Lecimy na Księżyc

Na początku minionego tygodnia agencja kosmiczna NASA podała nazwiska czterech członków załogi misji Artemis II, którzy w przyszłym roku mają polecieć na Księżyc. To wielkie wydarzenie w historii amerykańskiego podboju kosmosu.

Amerykanie mają szansę wrócić na Srebrny Glob po ponad 50-letniej przerwie. Należy przypomnieć, że ostatni raz po Księżycu chodziło trzech astronautów z misji Apollo 17, którzy wylądowali tam 7 grudnia 1972 roku. Od tamej pory nasz poczciwy Księżyc więcej już Amerykanów nie widział. Innych ludzi zresztą też, bo tylko Amerykanie (łącznie 24 z nich) lądowali na tym naturalnym satelicie Ziemi.

Wizję powrotu Amerykanów na Księżyc nakreślił kilkanaście lat temu prezydent Barack Obama. Dofinansował program budowy nowych rakiet do transportu ciężkich ładunków oraz nowych kapsuł i statków kosmicznych, umożliwiających załogowe loty nie tylko na Księżyc, ale także na Marsa.

Odpowiednie przygotowanie technologiczne i sprzętowe NASA do realizacji tak ambitnych zadań pozwoliło - już za rządów prezydenta Donalda Trumpa - na ogłoszenie w 2019 roku nowego, trzyczęściowego programu Artemis. Ostatecznym jego celem ma być lądowanie na Księżycu. Pierwszy, udany etap tego programu o nazwie Artemis I odbył się już w ubiegłym roku. W połowie listopada 2022 roku, wokół Księżyca przeleciał bezzałogowy statek kosmiczny Orion.

Czas na uaktualnienie fotografii sprzed pół wieku.


Drugi etap programu, nazwany Artemis II, zaplanowany jest na maj 2024 roku. Nie zakończy się on jeszcze lądowaniem czwórki wytypowanych niedawno astronautów bezpośrednio na Srebrnym Globie. Misja Artemis II potrwa 10 dni i polegać będzie na okrążeniu Księżyca, na wysokości około 9 tysięcy kilometrów nad jego powierzchnią. Głównym zadaniem tej pierwszej od pół wieku załogowej misji na Księżyc nie będzie lądowanie, ale sprawdzenie działania kapsuły Orion na księżycowej orbicie.

Testy będą obejmowały również zachowanie samych astronautów, którzy w pewnym momencie misji zdejmą skafandry kosmiczne Orion Crew Survival System. Pozostaną w kapsule w zwykłych ubraniach do momentu przygotowania się do wejścia w atmosferę ziemską.

W trakcie lotu, załoga oceni również działanie systemów podtrzymywania życia. Są to urządzenia wytwarzające powietrze oraz usuwające dwutlenek węgla i parę wodną, wytwarzane podczas oddychania. Badania te mają utorować drogę do długo wyczekiwanego lądowania na Księżycu w ramach następnej misji Artemis III, która ma wystartować rok później, czyli w 2025 roku. Załogowa misja Artemis III będzie również czterosobowa i ma potrwać 30 dni, z czego dwie osoby załogi spędzą tydzień bezpośrednio na powierzchni Księżyca.

W składzie załogi przygotowywanej obecnie misji Artemis II, jest Christina Koch, pierwsza kobieta biorąca udział w misjach księżycowych. W 2019 roku Koch była pierwszą kobietą, która odbyła tzw. kosmiczny spacer, w czasie pobytu na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do pozostałych członków załogi tej historycznej misji należą: dowódca Reid Wiseman, Victor Glover oraz Kanadyjczyk Jeremy Hansen.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!