Ogromne ekrany w samochodach i problemy jakie wywołują - cz. 2/2

Przeczytaj najpierw pierwszą część artykułu: Ogromne ekrany w samochodach i problemy jakie wywołują - cz. 1/2

Tymczasem eksperci testujący samochody dla magazynu "Consumer Reports" mówią nie tylko o rozpraszaniu kierowcy ekranami. Zwracają uwagę także na brak fizycznych przycisków przy sterowaniu wieloma funkcjami. Używanie przycisków dotykowych wymaga większego skupienia i śledzenia ich wzrokiem. Bo przy niewielkich wstrząsach samochodu, palec na ekranie może się przesunąć i uruchomić zupełnie inną funkcję.

Szefowa programu testowania interfejsów samochodowych dla "CR", Kelly Funkhouser mówi, że wnętrze samochodu robi się jak smartfon. "Programy na smartfonie mają przyciągać uwagę jak najdłużej - mówi ekspertka. - To nie jest coś, co chcemy mieć w samochodzie".

Czytaj także: Amerykańskie samoloty będą strzelały laserem

W ostatnim czasie pojawił się jeszcze jeden problem, związany z ekranami w samochodach. Agencja NHTSA zażądała naprawy samochodów Tesla właśnie ze względu na psujące się ekrany. Tzw. recall dotyczy Modelu S oraz Modelu X produkowanych w latach 2012-2018. Producent musi naprawić na własny koszt łącznie 134.951 samochodów.

Tesla jako pierwsza zaczęła instalować duże ekrany zamiast przycisków i pokręteł. W Modelu S był to od razu ekran o przekątnej 17 cali.


Tesla tłumaczy, że nie powinno być mowy o żadnym uszkodzeniu i naprawie, ale raczej o okresowym serwisie. Ekrany mają bowiem określoną żywotność. Właściwie chodzi o instalowaną w nich pamięć elektroniczną o pojemności 8 GB. Jak każdy układ, ma ona skończoną żywotność. W przypadku Tesli przewidywano ją na około 5-6 lat, w zależności od intensywności używania. Producent twierdzi, że chodzi więc o wymianę części, która się po prostu zużyła. Tak, jak zużywają się opony czy hamulce.

NHTSA żąda jednak darmowej naprawy i uruchomiła procedurę recall. Uszkodzenie - czy też zużycie - pamięci powoduje bowiem wadliwą pracę ekranu. A to uniemożliwia korzystanie z wielu funkcji, co może wpływać na bezpieczeństwo samochodu.

Coraz większe ekrany, przejmujące całkowitą kontrolę nad pojazdem, stają się więc krytycznym elementem. Niestety, nie są one niezawodne. O ile jednak uszkodzenie ich - albo zużycie - w smartfonie po kilku latach używania jest tylko niewygodą, tak w samochodzie może powodować poważne konsekwencje.

Czytaj także: Czy nowy elektryczny pickup to Super Truck?

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!