Czas nad ocean, naturalne uzdrowisko

Woda morska, nadmorski aerozol, algi i sól morska od tysięcy lat uznawane są za doskonały środek regenerujący. Morze ma właściwości terapeutyczne, uzdrawiające i odmładzające. Jest z nami od zarania dziejów. Według teorii ewolucji - wszystko pochodzi z wody morskiej.

Terapia morzem to talasoterapia. Wykorzystuje prozdrowotne właściwości nadmorskiego klimatu, soli, błota morskiego i alg. Samoistne oddziaływanie czynników terapii "thalasso" zaczyna się w czasie przebywania nad morzem, a wywoływane jest przez zjonizowane, nasycone jodem powietrze, wodę, piasek i klimat morski. Jod zawarty w morskiej wodzie (szczególnie ten, który dostaje się do powietrza), dobrze wpływa na osoby z problemami z niedoczynnością tarczycy.

Czynnikiem terapeutycznym jest też sam kontakt z morzem, czy oceanem, które pobudzają wszystkie zmysły: dotyk (piasek, muszle, morskie kamienie), smak (słonej wody morskiej), węch (zapach bryzy), słuch (szum morskich fal) i wzrok (kontemplacja przyrody).

Woda morska zawiera aż 104 mikroelementy i minerały, identyczne z tymi, które znajdują się w plazmie krwi człowieka. Dlatego tak dobrze wpływa na nasze ciało. Pod względem chemicznym i fizycznym, przypomina płyn owodniowy, w którym każdy z nas rozwijał się jako płód. Kąpiele morskie pobudzają krążenie, aktywizują przemianę materii w komórkach, przyspieszają usuwanie toksyn z organizmu. Skóra nasycona wodą morską długo zachowuje elastyczność i wilgotność.

Kąpiele morskie są dobrodziejstwem dla całego organizmu. Czyste powietrze i aerozole wody morskiej mają pozytywny wpływ na drogi oddechowe. Ponadto aerozole powodują upłynnienie zalegającego śluzu i wydzieliny w drogach oddechowych, co pobudza nabłonek rzęskowy i zwiększa odkrztuszanie. W dni z wiatrem wiejącym od morza przebywanie na plaży jest zalecane osobom z astmą i innymi chorobami układu oddechowego.

Podczas spacerów najpierw należy kierować się w stronę wiatru, następnie iść z wiatrem. Takie wędrówki zawsze są korzystne, bez względu na warunki atmosferyczne. Natomiast kąpiele morskie, odpowiednio dawkowane, a także łączone z systematycznymi spacerami brzegiem morza, skutecznie hartują organizm. Pobudzają korę nadnerczy i mobilizują siły obronne organizmu.

Woda morska i zawarta w niej sól stanowią doskonały środek do pielęgnacji popękanej skóry stóp. Minerały morskie i sól często są wykorzystywane do peelingów pięt i zrogowaciałego naskórka.

Woda morska coraz częściej wykorzystywana jest w kosmetykach do stylizacji włosów. Jest to naturalny kosmetyk, który nadaje im objętość i ułatwia stylizację. Woda morska ma też właściwości osuszające, więc stosowana jest często do włosów przetłuszczjących się. Także dobrze wpłynie na skórę z łupieżem.

Cieszmy się oceanem - to zdrowe i przyjemne!


Odpowiednio dawkowane kąpiele w morzu są pomocne w leczeniu przewlekłego nieżytu oskrzeli, niskiego ciśnienia krwi i niektórych chorób skóry, w tym łuszczycy, trądziku i egzemy. Lecznicze właściwości ma też zawarta w wodzie morskiej oraz bryzie sól. Zawiera dużo potasu, magnezu, wapnia i innych pierwiastków. Najlepiej działa sól z Morza Martwego, która znana jest ze swego dobroczynnego działania na skórę. Sprawdza się w leczeniu grzybic, łuszczyc, alergii i stanów zapalnych.

Są jednak też przeciwwskazania dla tej terapii. Są nimi: uczulenie na światło, zaburzenia psychiczne, padaczka fotogenna, choroby nerek, nadczynność tarczycy oraz zapalenie korzonków.

W talasoterapii wykorzystywane są też glony, algi, muł, masa perłowa, a nawet piasek i błoto.

Algi, czyli wodorosty morskie, są skarbnicą soli mineralnych. Zawierają dziesięciokrotnie więcej mikroelementów niż rośliny lądowe i porównywalną ilość witamin. Są też źródłem tokoferolu, kwasu askorbinowego i betakarotenu, polisacharydów, magnezu, manganu, potasu, cynku, siarki. Algi i glony wykazują silne działanie antyrodnikowe, co spowalnia proces starzenia się skóry.

