Problemy senatora z New Jersey

Demokratyczny senator z New Jersey Bob Menendez ma znowu problemy z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Postawiono mu zarzuty korupcyjne i coraz więcej jego partyjnych kolegów domaga się, aby Menendez ustąpił ze stanowiska. Należy dodać, że to już drugi raz w ciągu dekady, kiedy temu senatorowi z New Jersey pali się grunt pod nogami.

Poprzednim razem zarzuty korupcyjne postawiono mu w 2015 roku. Wówczas oskarżono go o przyjęcie prawie miliona dolarów od zaprzyjaźnionego lekarza okulisty z Florydy w formie prezentów oraz donacji na kampanię wyborczą. W zamian Menendez spełniał rolę "osobistego senatora" i lobbysty okulisty. Menendez wywierał naciski na urzędników z Departamentu Stanu, aby przeforsować kontrakt z rządem Dominikany, na czym miała skorzystać firma należąca do okulisty. Menendez miał też pomóc załatwić amerykańskie wizy dla zagranicznych przyjaciółek lekarza z Florydy.

Wtedy senatorowi udało się uniknąć odpowiedzialności karnej. Po trzech latach prawnej batalii sąd federalny oddalił wszystkie zarzuty przeciwko Menendezowi. Zaprzyjaźnionego z nim lekarza z Florydy skazano wprawdzie na 17 lat więzienia, ale urzędujący wówczas prezydent Donald Trump ułaskawił go w 2021 roku.

Tym razem sprawa jest poważniejsza niż ta sprzed 8 lat. W finansowe machinacje senatora Menendeza zamieszane są władze Egiptu. W związku z tym, do rezygnacji zaczął namawiać go jego kolega Cory Booker, również reprezentujący stan New Jersey w amerykańskim Senacie. Wielu dziwi się, że w obliczu nowych zarzutów, Bob Menendez idzie w zaparte i nie przyznaje się do winy. Nie zamierza też rezygnować z miejsca w Senacie i twierdzi, że czasami prokuratorzy się mylą, powątpiewając w sens stawianych oskarżeń.

Senator Bob Menendez


Lista zarzutów przedstawiona w ubiegłym tygodniu w nowojorskim sądzie zawiera przyjmowanie w latach 2018-2022 łapówek od trzech biznesmenów, powiązanych z egipskim rządem. W aferę zamieszana jest także żona senatora, Nadine Arslanian Menendez. Mocno obciążającym senatora znaleziskiem było 480 tysięcy dolarów w gotówce oraz sztabki złota o wartości ponad 120 tysięcy dolarów, które odkryto w jego domu.

Najcenniejszym pojedynczym prezentem otrzymanym od biznesmenów był Mercedes-Benz o wartości 60 tysięcy dolarów. Do tego dochodziły inne, drobniejsze prezenty za przysługi, które wyświadczał dla nich senator Menendez. Chodziło o załatwienie korzystnych warunków dla działającej w New Jersey egipskiej firmy, zajmującej się dostawą spożywanego przez muzułmanów mięsa halal (pochodzącego z rytualnego uboju zwierząt). Jednemu z biznesmenów senator pomógł uniknąć kary więzienia za malwersacje finansowe.

Oprócz zwykłego łapówkarstwa, senatora Menendeza oskarżono o przekazywanie władzom Egiptu poufnych informacji na temat urzędników amerykańskiej ambasady w Kairze. Senator miał też znaczący wpływ na finansowanie rozbudowy potencjału militarnego Egiptu. Wielu komentatorów uważa, że zarzuty o potajemne wspieranie egipskich władz są najpoważniejsze i mogą przesądzić o karierze Menendeza.

Oskarżony senator nie przyznaje się do winy, a na pytania FBI o dużą ilość gotówki przechowywanej w domu odpowiedział, że często wypłacał z banku duże kwoty i przynosił je w domu, na wszelki wypadek. Gotówka była ukryta w licznych kopertach schowanych w szafach na ubrania. W domowym sejfie należącym do żony senatora znaleziono jeszcze 70 tysięcy dolarów w gotówce.

480 tysięcy dolarów w gotówce oraz sztabki złota o wartości ponad 120 tysięcy dolarów odkryto w domu senatora Menendeza.

Wielu zadziwia upór Menendeza w odmawianiu ustąpienia z urzędu senatora, a lista polityków z Partii Demokratycznej, którzy namawiają go rezygnacji powiększa się. Do grupy tej należy także gubernator New Jersey Phil Murphy.

Bob Menendez jest pierwszym urzędującym senatorem w historii, któremu dwukrotnie postawiono zarzuty kryminalne, w osobnych sprawach. Jeżeli senator Menendez będzie upierał się przy pozostaniu w Senacie do końca swojej kadencji, Senat może go odwołać w wyniku głosowania. Do tego potrzebne będzie dwie trzecie głosów. Ostatni raz amerykański Senat odwołał w tym trybie senatora w czasie wojny secesyjnej.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!