Gdzie rozdają pieniądze?

Burmistrz miasta Paterson w New Jersey, Andre Sayegh, ogłosił drugą rundę dochodu gwarantowanego dla najbardziej potrzebujących mieszkańców. Przez najbliższe dwanaście miesięcy, około dwustu mieszkańców Paterson będzie otrzymywać z miejskiej kasy po 400 dolarów miesięcznie. W ciągu roku wypłacone im zostanie po 4800 dolarów w formie zapomogi, w ramach pilotażowej inicjatywy "dochodu gwarantowanego".

Hasło dochodu gwarantowanego jest coraz bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych, szczególnie na szczeblu samorządowym. Przedsmak takiej formy walki z biedą poznaliśmy w czasie ostatniej pandemii, kiedy rządy federalny i stanowy hojnie wspomagały finansowo mieszkańców, którzy ucierpieli z powodu lockdown.

Od tamtej pory, w kilkunastu stanach lokalne władze wprowadziły własne programy zagwarantowania dochodu minimalnego, wypłacanego w zależności od wysokości zarobków.

W programach pilotażowych nie jest on wypłacany wszystkim zainteresowanym i kwalifikującym się. W Paterson, 200 szczęśliwców wylosowano z puli około 6 tysięcy kandydatów, którzy wysłali stosowne podanie. Administracja burmistrza Sayegha przeznaczyła na ten cel 1,4 miliona dolarów.

Warunkiem otrzymania, na razie raczej symbolicznego dochodu gwarantowanego, jest wykazanie odpowiednio niskich zarobków, czyli dochodu nie przekraczającego 38.910 dolarów rocznie w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego. W przypadku rodziny trzyosobowej dochód ten nie może przekroczyć 110.311 dolarów rocznie, a w przypadku rodziny pięcioosobowej 184.405 dolarów rocznie.

Należy podkreślić, że w latach 2021-2022 miała miejsce pierwsza runda dochodu gwarantowanego w Paterson, kiedy po 400 dolarów miesięcznie (w formie karty debetowej) otrzymało 110 mieszkańców.

W New Jersey, dochód gwarantowany wypłacają również władze miasta Newark. Jesienią 2021 roku rozpoczął się tam zaplanowany na dwa lata program pilotażowy. W sumie 400 mieszkańców Newarku otrzymywało po 6 tysięcy dolarów rocznie od miasta, według różnych schematów. Część otrzymywała po 500 dolarów miesięcznie, inni po 250 dolarów, co dwa tygodnie. Jeszcze inni dostawali "wypłaty" co pół roku albo raz na rok, w odpowiedno większej kwocie.

Bardziej rozbudowany program dochodu gwarantowanego funkcjonuje w mieście Nowy Jork. Od 2021 roku ubogie matki otrzymują tu nawet po tysiąc dolarów miesięcznie w ramach The Bridge Project. Początkowo było to sto kobiet z Washington Heights, Inwood i Harlemu, które dostawały od miasta po 250 lub 500 dolarów co dwa tygodnie.

W 2022 roku programem tym objęto 500 nowojorskich matek, którym wypłacano po tysiąc dolarów miesięcznie, przez półtora roku. W 2023 roku program The Bridge Project stał się permanentny, a w stanie Nowy Jork korzystają z niego również ubogie matki w miastach Rochester i Buffalo.

Podobne programy są obecnie testowane w wielu amerykańskich miastach w całym kraju. Na uwagę zasługuje program w Los Angeles County w Kalifornii, gdzie w 2021 roku wytypowano 150 osób w wieku od 18 do 24 roku życia, którym wypłacano co miesiąc po 1204 dolary. Rok później program ten rozszerzono na tysiąc osób, które dostawały po tysiąc dolarów miesięcznie w ramach dochodu gwarantowanego.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!