Costco sprzedaje złoto

Sieć sklepów Costco sprzedaje przeróżne towary, ale pewnym zaskoczeniem może być to, że od niedawna oferuje także... metale szlachetne.

Jesienią ubiegłego roku wprowadzono do sprzedaży sztabki złota, warte 2 tysiące dolarów i okazało się to wielkim sukcesem. W ciągu trzech miesięcy sprzedano złoto warte 100 milionów dolarów.

O ile sztabki są ewidentnie zwykłą inwestycją w złoto, Costco zaproponowało też coś dla kolekcjonerów. To złote monety o nazwie 2024 American Eagle.

Ich nominalna wartość jest bardzo nietypowa, bo napis mówi o 50 dolarach. Ale na monecie wybita jest także jej waga, która wynosi 1 uncję. Dlatego moneta sprzedawana jest za cenę 2099 dolarów.

Złota moneta American Eagle ma wartość nominalną 50 dolarów, ale kosztuje ponad 2 tysiące.


A właściwie była, bo cena ta może się zmieniać w zależności od giełdowej ceny złota. A ta ostatnio biła historyczne rekordy i przekroczyła 2100 dolarów za uncję.

Kupujący złoto liczą na wzrost jego wartości, co jest związane z decyzjami banku centralnego USA. Oczekuje się, że FED obniży w drugiej połowie br. oprocentowanie kredytów, co obniży opłacalność obligacji i bankowych depozytów. W takiej sytuacji cena złota zwykle idzie w górę.

Jeszcze bardziej na wyobraźnię działa zmiana ceny złota w ostatnich latach. Mocno wzrosła po wybuchu pandemi Covid-19 - jak zawsze dzieje się to w niepewnych czasach. Po opanowaniu pandemicznej sytuacji cena nieco spadła, ale w ciągu ostatniego roku znów wzrosła. Przed tygodniem osiągnęła rekordowy poziom 2185 dolarów, a jeszcze pięć lat temu była niższa niż 1300 dolarów.

O tym, co dzieje się na amerykańskiej giełdzie piszemy co tydzień w papierowym wydaniu "abecadła", w rubryce "Giełda i gospodarka" na stronie 2.

Srebrne dolarówki są przez Costco sprzedawane - podobnie jak inne towary - w dużych opakowaniach (po 20 sztuk).


Zachęcone sukcesem sprzedaży złota, Costco zaczęło sprzedawać także monety srebrne. American Eagle w tej wersji to moneta 1-dolarowa i ważąca również 1 uncję.

Sprzedawana jest w rolkach po 20 sztuk, a cena rolki jest oczywiście zależna od aktualnej ceny srebra. Przy cenie ok. 24 dolarów za uncję, rolka monet sprzedawana jest za nieco ponad 500 dolarów.

Costco oferuje też monety kanadyjskie. Mają nazwę Canada Maple Leaf, mając z jednej strony liść klonowy, a z drugiej wizerunek Króla Karola (monarchą Kanady jest formalnie monarcha Zjednoczonego Królestwa). Sprzedawane są w wersji zarówno złotej, jak i srebrnej.

Wszystkie monety, jak i sztabki złota mają ograniczenie ilości, którą jeden członek klubu Costco może nabyć przez internet.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!