iPhone 15 goni konkurencję

Firma Apple przez wiele lat przyzwyczaiła nas, że wytycza nowe kierunki w elektronicznych gadżetach. Czasy jednak się zmieniły i konkurencja też ma wiele do zaproponowania. Nowy iPhone - przynajmniej w niektórych elementach - musi teraz konkurencję gonić. Sprawdzamy dziś, jakie to są elementy, a w czym iPhone jest ciągle dobry.

Czytaj dalej

Żaglowce powracają

Statki żaglowe kojarzą się z dawnymi czasami. Ale wiatr wieje nieustannie przez wszystkie wieki i człowiek współczesny ponownie postanowił z niego na morzu korzystać. I nie chodzi tylko o łodzie sportowe czy szkoleniowe. Dobiega właśnie końca rejs wielkiego masowca, który przez pół świata płynie nie tylko dzięki silnikowi, ale także po żaglami.

Czytaj dalej

Laptop do pracy i zabawy

Dzisiejsze komputery są tak wszechstronne, że służą do wielu celów. Dla większości użytkowników ten sam sprzęt może służyć w pracy, w domu i do zabawy. Opisujemy dziś laptopa, którego funkcje pozwalają na uniwersalne wykorzystanie.

Czytaj dalej

Ile samochód może przejechać mil?

Kupując samochód oczekujemy, że posłuży nam przez dłuższy czas. Jak każde urządzenie, ma on ograniczoną żywotność, ale - wbrew potocznym opiniom - w ostatnich dekadach żywotność samochodów wydłużyła się. Przedstawiamy dziś wyniki badań statystycznych, które auta najczęściej potrafią dotrwać do bardzo wysokich przebiegów.

Czytaj dalej

Żarówki LED wygrywają

Poprzednim razem pisaliśmy o wprowadzeniu zakazu sprzedaży i produkcji tradycyjnych żarówek (poza pewnymi wyjątkami). Wyparły je dostępne już od wielu lat energooszczędne żarówki CFL. Ale ostatecznym zwycięzcą mają być diody świecące określane skrótem LED. Już dziś są bardziej opłacalne od CFL, a ich udoskonalanie ciągle trwa.

Czytaj dalej

Koniec świet(l)nego gadżetu

To był naprawdę świetny gadżet. Przyświecał nam przez ponad wiek. Ale nawet najlepsze gadżety są w końcu zastępowane następnymi, jeszcze lepszymi. Chociaż akurat w tym przypadku pomóc ma w tym... przepis. A konkretnie zakaz produkcji starego gadżetu.

Czytaj dalej

Komputer w okularach Apple

Gogle przenoszące użytkownika w wirtualną rzeczywistość nie są nowością. Ale firma Apple zaprezentowała produkt, który pokazuje nowe podejście do takiego gadżetu. Przede wszystkim dlatego, że ma on służyć głównie do pracy.

Czytaj dalej

Nowe technologie w autach elektrycznych

Ostatnim razem pisaliśmy, że elektryczna Tesla Model Y okazała się najlepiej sprzedawanym na świecie modelem wśród wszystkich samochodów, w tym także spalinowych. Ze względu na rosnącą popularność aut elektrycznych, przedstawiamy dziś szereg nowych rozwiązań, które pomogą w motoryzacyjnej rewolucji.

Czytaj dalej

Najpopularniejszy model świata

Toyota Corolla była w ubiegłym roku najlepiej sprzedającym się modelem na świecie. Nie po raz pierwszy zresztą. Ale w tym roku będzie pewnie inaczej. W pierwszym kwartale wyprzedził ją inny samochód. To zaskoczenie. Ale to, jaki to samochód, jest już prawdziwym szokiem.

Czytaj dalej

Radio AM już niepotrzebne?

Technika idzie do przodu, ale czy to znaczy, że stare rozwiązania należy eliminować? Producenci samochodów chyba tak sądzą, bo chcą z deski rozdzielczej usunąć radio AM. Nie wszystkim się to podoba, bo miliony kierowców wciąż tego radia słuchają. Inną nowością, która budzi kontrowersje, są opcje w samochodzie, za które trzeba płacić miesięczny abonament.

Czytaj dalej

Gadżet polecany przez policję

Gadżety to nie tylko zabawki czy technologiczne ciekawostki. Niektóre z nich mogą przydać się w tak poważnych rzeczach, jak ochrona samochodu przed kradzieżą. Tak przynajmniej uważają burmistrz Nowego Jorku i policja tego miasta, zachęcając do stosowania dość taniego gadżetu.

Czytaj dalej

Samochód nie całkiem elektryczny dla nieprzekonanych

Samochody elektryczne wciąż nie przekonują większości kupujących auta. Nawet tych, którzy doceniają zalety elektrycznego napędu. Przedstawiamy dziś samochód - w dwóch nowych wersjach w 2023 roku - który może przekonać nieprzekonanych. Na co dzień można korzystać z niego jak z auta elektrycznego, ale nie dotyczy go ograniczony akumulatorem zasięg.

Czytaj dalej

Nadzieja na polski samochód

Autor rubryki "Technika i gadżety" odwiedził wystawę samochodów w Poznaniu i odkrył jeżdżący prototyp nowej polskiej konstrukcji. Od producenta uzyskał o niej informacje techniczne.

Czytaj dalej

Komórki paliwowe dla człowieka

Komórka paliwowa to urządzenie wytwarzające energię elektryczną, przy wykorzystaniu różnych substancji jako paliwo. Stosowana w samochodach, zasilana jest na przykład wodorem. A naukowcy zbudowali miniaturową komórkę paliwową, korzystającą z obecnej w organizmie ludzkim glukozy.

Czytaj dalej

Gadżet do kuchni

Nie każdy gadżet musi być naszpikowany elektroniką. Są też takie, które korzystają ze zdobyczy technologicznych, ale wyglądają jak zwykłe naczynia.

Czytaj dalej

Strona 1 z 4