Nadchodzą miliardy cykad

Odgłosy wydawane przez cykady są nam dobrze znane. Są słyszalne latem i ze względu na intensywność potrafią przeszkadzać. Ale oprócz tych "zwykłych" cykad, które wylęgają się co roku - po dojrzewaniu pod ziemią przez 2 do 5 lat - w Stanach Zjednoczonych są też cykady wieloletnie. Ich wylęg obserwujemy znacznie rzadziej - zaledwie raz na 13 albo 17 lat. Wylęgów 13-letnich są trzy gatunki, natomiast 17-letnich naliczono już aż 12.

W tym roku zbiegną się w czasie dwa różne wylęgi - jeden 13-letni i jeden 17-letni. To oznacza znacznie większą ilość owadów, które pojawiają się już pod koniec kwietnia i w maju. Na szczęście niewiele będzie miejsc, gdzie wylęgną się obydwa gatunki cykad. Bo każdy gatunek pojawia się na określonym obszarze kraju.

17-letni wylęg, który pojawi się w tym roku (tzw. Brood XIII), zamieszkuje obszary głównie stanu Misouri i południowego Illinois. Ale jest obecny także w wielu innych stanach, w tym blisko New Jersey, przede wszystkim w Wirginii i Maryland. Natomiast tegoroczny wylęg 13-letni (Brood XIX) zamieszkuje głównie Illinois. W południowej części stanu pojawią się więc dwa wylęgi jednocześnie.

Zbieżność w czasie tych dwóch wylęgów występuje tylko raz na 221 lat (13 x 17). Ostatni raz doszło do niego w 1803 roku, następnym razem będzie w 2245. Dlatego w mediach jest to przedstawiane jako rodzaj sensacji. Ale zbieżność dwóch różnych wylęgów następuje częściej. Rok 2015 był czasem wylęgu Brood IV i Brood XXIII. Tyle że doszło do tego na różnych obszarach.

Na fotografii cykada z tzw. Brood X, spotykana co 17 lat w New Jersey. Nie wygląda sympatycznie, ale dla człowieka jest zupełnie niegroźna.


Rejon Nowego Jorku, New Jersey i Pennsylwanii zamieszkują cykady Brood II i Brood X. Obydwa gatunki wylęgają się co 17 lat, nie grozi więc nam wspólny wylęg tych owadów. Brood II następnym razem wylęgnie się w 2030 roku, a Brood X dopiero w 2038.

Cykady nie są groźne dla człowieka ani domowych zwierząt. Nie ukąszą, nie użądlą, nie przenoszą też chorób. Cykady wieloletnie nie mają jednak przyjemnego wyglądu, są zwykle czarne i mają pomarańczowe skrzydła i jaskrawo czerwone oczy. Mają około 1 cala (2,5 cm) długości. Cykady wylęgające się co roku są nieco większe i mają kolor zielonkawy.

Duża ilość tych owadów potrafi niszczyć krzewy i drzewa, szczególnie młode. Bo na jednym akrze ziemi może pojawić się nawet półtora miliona cykad wieloletnich - to oznacza 370 owadów na każdym metrze kwadratowym!

Cykady spędzają pod ziemią całe lata, odżywiając się korzeniami drzew. W rok wylęgu wypełzają na powierzchnię ziemi, gdy gleba osiąga około 64oF (18oC). W zależności od pogody i obszaru, dzieje się to zwykle pod koniec kwietnia, w maju albo nawet na początku czerwca. Po wyjściu na powierzchnię żyją zaledwie sześć tygodni. Samce wydają głośne dźwięki szukając partnerki. Hałas, który wytwarzają, potrafi osiągać poziom 100 decybeli, co odpowiada dźwiękowi młota pneumatycznego. Gdy znajdą partnerką, a ta złoży jaja, hałas ucicha, bo owady giną. Ich martwe ciała, bogate w białko, użyźniają glebę.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!