Skuter z walizki

Miniaturyzacja postępuje. Dawny komputer mieści się już w naszym telefonie, telefon mieści się w zegarku, a telewizor jest tak płaski, że wisi na ścianie jak obraz. Dlaczego więc pojazd, którym jeździmy po mieście, nie miałby się zmieścić do walizki? Honda stwierdziła, że nie ma powodu i zbudowała skuter, który w kilkadziesiąt sekund składa się właśnie do walizki.

Czytaj dalej

Wiatraki, które się nie kręcą

Wiatraki, które przetwarzają energię wiatru na prąd elektryczny, osiągają coraz większe rozmiary. Kilka tygodni temu pisaliśmy o gigantach, które biją rekordy w produkcji energii elektrycznej. Ale takie urządzenia wcale nie muszą być wielkie. A co jeszcze ciekawsze, ich skrzydła wcale nie muszą się kręcić, aby wykorzystać energię wiatru.

Czytaj dalej

Bezpieczny pościg

Policyjne pościgi za uciekającymi samochodami ciekawie wyglądają w telewizyjnych programach albo na nagraniach w internecie. Ale dla policjantów stanowią niebezpieczne zadanie. Zagrożeni są też kierowcy innych samochodów. Z pomocą może przyjść ciekawy gadżet.

Czytaj dalej

Proste gadżety ocaliły samolot

Technika to nie tylko nowoczesne gadżety i technologie. To również umiejętność wykorzystania odpowiednich narzędzi w danej sytuacji. Czasem mogą to być proste narzędzia, ale liczy się końcowy efekt.

Czytaj dalej

Megawiatraki

W artykule pt. "Ameryka ciągle z klimatem przegrywa", (opublikowanym w papierowym wydaniu) napisaliśmy o problemach, a w rubryce "Technika i gadżety" - o sposobach ich rozwiązywania.

Czytaj dalej

Sony na kółkach

Nie chodzi o jakiś nowy mobilny sprzęt audio. Ani telewizor jeżdżący po pokoju. Choć nowy gadżet firmy Sony jest równie zaskakujący - to samochód. Można się tylko zastanawiać, czy to Sony wchodzi na rynek samochodów, czy też samochody weszły na rynek Sony.

Czytaj dalej

Technologia dla psów i zwierząt

Nowoczesne technologie i gadżety są nie tylko dla ludzi. Wykorzystywane są także wobec psów, kotów i innych zwierząt. Ich właściciele mają się z czego cieszyć, bo powstają portale internetowe, które pomagają odnaleźć pupila, jeżeli się zagubi. Używana do tego technologia może zaskoczyć.

Czytaj dalej

Konkurencja dogania Teslę

Tesla jest symbolem motoryzacyjnego sukcesu samochodów elektrycznych. Jest też dominującą marką w tej kategorii samochodów. Ale konkurencja jest coraz silniejsza i jest tylko kwestią czasu wchłonięcie prekursora przez peleton innych koncernów. A to dobra wiadomość dla konsumentów.

Czytaj dalej

Co pokaże tablica rejestracyjna?

Usprawnienia samochodów obejmują nawet to, co jest tylko urzędowym obowiązkiem - tablicę rejestracyjną. Dzięki techonologii, może być czymś więcej.

Czytaj dalej

Słońce świeci dla rekordzistów

Pogoda jest dla bogaczy, a słońce świeci dla rekordzistów. Ostatnio pobite zostały różne rekordy w branży transportowej - samochodowej i lotniczej. Pobić je pozwoliły oczywiście nowe technologie.

Czytaj dalej

iPhone 15 goni konkurencję

Firma Apple przez wiele lat przyzwyczaiła nas, że wytycza nowe kierunki w elektronicznych gadżetach. Czasy jednak się zmieniły i konkurencja też ma wiele do zaproponowania. Nowy iPhone - przynajmniej w niektórych elementach - musi teraz konkurencję gonić. Sprawdzamy dziś, jakie to są elementy, a w czym iPhone jest ciągle dobry.

Czytaj dalej

Żaglowce powracają

Statki żaglowe kojarzą się z dawnymi czasami. Ale wiatr wieje nieustannie przez wszystkie wieki i człowiek współczesny ponownie postanowił z niego na morzu korzystać. I nie chodzi tylko o łodzie sportowe czy szkoleniowe. Dobiega właśnie końca rejs wielkiego masowca, który przez pół świata płynie nie tylko dzięki silnikowi, ale także po żaglami.

Czytaj dalej

Laptop do pracy i zabawy

Dzisiejsze komputery są tak wszechstronne, że służą do wielu celów. Dla większości użytkowników ten sam sprzęt może służyć w pracy, w domu i do zabawy. Opisujemy dziś laptopa, którego funkcje pozwalają na uniwersalne wykorzystanie.

Czytaj dalej

Ile samochód może przejechać mil?

Kupując samochód oczekujemy, że posłuży nam przez dłuższy czas. Jak każde urządzenie, ma on ograniczoną żywotność, ale - wbrew potocznym opiniom - w ostatnich dekadach żywotność samochodów wydłużyła się. Przedstawiamy dziś wyniki badań statystycznych, które auta najczęściej potrafią dotrwać do bardzo wysokich przebiegów.

Czytaj dalej

Żarówki LED wygrywają

Poprzednim razem pisaliśmy o wprowadzeniu zakazu sprzedaży i produkcji tradycyjnych żarówek (poza pewnymi wyjątkami). Wyparły je dostępne już od wielu lat energooszczędne żarówki CFL. Ale ostatecznym zwycięzcą mają być diody świecące określane skrótem LED. Już dziś są bardziej opłacalne od CFL, a ich udoskonalanie ciągle trwa.

Czytaj dalej

Strona 1 z 5