Pisaliśmy już, że bogaci Amerykanie zaczęli w ostatnim czasie poszukiwać innego kraju do zamieszkania. Albo przynajmniej starać się o drugi paszport, który taką możliwość daje. Liczba podań o obywatelstwo innego kraju albo specjalną wizę pobytową zwiększyła się w tej grupie w 2024 roku aż o 30%.
Na przeprowadzkę decydują się jednak nie tylko ludzie zamożni. Stany Zjednoczone to kraj imigrantów, więc wielu aktualnych mieszkańców urodziło się w innym państwie. Przechodząc na emeryturę niektórzy decydują się na powrót do ojczyzny.
Często pomaga w tym kalkulacja ekonomiczna. Amerykańska emerytura może nie być wysoka na warunki USA, ale pozwala na względnie wygodne życie w innych krajach. Korzystają z tego także Polacy, choć relacja kosztów życia w Polsce i USA nie jest już tak dramatyczna, jak kiedyś.
Amerykańskie prawo pozwala jak dotąd na korzystanie z emerytury wypracowanej w USA osobom mieszkającym na stałe w innych państwach. Badania statystyczne pokazują, że liczba takich osób znacząco wzrosła w ostatnich latach. Analitycy Harvey Law Group sprawdzili pod tym kątem dane z trzech lat, do roku 2022. I okazało się, że grupa amerykańskich emerytów mieszkających za granicą wzrosła w tym czasie z 413 tysięcy do 760 tysięcy. W ciągu trzech lat, liczba osób pobierających emeryturę z USA za granicą wzrosła aż o 83%! Administracja Social Security wypłaca im rocznie 6,1 mld dolarów.
Niejeden Amerykanin marzy o emeryturze w jakimś tanim kraju w ciepłym klimacie.
Wśród pytań kierowanych do doradców podatkowych powtarza się troska o ograniczenie czasowe pobierania emerytury za granicą. Na szczęście takiego ograniczenia nie ma, więc można pozostać w Polsce czy innym kraju do końca życia, a pieniądze będzie się otrzymywać. Należy jednak podkreślić, że dotyczy to tylko emerytury. Osoby otrzymujące różne zasiłki w USA, nie mogą ich oczywiście pobierać przebywając poza USA.
Emeryt mieszkający za granicą ma też pewne obowiązki. Co roku musi podpisywać i przesyłać dokumenty potwierdzające, że... wciąż żyje. Musi wypełniać dokument Social Security Form SSA-7162. Forma ma tylko dwie strony i zawiera pytania dotyczące miejsca zamieszkania, stanu małżeńskiego i innych spraw. Co bardzo ważne, emeryt musi też co roku rozliczać się w USA z podatków, choć mieszka w innym kraju.
Podlega też wszystkim innym obowiązkom ciążącym na obywatelach USA rezydujących w innych krajach. Musi więc np. co roku wypełniać formy FBAR informując o kwotach przekraczających 10 tysięcy dolarów na zagranicznych kontach. Musi też przyznawać się do zarobków za granicą, w tym także do ewentualnie otrzymywanej w innym kraju emerytury. To może spowodować zmniejszenie emerytury wypłacanej mu w USA.
Z możliwości pobierania emerytury za granicą wyłączone jest dziewięć państw. Jest to Kuba, Korea Północna oraz siedem dawnych republik radzieckich, w tym m.in. Białoruś. Na liście nie ma jednak Ukrainy ani trzech republik bałtyckich.