo wysokie. Pewnych oszczędności można dokonać za pomocą odpowiedniego termostatu. Skomplikowane jego programowanie zniechęca jednak do tego wielu ludzi. Z kolei tzw. inteligentne termostaty są łatwiejsze w obsłudze, ale za to drogie. Można jednak znaleźć złoty środek - termostat prosty i tani, ale inteligentny.

Czytaj dalej

Futurystyczny traktor

Takiego gadżetu raczej nie kupi sobie żaden z naszych Czytelników. Ale rozpoczęcie produkcji tego niezwykłego pojazdu pokazuje rozwój technologii w ciągu zaledwie kilkunastu ostatnich lat. I daje nadzieję na wydajniejszą produkcję żywności, przy mniejszej szkodliwości dla środowiska.

Czytaj dalej

Domy z drukarki 3D

Drukarki 3D kojarzą się z urządzeniami, które potrafią stworzyć z plastikowej masy jakiś element albo nawet cały model. Są dzięki temu stosowane w wielu branżach, np. do budowy jakiegoś prototypu. Ale są też drukarki 3D, których rozmiary pozwalają na... budowę domu. Nie modelu, nie z plastiku, ale prawdziwego, murowanego domu.

Czytaj dalej

Lepiej tankować czy ładować?

Porównań samochodów elektrycznych ze spalinowymi nie brakuje. Dziś przedstawiamy bardzo chłodne spojrzenie na porównanie kosztów jazdy obydwoma rodzajami pojazdów. Zwracamy też uwagę na inne kwestie, które często w dyskusjach są zniekształcane emocjami.

Czytaj dalej

W razie wybuchu bomby atomowej...

Wszyscy eksperci podkreślają, że wojna atomowa nam nie grozi. Ale jednocześnie pojawiają się instrukcje, jak zachować się w razie nuklearnego wybuchu. Nie są one wcale oczywiste, a niektóre wręcz przeciwne naturalnym odruchom.

Czytaj dalej

Klimatyzatory i pompy ciepła - cz. 1

Upały już nam nie dokuczają, klimatyzację wyłączamy, więc rachunki za prąd maleją. Ale zaraz potrzebne będzie ogrzewanie i rachunki znowu będą rosnąć, tym razem za włączone piece. Tymczasem coraz popularniejsze robią się pompy ciepła, które mogą zastąpić zarówno piec, jak i klimatyzator. A co najważniejsze, zmniejszyć nasze rachunki.

Czytaj dalej

Klimatyzatory i pompy ciepła - cz. 2

Klimatyzatory są w New Jersey powszechne. Pompy ciepła są znacznie mniej znane, więc opisujemy dziś, jakie są ich rodzaje, jakie mają zalety i jakie wady. Bo coraz częściej decydują się na nie mieszkańcy stanów, gdzie do tej pory domy były ogrzewane i chłodzone dwoma oddzielnymi systemami.

Czytaj dalej

Samochód elektryczny jak spalinowy

Samochody elektryczne są niemal pod każdym względem inne niż spalinowe. Nie chodzi tylko o sam silnik, konstruktorzy od początku starali się też je odróżnić na zewnątrz. Teraz jednak przyszedł moment, w którym ktoś pomyślał o... upodobnieniu samochodów elektrycznych do tradycyjnych.

Czytaj dalej

Wodorowe autobusy, pociągi i statki

Bardzo dużo mówi się o samochodach elektrycznych. Widzimy ich coraz więcej na ulicach, a koncerny motoryzacyjne zapowiadają całkowitą rezygnację z konstrukcji z silnikami spalinowymi. Ale to, czy przyszłość transportu należy wyłącznie do pojazdów elektrycznych, nie jest wcale pewne. Rozwija się bowiem napęd wodorowy.

Czytaj dalej

Słodka woda z walizki

Ziemię pokrywają ogromne oceany, a my ciągle mówimy o suszy. To dlatego, że woda w oceanach jest słona, a do życia potrzebna jest słodka. Opracowanie tanich i praktycznych metod odsalania wody może pomóc rozwiązać problem braku wody. Pokazujemy dziś gadżet, który jest jednym z nowatorskich rozwiązań.

Czytaj dalej

Radar nowego typu

Samochody jadące z nadmierną prędkością są namierzane przez policyjne radary. W niektórych stanach kierowcy otrzymują mandaty również po sfotografowaniu ich pojazdu przez automatyczny radar stojący przy drodze. W Kalifornii powstaje pilotażowy program z wykorzystaniem nowego typu radaru. Mandaty dostawać będą nie tylko jadący zbyt szybko.

Czytaj dalej

Ładuje i pamięta

Zapewne wielu kierowców ma w samochodzie ładowarkę do telefonu, wkładaną do gniazdka na 12 V (dawniej wykorzystywanego do zapalniczki), które znajduje się w kabinie każdego samochodu. I zapewne większość tych urządzeń, poza ładowaniem, nie potrafi niczego innego. Przedstawiamy dziś gadżet, który jest znacznie bardziej pożyteczny. W wydaniu papierowym "abecadła" opisujemy też pistolet na grilla.

Czytaj dalej

Kosmiczna instrukcja obsługi

Każde urządzenie potrzebuje instrukcji obsługi. Proste gadżety domowe możemy często rozpracować bez niej. Ale są urządzenia, których nawet najlepsi specjaliści w kosmicznej agencji NASA nie potrafią obsłużyć bez instrukcji obsługi.

Czytaj dalej

Pomysły udoskonalenia samochodu

Patent nie musi być dobry. Żeby zostać zarejestrowany, musi być tylko oryginalny. Patentów na udoskonalenie samochodu jest mnóstwo, chociaż szansa na ich zastosowanie jest często co najmniej wątpliwa. Niektóre pomysły - i to nawet wielkich koncernów - są naprawdę zaskakujące.

Czytaj dalej

Strona 1 z 3