Ile kosztuje stojący samochód

W ciągu ostatnich dwóch lat ceny samochodów bardzo wzrosły. Niedawno podawaliśmy, że średnia cena nowego samochodu sprzedawanego w USA wyniosła latem 48.182 dolary. Natomiast średnia pożyczka na auto używane wynosiła 28.534 dolary. To duże kwoty, ale na koszt utrzymania samochodu wpływa nie tylko cena zakupu, ale także ubezpieczenie. Podliczeniem obydwu elementów w poszczególnych stanach zajęła się firma Doxo, zajmująca się opłacaniem rachunków.

Okazuje się, że przeciętny posiadacz samochodu w USA, za ubezpieczenie płaci prawie połowę tego, co za sam samochód. Średni miesięczny rachunek za ubezpieczenie to 196 dolarów. Natomiast przeciętna rata za pożyczkę na zakup samochodu wynosi 433 dolary. Łącznie, utrzymanie samochodu kosztuje więc 629 dolarów miesięcznie.

Jest to suma, którą trzeba wydać nawet wtedy, gdy samochód stoi nieużywany. Każda przejechana mila oznacza dodatkowy wydatek. Przede wszystkim na benzynę, ale także na wszystkie elementy, które się zużywają, jak oleje, opony, hamulce. Co pewien czas może być też potrzebna naprawa. Miesięczny koszt jeżdżenia zależy więc od intensywności użytkowania samochodu.

Koszty stałe zależą natomiast od geograficznej lokalizacji. Firma Doxo obliczyła, ile kierowcy płacą za ubezpieczenie i spłaty kredytu w poszczególnych stanach. Różnice są bardzo duże, szczególnie w przypadku ubezpieczenia. New Jersey znane jest z drogich opłat, ale w skali kraju znalazło się dopiero na 8. miejscu. Stany, które znalazły się na szczycie listy, mogą być zaskoczeniem.

Stary samochód nie traci już na wartości (a czasem nawet zyskuje), ale jego utrzymanie i tak może sporo kosztować.


Okazuje się, że najwięcej na ubezpieczenie samochodowe wydają kierowcy stanów: Wyoming oraz Dakota Północna. W obydwu przypadkach jest to średnio po 307 dolarów miesięcznie. Dwa kolejne stany również kojarzą się raczej jako spokojne miejsca. Tymczasem w Maryland za ubezpieczenie płaci się średnio 266, a w Delaware 238 dolarów miesięcznie.

Przed New Jersey znalazły się jeszcze Floryda, Massachusetts i Hawaje, ale różnice w opłatach są już niewielkie. W naszym stanie opłaty wynoszą średnio 226 dolarów. Nowy Jork znalazł się na miejscu 11. z kwotą 212 dolarów, a Pennsylwania na miejscu 13., gdzie kierowcy płacą średnio 211 dolarów.

Należy pamiętać, że podawane kwoty nie stanowią porównania, gdzie ubezpieczenie jest droższe, a gdzie tańsze. Są to kwoty, które płaci przeciętny kierowca w danym stanie. Konkretne ubezpieczenie zależy od wielu czynników, jak wiek samochodu czy kartoteka kierowcy. Niemniej warto odnotować, że średnio najmniej płacą kierowcy w Zachodniej Wirginii (155 dolarów), Minnesocie (152 dolary) i Alabamie (151 dolarów). Na ubezpieczenie wydają połowę tego, co kierowcy w Wyoming czy Dakocie Północnej.

Spore różnice widać też w wydatkach na spłacanie kredytu na samochód. I co ciekawe, na pierwszym miejscu znów znajduje się Wyoming. Posiadacze aut płacą tu raty kredytu średnio 511 dolarów miesięcznie. Na kolejnych miejscach jest Alaska (501 dolarów) i Newada (481 dolarów). New Jersey znalazło się na 16. miejscu (452 dolary), Nowy Jork dopiero na 30. (426 dolarów), a Pennsylwania na ostatnim (377 dolarów).

Sumując wydatki na spłatę samochodu i ubezpieczenie, najwięcej płacą oczywiście kierowcy w Wyoming. Samochód, który tylko stoi przed domem, kosztuje ich aż 818 dolarów miesięcznie. Kolejne najdroższe stany to Dakota Północna (767 dolarów) i Delaware (714 dolarów).

W New Jersey jest to również niemała kwota, bo 678 dolarów, co sklasyfikowało nasz stan na 7. miejscu. W Nowym Jorku za stojący samochód płaci się średnio 638 dolarów, co dało temu stanowi 18. miejsce, a w Pennsylwanii 588 dolarów, co oznacza miejsce 39. Najmniej płacą posiadacze aut w Ohio (556 dolarów), Missouri (550 dolarów) i Wirginii Zachodniej (540 dolarów).

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!