Mustang Shelby dobrze brzmi

Shelby to firma znana ze sportowych samochodów. Jej przeróbki Forda Mustanga budzą zachwyt od powstania tego modelu w latach 60-tych ubiegłego wieku. Ale w dobie samochodów elektrycznych Shelby staje przed zupełnie nowym wyzwaniem. Modelem Shelby Mustang Mach-E GT próbuje zdobyć serca entuzjastów pojazdów EV, ale jednocześnie nie zrazić tradycjonalistów, ceniących silniki spalinowe. Firma używa do tego pewnego tricku.

Czytaj dalej

Naprawili stary komputer

W czasach niezwykle szybkiego postępu technologicznego naprawa starych urządzeń często jest nieopłacalna. Nawet średnio zarabiający technicy nie chcą się podejmować naprawy starej pralki czy lodówki. Nie mówiąc już o telewizorach, czy innych urządzeniach elektronicznych. Bo koszt ich pracy przewyższa wartość tych urządzeń. Tymczasem za naprawę bardzo starego komputera wzięli się specjaliści najwyższej klasy. I chyba tylko tacy mogli odnieść sukces.

Czytaj dalej

Aby samochód NIE jechał szybciej

Kierowców jadących zbyt szybko ściga się w różny sposób. Kalifornia chce wykorzystać technologię do tego, aby ściganie w ogóle nie było potrzebne. Piszemy o tym w dzisiejszej rubryce "Technika i gadżety". A w wydaniu papierowym "abecadła" piszemy także o wyborach Miss Piękności, ale jakże niezwykłych! Bo wspieranych ponoć sztuczną inteligencją, w przeciwieństwie do tradycyjnych wyborów, gdzie przepytuje się kandydatki do tytułu, aby poznać ich własną inteligencję.

Czytaj dalej

Zapakuj telewizor do walizki

Rozpoczyna się sezon wyjazdów i odpoczynku poza domem. W dzisiejszych czasach powszechne stało się zabieranie na wyjazd laptopa czy tabletu. To na tych urządzeniach ogląda się dziś filmy. Ale gdy oglądać chcemy coś wspólnie w kilka osób, mały ekran laptopa nie wystarcza. Do walizki trzeba więc zapakować telewizor z większym ekranem.

Czytaj dalej

Mini-ciężarówka zamiast pickupa

W Ameryce wszystko jest wielkie. Wprawdzie nie ma już "krążowników szos", jakie królowały tu na drogach kilka dekad temu, ale widzimy wielkie ciężarówki. Również pickupy, które służą mniejszym biznesom, potrafią być duże. Ale są tacy, którzy wierzą, że jest też miejsce na coś pośredniego.

Czytaj dalej

Nadrabianie braków w smartfonach

Współczesne smartfony stają się coraz bardziej skomplikowane. Mają coraz więcej funkcji i wręcz trudno jest wymyśleć, jakie jeszcze można im dołożyć. A jednak pojawił się gadżet, który uzupełnia w nich dość oczywisty brak. W dodatku taki, którego kiedyś telefony nie miały.

Czytaj dalej

Co to jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja to bardzo modny temat, ale informacje są często nieprawdziwe lub co najmniej mylące. Tłumaczymy dziś w prostych słowach, co to takiego ta sztuczna inteligencja.

Czytaj dalej

Skuter z walizki

Miniaturyzacja postępuje. Dawny komputer mieści się już w naszym telefonie, telefon mieści się w zegarku, a telewizor jest tak płaski, że wisi na ścianie jak obraz. Dlaczego więc pojazd, którym jeździmy po mieście, nie miałby się zmieścić do walizki? Honda stwierdziła, że nie ma powodu i zbudowała skuter, który w kilkadziesiąt sekund składa się właśnie do walizki.

Czytaj dalej

Wiatraki, które się nie kręcą

Wiatraki, które przetwarzają energię wiatru na prąd elektryczny, osiągają coraz większe rozmiary. Kilka tygodni temu pisaliśmy o gigantach, które biją rekordy w produkcji energii elektrycznej. Ale takie urządzenia wcale nie muszą być wielkie. A co jeszcze ciekawsze, ich skrzydła wcale nie muszą się kręcić, aby wykorzystać energię wiatru.

Czytaj dalej

Bezpieczny pościg

Policyjne pościgi za uciekającymi samochodami ciekawie wyglądają w telewizyjnych programach albo na nagraniach w internecie. Ale dla policjantów stanowią niebezpieczne zadanie. Zagrożeni są też kierowcy innych samochodów. Z pomocą może przyjść ciekawy gadżet.

Czytaj dalej

Proste gadżety ocaliły samolot

Technika to nie tylko nowoczesne gadżety i technologie. To również umiejętność wykorzystania odpowiednich narzędzi w danej sytuacji. Czasem mogą to być proste narzędzia, ale liczy się końcowy efekt.

Czytaj dalej

Megawiatraki

W artykule pt. "Ameryka ciągle z klimatem przegrywa", (opublikowanym w papierowym wydaniu) napisaliśmy o problemach, a w rubryce "Technika i gadżety" - o sposobach ich rozwiązywania.

Czytaj dalej

Sony na kółkach

Nie chodzi o jakiś nowy mobilny sprzęt audio. Ani telewizor jeżdżący po pokoju. Choć nowy gadżet firmy Sony jest równie zaskakujący - to samochód. Można się tylko zastanawiać, czy to Sony wchodzi na rynek samochodów, czy też samochody weszły na rynek Sony.

Czytaj dalej

Technologia dla psów i zwierząt

Nowoczesne technologie i gadżety są nie tylko dla ludzi. Wykorzystywane są także wobec psów, kotów i innych zwierząt. Ich właściciele mają się z czego cieszyć, bo powstają portale internetowe, które pomagają odnaleźć pupila, jeżeli się zagubi. Używana do tego technologia może zaskoczyć.

Czytaj dalej

Konkurencja dogania Teslę

Tesla jest symbolem motoryzacyjnego sukcesu samochodów elektrycznych. Jest też dominującą marką w tej kategorii samochodów. Ale konkurencja jest coraz silniejsza i jest tylko kwestią czasu wchłonięcie prekursora przez peleton innych koncernów. A to dobra wiadomość dla konsumentów.

Czytaj dalej

Strona 1 z 6