Ile kosztowały Walentynki?

W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy Walentynki, a federacja amerykańskich detalistów National Retail Federation (NRF) podliczyła, ile kosztuje święto zakochanych. Dla amerykańskich handlowców to ważny dzień w roku, gdyż częściowo wypełnia lukę pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wielkanocą, pomagając zwiększyć obroty handlowe w okresie finansowej posuchy.

Tradycyjnie najwięcej pieniędzy w roku amerykańscy konsumenci wydają w okresie świąt Bożego Narodzenia. Potem następuje kilkutygodniowy martwy sezon, gdyż konsumenci nie mają podobnej okazji do wydawania pieniędzy na kolejne prezenty. Walentynki zmieniają tę dynamikę i tego dnia Amerykanie wydają miliardy dolarów.

Jak szacuje NRF, w tym roku amerykańscy konsumenci wydali z okazji Walentynek 25,8 miliarda dolarów czyli minimalnie mniej niż rok wcześniej. W 2023 roku na Walentynki wydano 25,9 miliarda dolarów. Wydatki wyraźnie wzrosły od czasu zakończenia pandemii COVID-19, ale nie wróciły do poziomu sprzed pandemii. Eksperci z NRF przypominają, że w Walentynki 2020 roku, na kilka tygodni przed formalnym ogłoszeniem pandemii w USA, amerykańscy konsumenci wydali aż 27,4 miliarda dolarów, co było rekordową kwotą.

Należy podkreślić, że w ciągu minionej dekady mieszkańcy USA znacząco zwiększyli wydatki w dniu zakochanych - dla porównania w 2014 roku na Walentynki przeznaczono niecałe 17 miliardów dolarów.

W tych ogromnych kwotach wydawanych co roku dla ukochanej osoby zawarte są wydatki nie tylko na prezenty, słodycze i kwiaty, ale także na walentynkową kolację w restauracji. Zwrócono uwagę, że w USA walentynkowe prezenty otrzymują nie tylko ludzie, ale też najbardziej ukochane zwierzęta.

Podliczono nawet, że najwięcej na amerykańskie zwierzęta domowe wydają w Walentynki Amerykanie w wieku 35-44 lata. Konsumenci w tej grupie wiekowej wydają w ogóle najwięcej w dniu zakochanych, spośród wszystkich innych grupy wiekowych.

Najczęściej kupowanym prezentem z okazji Walentynek są słodycze, co zadeklarowało 57% ankietowanych konsumentów. Na kolejnych miejscach są: kartki z życzeniami (40%), kwiaty (39%) oraz walentynkowa kolacja w restauracji (32%). Na biżuterię w formie walentynkowego prezentu zadeklarowało chęć wydania pieniędzy 22% konsumentów, na odzież 21%, a na karty upominkowe 19%.

Analitycy z NRF twierdzą, że z kwoty 25,8 miliarda dolarów wydanych podczas tegorocznych Walentynek, 14,2 miliarda dolarów zostało wydane na prezenty dla partnerów życiowych i pod tym względem jest to kwota rekordowo wysoka. W przeliczeniu na osobę jest to 101 dolarów i 84 centy. Pozostałe 11,6 miliarda dolarów zostało wydane na walentynki dla członków rodziny, nie będących życiowymi partnerami oraz dla przyjaciół, kolegów i dla domowych, zazwyczaj czworonożnych zwierząt.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!