Oleje roślinne w kosmetyce

Trudno sobie wyobrazić pielęgnację ciała bez olejów roślinnych. Nic dziwnego, mają one cenne właściwości, dzięki którym nasza skóra i włosy nie dość, że wyglądają piękniej, to jeszcze młodziej.

Oleje wykorzystuje się do poprawienia kondycji skóry i włosów, a także brwi, rzęs i paznokci. Są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które działają regenerująco, zmiękczająco i ochronnie. Zawierają witaminy, minerały i antyoksydanty. Dzięki takiemu składowi, oleje skutecznie zmniejszają oznaki starzenia się skóry i łagodzą podrażnienia. Co ważne, sprawdzają się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry i łatwo się wchłaniają.

A do tego ich wybór jest ogromny: od oleju arganowego, przez olej z wiesiołka, z dzikiej róży, po olej lniany, lub mniej znany w kosmetyce, olej słonecznikowy. Wszystkie je można znaleźć w składzie kosmetyków, takich jak mleczka, kremy, szampony czy płyny do kąpieli. Można również zastosować je w czystej postaci. Na który olej jednak zwrócić uwagę? Który będzie dla nas najbardziej odpowiedni?

Olej lniany na zmarszczki (linseed oil). Skóra odżywiana olejem lnianym jest jaśniejsza, gładsza, jakby młodsza. Widoczna jest poprawa jej elastyczności, napięcia. Zawarte w oleju lnianym kwasy tłuszczowe omega-3 zapobiegają wysuszeniu skóry i utrzymują w niej wilgoć, a obecne w oleju przeciwutleniacze chronią przed wolnymi rodnikami i promieniami UV. Olej lniany sprawdza się także w pielęgnacji włosów: odżywia mieszki włosowe, a dzięki obecności białka i selenu sprawia, że włosy są lśniące. Może też zmniejszać stan zapalny skóry głowy związany np. z łupieżem czy wypadaniem włosów.

Olej rycynowy na lśniące brwi i rzęsy (castor oil). Olej ten pomaga zatrzymać wodę w głębokich warstwach skóry, a oprócz tego wspiera odbudowę płaszcza lipidowego. Bardzo dobrze sprawdza się przy przesuszonej skórze łokci, kolan czy stóp. Stosowany na skórę olej rycynowy może również korzystnie wpływać na jej wygląd, z czasem przyczyniając się do redukcji widocznych zmarszczek na twarzy czy rozstępów w okolicy piersi czy ud. Może również pomagać w walce z nadmiernym łojotokiem czy trądzikiem. Stosuje się go także do pielęgnacji włosów - dobrze je nawilża i regeneruje, a stosowany regularnie sprawia, że stają się gładkie i błyszczące. Olej rycynowy jest stosowany również do pobudzania wzrostu rzęs i brwi. Dzięki niemu, podobnie jak włosy, one również pięknie lśnią.

W sklepach dostępne są najróżniejsze olejki kosmetyczne. Można też używać zwykłych olejów spożywczych. Warto wybierać te, które są nam najbardziej potrzebne.


Olej z konopii na przebarwienia (hemp oil). Olej ten poprawia koloryt skóry i niweluje niewielkie przebarwienia. Przywraca jej elastyczność i odpowiednie nawilżenie. Działa mocno regenerująco i zapobiega przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek, a także sprawia, że skóra staje się miękka i gładka. Olej konopny można nakładać na twarz o każdej porze roku. Chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr czy mróz, a także pełni rolę naturalnego filtra przeciwsłonecznego. Olej konopny ma również korzystne działanie na skórę głowy i włosy. Łagodzi podrażnienia oraz działa regenerująco i odbudowująco na włosy. Warto po niego sięgnąć, gdy włosy są łamliwe, suche, osłabione zabiegami kosmetycznymi.

Olej z wiesiołka dla skóry z problemami (evening primrose seed oil). W kosmetologii olej ten jest wykorzystywany jako składnik kremów. Można go używać samodzielnie do przemywania suchej i atopowej skóry lub dodawać do ulubionych kremów i balsamów czy odżywek, a nawet szamponów. Olej z wiesiołka w czystej postaci warto też nakładać bezpośrednio na włosy - pierwiastki które zawiera, wzmacniają cebulki i zapobiegają wypadaniu. Za sprawą witamin E i F olej z wiesiołka ma intensywne działanie nawilżające. Olej z nasion wiesiołka zawiera kwasy linolowe, które mają właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu polecany jest osobom walczącym z trądzikiem. Olej ten ma też w swoim składzie kwas stearynowy, który wykazuje właściwości oczyszczające, dzięki czemu pozwala usunąć brud, pot i nadmiar sebum ze skóry. Również zawiera kwasy oleinowe, które wpływają korzystnie na jedrność skóry a także działają antyoksydacyjnie. Olej z wiesiołka sprawdza się także jako preparat wzmacniający paznokcie.

