Na plażę czy do kościoła?

Po raz pierwszy od 155 lat, plaża w Ocean Grove na wybrzeżu New Jersey została w niedzielny poranek otwarta. Do tej pory, była od 8.30 rano do południa zamknięta, ze względu na msze odbywające się w kościele.

W tym roku interweniował Department of Environmental Protection, który zajmuje się ochroną natury, ale także m.in. kwestią dostępu do niej. Powołując się na przepisy dotyczące dostępu do plaży, nakazał otwarcie plaży od rana w niedzielę przypadającą przed Memorial Day. I zagroził karą 25 tysięcy dolarów, gdyby polecenie nie zostało wykonane.

Plażą zarządza Ocean Grove Camp Meeting Association. Organizacja próbowała zdobyć sądowe zabezpieczenie, aby do czasu rozstrzygnięcia sporu plaży w dalszym ciągu nie otwierać. Takiego zabezpieczenia nie uzyskało, więc plażę w ubiegły weekend otworzyło. Ale tylko tymczasowo, jak twierdzi, bo zamierza dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Ocean Grove Camp Meeting Association tworzą chrześcijańscy metodyści, którzy w 1869 roku utworzyli na wybrzeżu New Jersey letnie obozowisko wypoczynkowe. Jego popularność prowadziła do utworzenia organizacji, która wykupiła okoliczne tereny. Powstała na nich osada Ocean Grove, w której wymagano od mieszkańców zachowania norm chrześcijańskich.

Plaża w Ocean Grove w New Jersey.


Miasto liczy dziś 3 tysiące mieszkańców, choć formalnie miastem nie jest i należy do Neptun Township. Znajduje się pomiędzy Asbury Park i Bradley Beach. Do Ocean Grove Camp Meeting Association do dziś należą tereny plaży i całego miasta. Chętnym do zbudowania domu dzierżawiono ziemię na 99 lat, z możliwością odnowienia dzierżawy. Działki pod domami są więc w dalszym ciągu własnością organizacji metodystów. Osada ma powierzchnię ok. 0,4 mili kwadratowej (około 1 kilometra kwadratowego).

Ocean Grove Camp Meeting Association chce zachować chrześcijański charakter swojej osady. Tłumaczy, że zamykanie plaży na trzy i pół godziny nie jest przesadnie restrykcyjnym przepisem.

Oblicza, że w ciągu całego sezonu, tzn. od weekendu Memorial Day do weekendu Labor Day, plaża jest zamknięta łącznie tylko przez 45 godzin. Latem msze są odprawiane m.in. pod zadaszeniem zbudowanym na brzegu plaży.

Organizacja zarządzająca terenem Ocean Grove broni się też przed awanturującymi się turystami, którzy są plagą wielu plaż, nie tylko w New Jersey. Dlatego m.in. utrzymuje lokalny zakaz sprzedaży alkoholu. Na brak turystów jednak nie narzeka. W mieście są trzy hotele, w tym dwa 3-gwiazdkowe. Ale na lato rozbijane są też duże namioty mieszkalne, połączone ze stałymi domkami kampingowymi, gdzie znajduje się kuchnia i łazienka. Koszt wynajmu namiotu na lato wynosi od 4 do 6 tysięcy dolarów. Z chętnymi przeprowadzany jest najpierw wywiad. Nie muszą być metodystami, ale powinni popierać wyznawane w Ocean Grove wartości. Chętnych jest tak wielu, że muszą zapisywać się na listę oczekujących.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!