Radio AM już niepotrzebne?

Technika idzie do przodu, ale czy to znaczy, że stare rozwiązania należy eliminować? Producenci samochodów chyba tak sądzą, bo chcą z deski rozdzielczej usunąć radio AM. Nie wszystkim się to podoba, bo miliony kierowców wciąż tego radia słuchają. Inną nowością, która budzi kontrowersje, są opcje w samochodzie, za które trzeba płacić miesięczny abonament.

Czytaj dalej

Gadżet polecany przez policję

Gadżety to nie tylko zabawki czy technologiczne ciekawostki. Niektóre z nich mogą przydać się w tak poważnych rzeczach, jak ochrona samochodu przed kradzieżą. Tak przynajmniej uważają burmistrz Nowego Jorku i policja tego miasta, zachęcając do stosowania dość taniego gadżetu.

Czytaj dalej

Samochód nie całkiem elektryczny dla nieprzekonanych

Samochody elektryczne wciąż nie przekonują większości kupujących auta. Nawet tych, którzy doceniają zalety elektrycznego napędu. Przedstawiamy dziś samochód - w dwóch nowych wersjach w 2023 roku - który może przekonać nieprzekonanych. Na co dzień można korzystać z niego jak z auta elektrycznego, ale nie dotyczy go ograniczony akumulatorem zasięg.

Czytaj dalej

Nadzieja na polski samochód

Autor rubryki "Technika i gadżety" odwiedził wystawę samochodów w Poznaniu i odkrył jeżdżący prototyp nowej polskiej konstrukcji. Od producenta uzyskał o niej informacje techniczne.

Czytaj dalej

Komórki paliwowe dla człowieka

Komórka paliwowa to urządzenie wytwarzające energię elektryczną, przy wykorzystaniu różnych substancji jako paliwo. Stosowana w samochodach, zasilana jest na przykład wodorem. A naukowcy zbudowali miniaturową komórkę paliwową, korzystającą z obecnej w organizmie ludzkim glukozy.

Czytaj dalej

Gadżet do kuchni

Nie każdy gadżet musi być naszpikowany elektroniką. Są też takie, które korzystają ze zdobyczy technologicznych, ale wyglądają jak zwykłe naczynia.

Czytaj dalej

Nie gotowi na samochody elektryczne

Technologia samochodów elektrycznych szybko się rozwija. Znacznie wolniej przychodzi ich społeczna akceptacja. Kierowcy wciąż boją się rozładowania akumulatora.

Czytaj dalej

Koniec legendy Boeinga 747

Wielki "Jumbo Jet" odchodzi. Wyprodukowana została ostatnia sztuka tego samolotu, który dzięki swoim rozmiarom sprawił, że podróże lotnicze stały się dostępne dla wielu Amerykanów. Ale dziś jest już na tyle stary, że muszą go zastąpić nowocześniejsze maszyny. Chociaż prezydent USA będzie latał Boeingiem 747 jeszcze przez wiele lat.

Czytaj dalej

Coraz doskonalsze zegarki

Jeżeli smartfony można już uznać za małe komputery, to zegarki są już jak małe smartfony. Rośnie nie tylko liczba ich funkcji, ale także ich doskonałość. Niestety, za jakość trzeba zapłacić. A duża liczba zaawansowanych funkcji powoduje, że trzeba się też trochę pouczyć ich wykorzystywania.

Czytaj dalej

Prosty, ale inteligentny termostat

Rachunki za ogrzewanie i chłodzenie potrafią być bardzo wysokie. Pewnych oszczędności można dokonać za pomocą odpowiedniego termostatu. Skomplikowane jego programowanie zniechęca jednak do tego wielu ludzi. Z kolei tzw. inteligentne termostaty są łatwiejsze w obsłudze, ale za to drogie. Można jednak znaleźć złoty środek - termostat prosty i tani, ale inteligentny.

Czytaj dalej

Futurystyczny traktor

Takiego gadżetu raczej nie kupi sobie żaden z naszych Czytelników. Ale rozpoczęcie produkcji tego niezwykłego pojazdu pokazuje rozwój technologii w ciągu zaledwie kilkunastu ostatnich lat. I daje nadzieję na wydajniejszą produkcję żywności, przy mniejszej szkodliwości dla środowiska.

Czytaj dalej

Domy z drukarki 3D

Drukarki 3D kojarzą się z urządzeniami, które potrafią stworzyć z plastikowej masy jakiś element albo nawet cały model. Są dzięki temu stosowane w wielu branżach, np. do budowy jakiegoś prototypu. Ale są też drukarki 3D, których rozmiary pozwalają na... budowę domu. Nie modelu, nie z plastiku, ale prawdziwego, murowanego domu.

Czytaj dalej

Lepiej tankować czy ładować?

Porównań samochodów elektrycznych ze spalinowymi nie brakuje. Dziś przedstawiamy bardzo chłodne spojrzenie na porównanie kosztów jazdy obydwoma rodzajami pojazdów. Zwracamy też uwagę na inne kwestie, które często w dyskusjach są zniekształcane emocjami.

Czytaj dalej

W razie wybuchu bomby atomowej...

Wszyscy eksperci podkreślają, że wojna atomowa nam nie grozi. Ale jednocześnie pojawiają się instrukcje, jak zachować się w razie nuklearnego wybuchu. Nie są one wcale oczywiste, a niektóre wręcz przeciwne naturalnym odruchom.

Czytaj dalej

Klimatyzatory i pompy ciepła - cz. 1

Upały już nam nie dokuczają, klimatyzację wyłączamy, więc rachunki za prąd maleją. Ale zaraz potrzebne będzie ogrzewanie i rachunki znowu będą rosnąć, tym razem za włączone piece. Tymczasem coraz popularniejsze robią się pompy ciepła, które mogą zastąpić zarówno piec, jak i klimatyzator. A co najważniejsze, zmniejszyć nasze rachunki.

Czytaj dalej

Strona 1 z 4