Z jednej strony, miliony ludzi przestało spłacać kredyt na dom, o czym piszemy w artykule "Miliony nie spłacają pożyczek". Z drugiej jednak, nie brakuje też takich, którzy chcą skorzystać z rekordowo niskiego oprocentowania pożyczek. Bank centralny USA już w marcu obniżył podstawowe stopy procentowe do poziomu 0% i 0,25%. A 29 kwietnia utrzymał je na tym poziomie, upewniając banki, że mogą udzielać kredytów doliczają do nich praktycznie jedynie własną marżę.
Średnie oprocentowanie pożyczek udzielanych w minionym tygodniu to zaledwie 3,23% przy kredycie 30-letnim o stałym oprocentowaniu. Takie są dane państwowej instytucji Freddie Mac, poprzez którą rząd federalny udziela gwarancji pożyczkowych. Dane są zbierane od 1971 roku i nigdy w czasie minionego półwiecza, średnie oprocentowanie nie było aż tak niskie.
Przy oprocentowaniu 3,23%, spłacanie pożyczki niemal nic nie kosztuje, bo inflacja jest zwykle niewiele mniejsza. A wydanie olbrzymich pieniędzy na pakiet stymulacyjny może tę inflację uczynić większą.
Oczywiście liczbowo oddamy znacznie więcej, niż pożyczyliśmy. Przy kredycie na 300 tysięcy dolarów, miesięczna spłata wynosić będzie 1302 dolary. Przez 30 lat zapłacimy łącznie 469 tysięcy, a więc 169 tysięcy pójdzie na samo oprocentowanie. Tyle że wartość tych pieniędzy będzie znacznie niższa niż obecnie.
Ze względu na pandemię i spodziewany wielki kryzys ekonomiczny, rynek nieruchomości jest niepewny. Ale ekstremalnie tanie pożyczki kuszą potencjalnych nabywców domów. W minionym tygodniu, liczba podań o pożyczkę na dom wzrosła aż o 12% w stosunku do tygodnia poprzedniego.
Znacznie mniejszy dylemat mają posiadacze domów, którzy masowo składają wnioski o przefinansowanie posiadanego kredytu. W ich przypadku, opłacalność takiej operacji można wyliczyć. Wpływa na nią nie tylko różnica w oprocentowaniu spłacanego kredytu i oprocentowania nowej pożyczki. Ważne jest także, jaka kwota pozostała nam do spłacenia oraz ile kosztować będzie procedura przefinansowania.
Średnie oprocentowanie pożyczek na 15 lat - co jest typowym okresem przy przefinansowaniu - wynosiło w ubiegłym tygodniu 2,77%. Mając do spłacenia np. 150 tysięcy, miesięczna rata przy takich warunkach wyniesie 1019 dolarów. Przez 15 lat zapłacimy łącznie 183,5 tys., a więc tylko 33,5 tys. wyniosą odsetki od kredytu.