Dłonie - co o nas mówią?

Skóra dłoni szybko się starzeje i po niej najczęściej widać upływający czas. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to przede wszystkim z jej budowy. Skóra dłoni jest bardzo cienka i praktycznie nie ma tkanki tłuszczowej. Natomiast brak gruczołów łojowych, które zapewniałyby tworzenie naturalnego filmu ochronnego, sprawia, że bardzo szybko ulega przesuszeniu.

Poza tym, nasze dłonie ciągle narażone są na zmiany temperatur, podrażnienia i kontakt z substancjami chemicznymi, np. płynem do naczyń. Detergenty to chyba największy wróg pięknej skóry na dłoniach. Do prac domowych bezwzględnie trzeba używać rękawiczek, które skutecznie ochronią nasze dłonie. Krem do rąk powinien zawsze znajdować się "pod ręką", nigdy nie powinniśmy się z nim rozstawać. Powinniśmy używać go po każdym kontakcie z wodą. Systematyczność w pielęgnacji jest tu najważniejsza.

Warto też dobrać odpowiednie mydło do rąk. Największe szkody powodują te antybakteryjne. Należy zastąpić je delikatnymi glicerynowymi. Najlepiej, żeby było bezzapachowe, ponieważ aromaty są zazwyczaj syntetyczne i mogą niepotrzebnie podrażniać skórę. Krem do rąk powinien natomiast skórę nawilżać, regenerować i odżywiać. Zmieniamy go w zależności od pory roku. Latem, preparat powinien mieć odpowiedni filtr UV, natomiast jesienią i zimą, gdy dłonie narażone są na wiatr i mróz - wiecej składników ochronnych i natłuszczających. Oczywiście zimą nie wolno też zapominać o noszeniu rękawiczek.

Ważną zasadą pielęgnacji jest też wykonywanie regularnego pilingu - raz na dwa tygodnie. Zabieg ten sprawi, że złuszczymy stary naskórek, a substancje zawarte w kremie będą się lepiej wchłaniać. Na noc można też stosować specjalne maski, po nałożeniu których zakładamy bawełniane rękawiczki. Gdy będziemy spać, skóra bedzie się odżywiać.

Maska regenerująca powinna zawierać przede wszystkim te substancje, które wspomagają odbudowę warstwy hydrolipidowej skóry. Wśród nich znajdziemy tłuszcze: glicerynę i wazelinę. Pożądanym składnikiem będzie też alantoina. Ponadto ważne są witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, E, D. Jeśli musimy ratować dłonie, bo doprowadziliśmy do ich przesuszenia, zastosujmy składniki regenerujące i kojące, np. aloes, kwas hialuronowy, mocznik czy retinol zapewniający nawilżenie i ukojenie.

Wraz z wiekiem, na dłoniach pojawiają się nieestetyczne, brązowe plamki. To niestety tzw. plamy starcze. Powstają one w wyniku niektórych chorób, ale też wtedy, gdy dłonie wystawione są na działanie silnego słońca. Promieniowanie pobudza komórki odpowiedzialne za produkcje melaniny. Tych przebarwień można uniknąć, stosując kremy z filtrami. Aby się ich pozbyć, trzeba sięgnąć po specyfiki wybielające - przyspieszają one usuwanie martwego naskórka i hamują procesy pigmentacji.

Jakie zabiegi możemy wykonać, by nasze dłonie "odmłodzić"? Świetne efekty daje kąpiel parafinowa. Niestety, musi być wykonana przez profesjonalistę. Zabieg ten świetnie się sprawdzi zimą, dzięki m.in. działaniu ciepłem na tkanki. Zaczynamy od pilingu skóry, masujemy dłonie oliwką ze składnikami regenerującymi i nakładamy indywidualnie dobrane preparaty odżywcze. Na koniec zanurzamy dłonie w kąpieli parafinowej. Z takim kompresem spędzamy ok. 20 minut. Po tym zabiegu nawet najbardziej szorstkie dłonie będą miłe w dotyku, a skóra elastyczna i gładka.

Piękne dłonie i paznokcie świadczą nie tylko o urodzie, ale i zdrowiu.


Innym, popularnym zabiegiem wykonywanym w gabinecie jest mezoterapia - igłowa i bezigłowa. Pierwsza polega na podaniu poprzez iniekcję nieusieciowanego kwasu hialuronowego, który długo utrzymuje się w skórze. Zabieg polega na wprowadzeniu substancji aktywnych poprzez zrobienie kontrolowanych mikrouszkodzeń, mikrokanalików w skórze. Natomiast mezoterapia bezigłowa polega na wtłoczeniu substncji aktywnych za pomocą fali utradźwiękowej. Można też skorzystać z terapii kwasem złuszczającym, pilingami chemicznymi, dzięki którym usuwamy zrogowaciały naskórek i ewentualne przebarwienia.

