Taniej jest wynajmować czy lepiej kupić dom?

Firma Attom, prowadząca dużą bazę danych o nieruchomościach, pokazuje w dorocznej analizie, gdzie w USA bardziej opłaca się wynajmować mieszkanie, a gdzie lepiej kupić dom. Do opracowania "2022 Rental Affordability Report" przenalizowano 1154 okręgów (counties), w których od stycznia do listopada ubiegłego roku sprzedano co najmniej 500 domów. W badaniu porównywano medianę cen sprzedanych domów, wynajmu 3-sypialniowego mieszkania oraz zarobków w każdym okręgu. Mediana oznacza wartość, poniżej której zarabia (lub wynoszą ceny) połowa ludzi. Druga połowa zarabia powyżej mediany.

W raporcie stwierdzono, że ceny domów rosły szybciej niż czynsze w 88% badanych okręgów. Jednak w dalszym ciągu, w 58% okręgów posiadanie domu jest tańsze niż wynajmowanie 3-sypialniowego mieszkania. Przy kupnie domu założono bardzo małą, bo tylko 3-procentową zaliczkę. Przy wyższych zaliczkach bieżące koszty po zakupie domu są oczywiście niższe.

W raporcie podkreśla się, że porównanie kupna domu do kosztów wynajmowania wypada bardzo różnie, w zależności od lokalnej demografii. W dużych metropoliach, ich okolicach i w ogóle w obszarach najbardziej zaludnionych najczęściej tańsze jest wynajmowanie. Jest tak w większości (w 63%) okręgów liczących od pół miliona do miliona mieszkańców.

Z kolei na kupno domu, najwięcej ludzi stać na obszarach mało zamieszkanych i wiejskich. Zależność ta obowiązuje w większości okręgów poniżej pół miliona mieszkańców (w 61%), a jeszcze silniej w okręgach mających mniej niż 100 tysięcy mieszkańców.

Na wynik porównania ewidentnie bardziej wpływa zaludnienie niż poziom zarobków, który w metropoliach zwykle jest wyższy. W rejonach zaludnionych domy są bowiem wyraźnie droższe. To ich cena w największym stopniu decyduje, czy lokalnej ludności bardziej opłaca się kupić czy wynajmować. Dlatego wysokie ceny w New Jersey, nawet w mało zaludnionych rejonach naszego stanu powodują, że tańsze może być wynajmowanie, choć mieszkańcy zarabiają dużo. Z kolei w dużych skupiskach biednej Luizjany opłacalny jest zakup domu.

Firma Attom podlicza, że w 21 z 25 (w 84%) najbardziej zaludnionych okręgów USA tańsze jest wynajmowanie. W nieco szerszej grupie 42 okręgów z liczbą ludności powyżej 1 miliona również częściej opłaca się wynajmować. Tańsze od kupna domu jest wynajmowanie w 35 (w 69%) takich okręgach. Dotyczy to także miasta Nowy Jork, jak również San Francisco, Miami czy stolicy kraju, Waszyngtonu. Wśród nielicznych okręgów silnie zaludnionych, gdzie lepiej jest kupić dom, znalazł się okręg Philadelphia County.

Kupić czy wynająć - to dylemat wielu Amerykanów.


Domowy budżet nie powinien być obciążony kosztami mieszkaniowymi w większym stopniu niż jedna trzecia. "2022 Rental Affordability Report" pokazuje jednak, że przy zakupie domu dotyczy to tylko 55% przebadanych okręgów, biorąc pod uwagę medianę lokalnych zarobków. Niewiele lepiej jest przy wynajmie 3-sypialniowego mieszkania. Mniej niż jedną trzecią wydają mieszkańcy tylko 52% okręgów.

Największe koszty wynajmu są w okręgach Kalifornii i Hawajów. Rekordowe Santa Cruz County w Kalifornii wymaga wydania aż 84,2% mediany tamtejszych zarobków do wynajęcia 3-sypialniowego mieszkania. Bardzo drogo jest też w Nowym Jorku, który bije rekordy wśród okręgów powyżej miliona mieszkańców. Kings County (Brooklyn) wymaga do wynajęcia 62% zarobków, a Queens County 54,5%. Tamtejsi mieszkańcy nie mają jednak wielkiego wyboru, bo kupno domu jest jeszcze kosztowniejsze. W Kings County wymaga to 101,6% mediany zarobków, a w Queens County 77,9%.

W New Jersey jest drogo, ale jednak wyraźnie lepiej. Tutaj mniejszy odsetek zarobków trzeba wydać nawet na kupno domu, choć jest to przeważnie droższa opcja od wynajmowania. W Bergen County, gdzie mediana ceny domów wynosiła 580 tysięcy dolarów, potrzeba na to 62,7% mediany zarobków. Wynajęcie 3-sypialniowego mieszkania kosztuje natomiast 2328 dolarów (mediana czynszów w 2021 roku).

W Passaic County cena domów to 405 tysiące, na kupno potrzeba 54,3% zarobków, a koszt wynajęcia to również 2328 dolarów. W Essex County liczby te wynoszą odpowiednio: 50,5%, 465 tysięcy i 2005 dolarów. Znacznie taniej jest w Pennsylwanii, gdzie również mieszka sporo Polonii. W Monroe County (East Stroudsburg) liczby wynoszą: 29,7%, 223 tysiące i 1742 dolary.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!