Wobec prognozowanego wielkiego kryzysu - na poczet którego kilkadziesiąt milionów Amerykanów miało lub ma nadal problemy z pracą - warto zadbać o swoje finanse.
Pomogą w tym badania, które pokazują, jak wygląda przeciętny amerykański budżet. Można porównać go z własnym. Aby tego dokonać, trzeba jednak najpierw wiedzieć, ile wydajemy na poszczególne potrzeby i zachcianki.
Podliczyć wszystkie swoje wydatki wcale nie jest łatwo, bo przez dłuższy czas trzeba je dokładnie zapisywać. Nawet jeżeli będziemy to robić przez 3 miesiące, trzeba zwrócić uwagę, aby płatności dokonywane np. co miesiąc, w zawartym okresie znalazły się dokładnie trzy. Bo uiszczanie ich w różnym dniu miesiąca może spowodować, że w okresie równych trzech miesięcy znajdą się dwie albo cztery. Trzeba też uwzględnić opłaty dokonywane rzadziej, np. tylko raz w roku.
Czytaj także: Miliardy dolarów zasiłków dla bezrobotnych płyną poza granice USA
Możemy też zbadać swój budżet tylko na podstawie jednego miesiąca. Najlepiej wyznaczyć go zgodnie z okresem rozliczeniowym naszej karty kredytowej i w tym czasie starać się używać tylko tej karty.
Czytaj także: Prezydent Biden chce wprowadzić płacę minimalną 15 dolarów na godzinę
A do portfela włożyć jakąś równą kwotę gotówki i wkładać potem wszystkie pokwitowania za jej wydawanie. Na koniec miesiąca spiszemy wydatki z rachunku za używanie karty, dodamy do tego wypisane czeki i wydaną gotówkę.
Wyniki mogą nas zaskoczyć. Ale też od razu pokażą, gdzie możemy zaoszczędzić (o ile możemy). Nasz budżet możemy też porównać z przeciętnym budżetem amerykańskim. Opracowała go firma konsultingowa The Ascent, mająca siedzibę w Georgii.
Czytaj także: Ceny domów ciągle rosną, kupujący coraz mniej optymistyczni
Podane kwoty są wydatkiem tzw. jednostki konsumenckiej. Jest ona definiowana jako rodzina, pojedyncza osoba sama się utrzymująca lub dwie i więcej osób mieszkających ze sobą i dzielących wydatki.
Według badań, taka jednostka konsumencka wydaje średnio 5102 dolary miesięcznie. Kwota ta została podzielona na 11 kategorii różnych wydatków oraz grupę wydatków określonych jako inne.
Szczegółowy podział na kategorie przedstawiamy w części drugiej - Jak wygląda przeciętny amerykański budżet - cz. 2/2