Na rynku jest bardzo duży wybór kosmetyków do skóry dłoni. Jednym z nich, którego zbawienne działanie zostało udowodnione, jest masło shea. Masło to często jest nazywane masłem karite, to olej, który pozyskuje się z nasion afrykańskiego drzewa masłosz parka. Shea ma formę twardego masła o białobeżowym odcieniu, które po rozgrzaniu w dłoniach przybiera konsystencję płynnego i tłustego oleju.

Jest źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Masło shea doskonale regeneruje i odżywia skórę dłoni, dzięki czemu sprzyja szybszemu gojeniu się ran, a zwłaszcza zimą, gdy skóra narażona jest na peknięcia i podrażnienia. Poza tym jest bogatym źródłem witamin A i E, które odpowiadają m.in. za opóźnienie procesów starzenia się skóry i jej ochronę przed wolnymi rodnikami. Masło shea skutecznie zabezpiecza skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi - chłodem, wiatrem, mrozem. Działa jak niewidzialne rękawiczki.

 

Bardzo istotne jest dbanie nie tylko o skórę dłoni, ale i o paznokcie. Zbudowane są z tego samego budulca, co włosy - keratyny, lipidów, minerałów i wapnia. Paznokcie mogą wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest zmiana ich koloru i kształtu. Przyczyną tego stanu mogą być niedobory witamin i minerałów, problemy z tarczycą, trzustką czy nawet sercem.

Zdrowe paznokcie mają jednolity, jasny kolor i równą powierzchnię, przylegającą mocno do palca (ale nie wrastają w jego głąb). Powinny być odpowiednio twarde i odporne na drobne urazy. Jeśli zauważymy na płytce paznokcia białe plamki, to może to świadczyć o przebytym mikrourazie, niedoborze cynku lub nawet chorobie wątroby. Jeśli koloryt paznokcie się zmieni na żółtawy, zielonkawy lub brunatny, to może świadczyć o zakażeniu o podłożu grzybicznym.

Kształt paznokci uwarunkowany jest genetycznie i na ogół nie powinien się zmienić w ciągu naszego życia. Jeżeli jednak tak się dzieje, to może wskazywać na rozwój choroby. Jeżeli paznokieć staje się wypukły i przypomina szkiełko od zegarka, może wskazywać na chorobę układu oddechowego, krążenia lub pokarmowego. Gdy z kolei paznokcie stają się płaskie, nawet wklęsłe, z brzegami uniesionymi do góry, to może być to efektem niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza. Poprzeczne zagłębienia są najczęściej efektem przebytych urazów, ale też odbiciem choroby np. cukrzycy, zaburzeń odżywiania, czy chorób żołądka i jelit. Bruzdowanie podłużne jest na ogół zjawiskiem fizjologicznym, ale zmiany mogą być też efektem nadciśnienia czy zapalenia jelit.

Najpoważniejszym schorzeniem paznokci jest zanikanie płytki. Może dotyczyć jednego lub wielu paznokci naraz. Jest to proces stopniowy i stosunkowo powolny, ale może skończyć się całkowitym zanikiem paznokcia. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest łuszczyca paznokci, bardzo trudna do wyleczenia.

Innym schorzeniem, dość często spotykanym, jest odklejanie się płytki paznokcia od podłoża. W miejscu oddzielenia, paznokieć zmienia kolor. Wolną przestrzeń najczęściej atakuje grzybica. Gdy zmiany się powiekszają, płytka zaczyna odpadać. Trzeba wdrożyć leczenie antygrzybiczne. Na rynku jest dużo preparatów antygrzybicznych, dostępnych bez recepty.

Poważnie powinniśmy potraktować pojawienie się pod płytką paznokcia czarnej plamki lub wyraźnej linii, która nie znika wraz ze wzrostem. Może to być objaw groźnego nowotworu - czerniaka. Wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza na konsultację.

Na uszkodzonych paznokciach nie da się zrobić ładnego manicure, ale to jest najmniejszy problem. Trzeba najpierw znaleźć przyczynę problemu i ją zlikwidować. Po usunięciu lakieru do paznokci - tradycyjnego czy hybrydy - przyjrzyjmy się swoim paznokciom i oszacujmy ich stan zdrowia. Na poprawę stanu paznokci dobrze działa doustna suplementacja preparatami z cynkiem, magnezem i wapniem.


Informacje zawarte w rubryce "Dla Zdrowia i Urody" nie stanowią porady lekarskiej i nigdy nie powinny jej zastępować. Wszelkie zabiegi muszą być wykonywane przez dyplomowanych specjalistów, a lekarstwa lub inne preparaty mogą być przyjmowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!