Dlatego algi stały się ulubionym surowcem w gabinetach kosmetycznych. Na algach opiera się wiele zabiegów na twarz i ciało. Są zwykle poprzedzone peelingiem, wykonanym np. solą morską. Aplikowane na skórę algi działają na skórę kojąco, nawilżająco, tonizująco, oczyszczająco, wspomagają ukrwienie i redukują zbędne pokłady tłuszczu w tkance podskórnej, likwidują cellulit. Zimne okłady z żelu algowego łagodzą obrzęki stóp i ich zmęczenie.

Najbardziej popularnym błotem morskim jest pochodzące znad Morza Martwego, dzięki swemu unikatowemu składowi soli mineralnych. Terapia błotem kosmetycznym z Morza Martwego odtruwa skórę, oczyszcza z martwego naskórka, remineralizuje skórę i poprawia jej ukrwienie. Błoto stosowane jest w zabiegach antycellulitowych i modelujących ciało. Znajduje też zastosowanie w uciążliwych dolegliwościach skóry, trądziku, wyprysków, łojotoku, łupieżu, łuszczycy, grzybic, atopowego zapalenia skóry oraz schorzeń stawów.

Perły to składnik stosowany szczególnie w luksusowych markach kosmetyków. Nie tylko ze wzgledu na cenę, ale też na swoje właściwości upiększające. Z właściwości masy perłowej korzystali już starożytni Azjaci. Surowcem samym w sobie jest wewnętrzna warstwa muszli, czyli macica. Perła natomiast, ta biała kulka, tak pożądana w biżuterii, po zmieleniu, wykorzystywana jest w ekskluzywnych pudrach. Masa perłowa, to bardzo luksusowy składnik w pielęgnacji skóry. Uzyskuje się ją poprzez sproszkowanie macicy do drobnego pyłku. Stosowana jest do peelingów i maseczek.

Działanie pereł dzieli się według ich koloru. Perły białe są najbardziej popularne. Najczęściej dodaje się je do kremów nawilżających do cery suchej oraz do preparatów niwelujących stwardniałe blizny. Również śnieżna masa perłowa znajduje zastosowanie w produktach przeciwtrądzikowych oraz zmniejsza rozstępy. Jest też doskonałym filtrem przeciwsłonecznym, dlatego dodaje się ją do specyfików na lato. Ekstrakt z czarnych pereł to przede wszystkim funkcje przeciwstarzeniowe. Dlatego stanowi pożądany komponent w kremach do skóry dojrzałej. Skutecznie niweluje zmarszczki, napina owal twarzy, liftinguje cerę wiotką.

W kosmetologii stosuje się również rybią ikrę czyli kawior. Jest to nic innego jak jaja ryb, głównie jesiotrowatych. Oznacza to, że w tych małych kuleczkach znajdują się wszystkie środki niezbędne do zbudowania nowego życia. Kawior w kosmetyce to prawdziwa bomba składników odżywczych. Zawiera białka, aminokwasy, witaminy i sole mineralne, kwasy tłuszczowe, zwane również fosfolipidami, witaminy A, E, D. Nie bez powodu nazywany jest morskim czarnym złotem. Ze względu na swój skład jest tak doceniany w pielęgnacji twarzy i ciała.

Stosowany jest przede wszystkim w zabiegach anti-aging. Jego zdolność do syntezy kolagenu w skórze sprawia, że jest tak cennym składnikiem do pielęgnacji cery dojrzałej. Kawior znacząco odbudowuje skórę, włosy i paznokcie. Dzięki zawartości całej gamy witamin i minerałów, głęboko odżywia zmęczoną skórę, wyrównuje jej koloryt i przywraca jej naturalną jędrność. Niestety jest drogim komponentem w pielęgnacji ciała. Dlatego stosowany jest w luksusowych liniach kosmetycznych.

Zanim sięgniemy po drogie kosmetyki na bazie darów morza, wykorzystajmy bliskość oceanu. O każdej porze roku możemy cieszyć się jego dobrodziejstwem. Spacery i inhalacje możemy uprawiać cały rok, na okrągło. A teraz zażywajmy też kąpieli, korzystając z lata.


Informacje zawarte w rubryce "Dla Zdrowia i Urody" nie stanowią porady lekarskiej i nigdy nie powinny jej zastępować. Wszelkie zabiegi muszą być wykonywane przez dyplomowanych specjalistów, a lekarstwa lub inne preparaty mogą być przyjmowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!