Kupujący domy bardziej wybredni

Ceny domów w USA są wciąż bardzo wysokie, ale być może dotarły już do punktu, w którym przestaną rosnąć, a może nawet zaczną spadać.

Działająca na rynku nieruchomości firma Redfin podaje, że ceny w czerwcu (najnowsze przeanalizowane dane) były wyższe w stosunku do czerwca ubiegłego roku o 4%. Przeciętna transakcja zakupu opiewała na kwotę 442.525 dolarów.

Jednocześnie Redfin odnotowała niezwykły trend wycofywania się z zakupu domu w ostatniej chwili. Tylko w czerwcu dotyczyło to aż 56 tysięcy transakcji. To prawie 15% wszystkich sprzedanych domów.

Do zmiany decyzji najczęściej dochodzi po przeprowadzeniu inspekcji domu, w której zwykle wskazywane są pewne mankamenty. Mogą to być poważne problemy, jak na przykład cieknący dach, ale też drobiazgi, jak cieknący kran.

Proces sprzedaży nie zawsze kończy się finalizacją transakcji.


Agenci pośrednictwa handlu nieruchomościami opowiadają jednak historie o rezygnacji z zakupu domu z najdrobniejszych powodów. I tłumaczą, że nabywcom bardzo trudno zdecydować się na dom, który nie jest idealny.

Jako powód podają bardzo wysokie ceny. Kupujący oczekują, że skoro płacą tak dużo, to muszą dokonać najlepszego wyboru. Nie chcą zaakceptować żadnego kompromisu.

Taka postawa wpływa na sytuację na rynku. Według Redfin, liczba domów na sprzedaż czekających na kupca wzrosła od ubiegłego roku o 13%. Maleją też wyraźnie oczekiwania sprzedających co do uzyskania wysokiej ceny. W czerwcu niemal 20% wystawionych na sprzedaż miało zredukowaną cenę w stosunku do pierwotnie proponowanej.

To niewiele mniej niż rekordowy odsetek 21,7%, który zanotowano w październiku 2022 roku. I wyraźnie więcej niż przed rokiem, kiedy to 14,4% sprzedających dom zmniejszało cenę, nie mogąc doczekać się kupca.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!