Lotnisko w Newark oddzielone od Nowego Jorku

Lotnisko w Newarku nie będzie już klasyfikowane jako lotnisko nowojorskie. Do tej pory, w systemie rezerwacji Newark Liberty International Airport pokazywany był często z kodem NYC, który oznaczał New York City i wszystkie lotniska metropolii. Kod samego lotniska w Newarku to EWR.

Międzynarodowa organizacja przewoźników International Air Transport Association (IATA) postanowiła oddzielić port lotniczy znajdujący się w New Jersey od znajdujących się w Nowym Jorku i dać mu oddzielną "strukturę cenową".

Gazeta "Wall Street Journal" pisze, że zmiana będzie dla większości pasażerów niewidoczna. Szukając biletów do Nowego Jorku, będą na portalach internetowych w dalszym ciągu widzieć "EWR" jako jedną z opcji.

Ale zmiana lotniska po wykupieniu biletu może już być problematyczna. Do tej pory, wiele linii pozwalało na wybór innego lotniska w tym samym mieście, bez dodatkowej opłaty. Teraz Newark będzie już traktowany jako inne miasto.

Z lotniska w Newarku dobrze widać wieżowce Manhattanu, ale nie będzie ono już klasyfikowane jako port lotniczy Nowego Jorku.


Formalnie rzecz biorąc, Newark Liberty International Airport znajduje się oczywiście w innym mieście, a nawet w innym stanie. Dla podróżnych ważniejsze od granic miasta czy stanu są jednak możliwości komunikacyjne. A lotnisko w Newarku jest tak samo dobrze połączone liniami kolejowymi z Nowym Jorkiem, jak dwa lotniska znajdujące się na Queensie: JKF oraz LaGuardia. Wygodne połączenie z punktami przesiadkowymi oferuje napowietrzna 3-milowa kolejka AirTrain Newark. Wszystkie trzy lotniska pozostają w zarządzie Port Authority of New York and New Jersey.

Na razie nie wiadomo, czy mieszkańcy New Jersey na zmianie stracą czy zyskają. Nowy kod miał zacząć obowiązywać już w październiku, ale IATA odłożyła zmianę do 3 kwietnia przyszłego roku. Na wakacyjne loty do Polski mają więc już obowiązywać inne opłaty w Newarku niż w Nowym Jorku.

Opłaty lotniskowe stanowią dużą cześć ceny biletu, więc zmiana może na nią wpływać. Miejmy nadzieję, że opłaty będą niższe niż w Nowym Jorku, ale można się domyślać, że bez względu na kierunek zmian, nie będą one bardzo duże.

IATA wprowadza zmiany w kodach wielu miast. Na razie jednak w żadnym, gdzie znajduje się kilka lotnisk, nie dokonano wykluczenia któregokolwiek ze wspólnego kodu metropolii.

Newark jest jedynym tego typu przypadkiem, choć lotnisko tu powstało wcześniej niż lotniska w mieście Nowy Jork. Otwarto je w 1928 roku, podczas gdy LaGuardia zaczęła działać w 1939 roku. Obecne lotnisko JFK powstało w 1948 roku jako Idlewild Airport.

Najstarszym lotniskiem w metropolii nowojorskiej jest jednak port lotniczy w Teterboro. Nazwę zawdzięcza nabywcy terenu, na którym powstało. W 1917 roku teren ten wykupił Walter C. Teter. Pierwszy samolot wystartował stamtąd w 1919 roku. Obecnie lotnisko służy głównie mniejszym samolotom należącym do korporacji i osób prywatnych. Obowiązuje bowiem na nim ograniczenie wagi samolotów do 100 tys. funtów.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!