McDonald's jest nie tylko ikoną amerykańskiego biznesu, ale także symbolem sukcesu. Firma ma 41 tysięcy lokalizacji na świecie, będąc znaną niemal we wszystkich krajach. Dla wielu przedsiębiorców marzy się prowadzenie jednej z restauracji tej sieci, bo wydaje się to pewnym i dochodowym biznesem.
Większość punktów McDonald'sa prowadzone jest na zasadzie franczyzy. Korporacja udostępnia gotowy model biznesowy, zapewnia dostawy, reklamę i promocję, wsparcie ekspertów, a w przypadku McDonald'sa także nieruchomość do wynajmu. W zamian wymaga jednak podporządkowania się wielu zasadom i oczywiście pobiera najróżniejsze opłaty. Pierwsza opłata franczyzowa to tylko 45 tysięcy dolarów, ale to dopiero początek.
McDonald's wymaga od chętnego do prowadzenia jego restauracji, aby posiadał co najmniej pół miliona dolarów zasobów, które łatwo upłynnić. W praktyce oznacza to gotówkę albo na przykład giełdowe akcje czy państwowe obligacje. Nie mogą to być jednak żadne pożyczone pieniądze, ale własne, którymi na żądanie dysponuje franczyzobiorca.
Biznesmen, który chce otworzyć restaurację McDonald's, musi pokryć 40% wszystkich kosztów jej otwarcia. Koszty są mocno zależne od lokalizacji, a także typu placówki. Koszty pociąga budowa drive-thru, a wewnątrz budynku zaoferowanie sekcji McCafe albo PlayPlaces. W praktyce, nowy właściciel franczyzy musi najczęściej wyłożyć od 1 do 2,2 mln dolarów. I muszą to być jego własne pieniądze, a nie pochodzące z kredytu.
Po uruchomieniu restauracji, opłaty się nie kończą. McDonald's generuje średnio 2,7 mln dolarów rocznie ze sprzedaży. Ale musi z tego zapłacić 4% dla koncernu, który udostępnił franczyzę. Jeszcze więcej McDonald's pobiera za czynsz od nieruchomości, której jest właścicielem. Średnio, czynsz stanowi 10,7% wartości sprzedaży. Przy rocznej sprzedaży 2,7 mln oznacza to ponad 24 tysiące dolarów miesięcznie.
Prowadzący restaurację musi też pokrywać koszty wszelkich zmian czy nowości wprowadzanych w biznesie. To może oznaczać na przykład koszt nowego wyposażenia czy wystroju wnętrza. Warunki tego są dokładnie opisane w umowie franczyzowej.
Oczywiście tak jak każdy biznes, restauracja McDonald'sa ma szereg kosztów związanych z bieżącą działalnością. Prowadzący ją musi kupić towar, materiały, zapłacić za energię i przede wszystkim opłacić pracowników. To największy element wszystkich wydatków, w dodatku w ostatnim czasie szybko rosnący.
Pracujący w McDonald'sie zawsze zarabiali bardzo mało. Koncern był nawet oskarżany o wyzyskiwanie państwowego systemu zasiłków, bo nowym pracownikom oferował od razu pomoc, jak po zasiłek się zgłosić. Płacąc mało, liczył, że państwo dopłaci jego pracownikom do minimum potrzebnego do życia. W ostatnim czasie, wiele stanów podwyższyło jednak płace minimalne. W niektórych miejscach wprowadzono nawet oddzielną stawkę dla pracowników branży fast food. Na franczyzy McDonald'sa coraz trudniej więc zarobić, choć ceny posiłków w nim także urosły.