Odwołane loty z Newarku i nie tylko

Mieszkańcy New Jersey wybierający się podczas tegorocznego sezonu świątecznego w podróż samolotem powinni wziąć pod uwagę ryzyko odwołania lotu, jeżeli planują rozpocząć swój lot z lotniska w Newarku. Lotnisko to oceniane jest najgorzej w Stanach Zjednoczonych pod względem wielkości odsetka odwołanych lotów.

Wprawdzie prawdopodobieństwo wylotu z Newarku zgodnie z rozkładem jest w dalszym ciągu bardzo wysokie, to jednak na innych dużych amerykańskich lotniskach jest pod tym względem znacznie lepiej. Analizę częstotliwości odwołanych lotów na największych amerykańskich lotniskach przeprowadziła agencja ubezpieczeniowa InsureMyTrip, na podstawie danych z federalnego Departamentu Transportu.

Okazuje się, że w 2023 roku, 3,78% odlotów z lotniska w Newarku zostało odwołanych - co jest największym odsetkiem odwołanych lotów na lotniskach w USA. Newark nie jest jakimś ewenementem w okolicy, gdyż pozostałe duże lotniska w całej metropolii nowojorskiej również się borykają z tym problemem. Jak podaje InsureMyTrip, na nowojorskim lotnisku LaGuardia w 2023 roku odwołane loty stanowiły 3,32-procentowy odsetek. Na nowojorskim lotnisku JFK odsetek ten wynosił 2,91%.

Trzy największe lotniska w metropolii nowojorskiej zajmują trzy czołowe miejsca na liście opracowanej przez InsureMyTrip. Mają też wyraźnie większy odsetek odwołanych lotów od pozostałych lotnisk w kraju. Na czwartym miejscu listy znajduje się lotnisko także położone w stanie Nowy Jork, ale w jego północnej części. Chodzi o Buffalo-Niagara International w Buffalo, na którym odsetek odwołanych lotów w 2023 roku wyniósł 2,52%.

Na kolejnych miejscach listy znalazły się: Norfolk-International (2,51% odwołanych lotów), Fort Lauderdale-Hollywood International (2,47%), Dallas Love Field (2,38%), Logan International w Bostonie (2,31%), Dallas/Fort Worth International (2,29%), Milwaukee Mitchell International (2,27%).

Wiadomość o tym, że trzy główne lotniska w metropolii nowojorskiej znajdują się w czołówce w kraju pod względem odsetka odwołanych lotów, może nie nastroić optymistycznie osób udających się w podróż do rodziny z okazji Dnia Dziękczynienia. Tradycyjnie, niedziela po Thanksgiving jest najbardziej zatłoczonym dniem na amerykańskich lotniskach. Większość Amerykanów wraca tego dnia do domu, po świątecznym weekendzie.

Linie lotnicze w USA były przygotowane na obsłużenie w niedzielę 26 listopada br. ponad 22 tysięcy lotów i przyjęcie nawet 3 milionów pasażerów. Ubiegłoroczny rekord ilości obsłużonych pasażerów podawany przez agencję federalną Transportation Security Administration (TSA) mówi o 2,56 miliona osób, które zostały odprawione na lotniskach w pierwszą niedzielę po Thanksgiving.

W ubiegłym roku nowojorskie lotniska również były na czele listy odsetka odwołanych lotów. W dodatku odsetek ten na trzech lotniskach metropolii nowojorskiej był wyraźnie wyższy niż w roku bieżącym. W 2022 roku nowojorskie lotnisko LaGuardia dzierżyło palmę pierwszeństwa z wynikiem 5,19% odwołanych lotów. Lotnisko w Newarku w New Jersey było wtedy na drugim miejscu z odsetkiem 4,82%, a na trzeciem miejscu było lotnisko JFK z odsetkiem 3,69% odwołanych lotów.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!