Olej z dzikiej róży dla skóry wrażliwej (wild rose oil). Olejek ten nawilża, regeneruje i łagodzi. Zmiękcza skórę, działa przeciwzapalnie i bierze udział w procesie odbudowy naskórka, a przy tym nie zatyka porów. Dlatego sprawdza się także w pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej. Obecne w oleju z dzikiej róży związki witamin i organiczne kwasy owocowe wykazują działanie złuszczające, a witamina A w połączeniu z witaminą C rozjaśnia skórę i zapobiega powstawaniu plam pigmentacyjnych. Ich działanie wspomagają też kwasy tłuszczowe: linolowy i linolenowy. Z tych powodów olejek z dzikiej róży jest tak często polecany dla cery z przebarwieniami, bliznami potrądzikowymi i plamami pigmentacyjnymi. Olejek ten, podobnie jak poprzednie, polecany jest również do pielęgnacji włosów. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe nawilżają włosy i chronią je przed utratą wilgoci oraz działaniem czynników zewnętrznych. Witamina E wzmacnia elastyczność i sprężystość włosów, a olej zaaplikowany na skórę łagodzi stany zapalne i odżywia cebulki.

Olej z pestek malin na odżywienie i blask (rasberry seed oil). Olej ten to emolient, który tworzy na skórze warstwę zapobiegającą nadmiernej utracie wody. Odpowiednio natłuszcza i wzmacnia barierę lipidową naskórka. Ponadto spełnia funkcję boostera transportującego składniki aktywne zawarte w innych kosmetykach w głębsze warstwy skóry. Olej z pestek malin jest bogaty w witaminy A i E. Dzięki temu wspomaga regenerację i wzrost zdrowych komórek skóry, dzięki czemu staje się ona bardziej napięta i gładka. Jako naturalny przeciwutleniacz zwalcza stany zapalne, zmniejsza blizny i uzupełnia poziom kolagenu. Olej ten jest też naturalnym rozświetlaczem.

Olej makowy - działanie antycelluitowe (poppy seed oil). Olej ten świetnie nawilża, regeneruje i odżywia. Polecany jest do codziennej pielęgnacji każdej cery, choć przede wszystkim jest doskonały na cerę wrażliwą, ponieważ wzmacnia naczynka krwionośne, zapobiega powstawaniu zaskórników. Posiada również działanie antycelluitowe. Regularne jego stosowanie powoduje zmniejszenie bruzd, a skóra staje się gładsza. Olej makowy stosuje się też do kąpieli olejowych włosów, aby zregenerować włosy po nieudanych zabiegach fryzjerskich.

Olej słonecznikowy dla elastyczności (sunflower seed oil). Stosowany regularnie może przywrócić skórze blask, świeżość i jędrność. Olej ten wzmacnia naturalną warstwę ochronną skóry, regeneruje i zmiękcza naskórek, działa przeciwzapalnie, ma działanie antyoksydacyjne, reguluje wydzielanie sebum, a także zwiększa elastyczność i spowalnia proces starzenia skóry. Jest szczególnie polecany dla cery tłustej i mieszanej. Ma również znakomity wpływ na włosy - wzmacnia je i dodaje blasku.

Niektóre oleje, np. olej lniany czy słonecznikowy, takie ze sklepu spożywczego, warto stosować wewnętrznie czyli regularnie spożywać jako dodatek do sałatek lub po prostu wypijając od jednej do trzech łyżek dziennie. Tym oto tanim i prostym sposobem możemy zadbać o poprawę kondycji naszej skóry i nie tylko. Nie wszystko co dobre, musi być od razu drogie.


Informacje zawarte w rubryce "Dla Zdrowia i Urody" nie stanowią porady lekarskiej i nigdy nie powinny jej zastępować. Wszelkie zabiegi muszą być wykonywane przez dyplomowanych specjalistów, a lekarstwa lub inne preparaty mogą być przyjmowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!