Inflacja w USA wyniosła w listopadzie 3,1%. Wydaje się niewysoka w porównaniu ze szczytem inflacji wynoszącym 9,1% w czerwcu 2022 roku. Jednak wzrost cen kumulował się na przestrzeni lat i wszyscy widzimy w sklepach różnicę w porównaniu do dawnych cen.
Zmiana wartości pieniądza powoduje niemałe problemy dla biznesów, które powiązały nazwy swoich produktów, albo nawet całego biznesu, z konkretną ceną. Na myśl przychodzą od razu tzw. sklepy 1-dolarowe. Oferowały one kiedyś bardzo bogaty asortyment produktów, kosztujących wyłącznie jednego dolara.
W obecnych warunkach, liczba towarów, które można sprzedać za taką cenę jest znacznie bardziej ograniczona. Rośnie więc liczba produktów sprzedawanych drożej, a sklepy z tymi towarami coraz częściej nazywane są "dolarowymi", zamiast "1-dolarowymi".
Problem z cenami ma także McDonald's. W czasie Wielkiego Kryzysu, który wybuchł 15 lat temu, sieć restauracji szybkiej obsługi zyskała wielu klientów dzięki menu, które nazwała 1 Dollar Menu. Zgodnie z nazwą, pozycje w tym menu kosztowały tylko jednego dolara. I choć pojedynczą potrawą z tego menu nie można się było najeść, oferta okazała się bardzo popularna. W trudnych czasach klienci mocno zwracali uwagę na ceny, a 1 Dollar Menu skutecznie przyciągało ich uwagę
Dekadę później, w 2018 roku wprowadzono menu o nazwie $1 $2 $3 Menu. Nazwa była może mniej chwytliwa, ale menu obejmowało aż 12 pozycji w wymienionych cenach. Na przykład za 1 dolara można było kupić kanapkę McChicken, cheeseburgera albo napój dowolnej wielkości. Za 2 dolary oferowano m.in. kanapkę McDouble, potrójnego cheeseburgera albo małą kawę z McCafe. A 3 dolary kosztował zestaw dla dzieci Happy Meal.
To jednak już historia. Inflacja wyparła z $1 $2 $3 Menu większość pozycji. Zwykle można w nim znaleźć już tylko cztery pozycje. Co więcej, nie ma już nic, co kosztuje 1 dolara. W mediach społecznościowych rozgorzała ostatnio dyskusja, gdy jedna z klientek McDonald'sa opublikowała menu dostępne w Ohio i oburzyła się, że nazwa jest myląca. Ceny w sieci McDonald's różnią się w zależności od lokalizacji, więc zdjęcia lokalnego menu zaczęły publikować osoby z innych stanów. Na niektórych widać, że wszystkie pozycje z $1 $2 $3 Menu kosztują... powyżej 3 dolarów.
McDonald's tłumaczy, że przy zakupie jednej pozycji z $1 $2 $3 Menu, drugą można kupić rzeczywiście już tylko za 1 dolara. Ale nawet w takiej sytuacji, kupując coś za ponad 3 dolary i dokupując drugi produkt za 1 dolara, zapłacimy łącznie ponad 4 dolary za dwa produkty. A więc średnio ponad 2 dolary za każdy z nich.
Bank centralny USA walczy o sprowdzenie inflacji do tzw. celu inflacyjnego, jakim jest poziom 2%. Nawet wtedy, gdy w końcu się to uda, ceny będą dalej rosły, choć powoli. Trzeba się więc przyzwyczaić, że zakupy za 1 dolara odchodzą do przeszłości.