Natura daje nam największą gamę naturalnych kosmetyków, których zawsze możemy użyć w pielęgnacji naszej urody.
Na czele tych naturalnych cudów stoi olejek arganowy (argan oil). Marokańczycy nazywają go płynnym złotem i trudno o bardziej trafne określenie. Złocisty kolor, cenny skład oraz unikalność sprawiają, że olejek arganowy jest jednym z najbardziej pożądanych surowców kosmetycznych na świecie. Niska dostępność powoduje jednak, że na rynku nie brakuje podróbek.
Na pustynnych terenach w południowo-zachodnim Maroku rosną wiecznie zielone drzewa, które nie występują nigdzie indziej na świecie. Argania żelazna (iron argan), bo o tym gatunku mowa, świetnie przystosowuje się do trudnych warunków środowiskowych. Mimo pustynnych wiatrów i suszy rośnie przeciętnie 200 lat, choć znane są nawet 400-letnie okazy. Gotowy do zbioru owoc wyglądem przypomina oliwkę, ale jest większy i bardziej okrągły. W jego wnętrzu znajdują się nasiona, z których pozyskuje się drogocenny olejek, nazywany płynnym złotem Maroka.
Olejek arganowy sławę zawdzięcza cennym składnikom, wśród których należy wymienić nienasycone kwasy tłuszczowe, przede wszystkim kwas oleinowy (oleic acid) oraz linolowy (linoleic acid), tokoferole (tocopherols) oraz sterole (sterols). Dzięki tym związkom chemicznym olej wyciśnięty z nasion arganii stymuluje procesy oddychania wewnątrzkomórkowego, neutralizuje wolne rodniki, pomaga w odbudowie płaszcza lipidowego oraz zwiększa ilość składników odżywczych w skórze i we włosach.
Takie właściwości sprawiają, że jest wprost idealny dla cery dojrzałej i suchej, ponieważ nawilża, wygładza, ujędrnia i uelastycznia skórę. Dodatkowo jest zalecany do cery wrażliwej i podatnej na alergie ze względu na działanie przeciwzapalne i regenerujące, a także do cery tłustej, gdyż reguluje wydzielanie sebum. Marokańskie złoto pielęgnuje nie tylko skórę, ale też włosy. Wzmacnia, odżywia, oraz chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Obecnie otrzymuje się go trzema metodami: tradycyjnie, mechanicznie i chemicznie. Pierwsza jest niezwykle pracochłonna. By pozyskać w ten sposób jeden litr oleju, potrzeba nawet 50 kilogramów owoców. Olejek arganowy można też uzyskać mechanicznie przez tłoczenie na zimno oraz chemicznie w wyniku ekstrakcji. Przy użyciu pras, ze 100 kilogramów owoców uzyskuje się 6 litrów oleju. Olejek pozyskiwany chemicznie jest stosowany jako dodatek do kosmetyków, natomiast tłoczony na zimno znajduje zastosowanie głównie w przemyśle spożywczym. Olej jadalny uzyskuje się z prażonych nasion, a kosmetyczny z surowych. To sprawia, że olejek pielęgnacyjny jest znacznie droższy od spożywczego.
Olbrzymi popyt oraz ograniczona dostępność owoców arganii żelaznej sprawiają, że na rynku pojawiają się podróbki. Najczęściej olej spożywczy udaje kosmetyczny, dlatego dobrze jest znać różnicę w wyglądzie. Olej spożywczy ma jasnopomarańczową barwę oraz pachnie orzechami, a wykorzystywany w kosmetyce ma ledwo wyczuwalny, orzechowy zapach i jaśniejszą, złotą barwę. Warto szukać produktów z certyfikatami jakości.
Na pustynnych terenach Maroka rośnie prawdziwy cud natury - drzewo arganowe.
W sklepach możemy kupić zarówno czysty olejek, jak i kosmetyki z jego zawartością, przeznaczone do pielęgnacji skóry i włosów. Czysty olejek możemy wykorzystać na wiele sposobów. Na włosy jako odżywkę bez spłukiwania, jako maskę na włosy lub skórę. Olej po wtarciu pozostawiamy na całą noc. Można też go dodawać do kosmetyków lub szamponu. Do pielęgnacji twarzy może być wykorzystywany jako serum lub preparat do demakijażu.
Innym super owocem jest awokado, zwane owocem bogów. Awokado jest uprawiane w Meksyku i Ameryce Południowej już od 7000 lat. Wierzono, że ma stwórczą moc i jest owocem płodności. Wszystko za sprawą bioaktywnych związków oraz wyjątkowych właściwości nawilżających i odżywczych, które potwierdzone są przez dzisiejszą naukę. Sam owoc uznawany jest za najzdrowszy na świecie.
Olej z awokado to prawdziwa bomba witamin, składników mineralnych i enzymów. W jego składzie znajdziemy witaminę A, C i niemal wszystkie witaminy z grupy B, a także luteinę, korzystnie wpływającą na wzrok. Jedna łyżka oleju z awokado pokrywa 28-42 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę E, co sprawia, że jest wyjątkowym antyoksydantem spowalniającym procesy starzenia się organizmu. Kwasy omega-3 oraz kwasy omega-6 działają przeciwutleniająco, a zawarty w nich chlorofil neutralizuje wolne rodniki. Olej z awokado zawiera beta-sitosterole, które wpływają pozytywnie na profil lipidowy i stan sercowo-naczyniowy. Olej ten jest świetnym pomocnikiem w przyswajalności przez organizm witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, E, D i K.
Olej z awokado wykorzystywany jest też szeroko w kosmetyce. Jego dodatek odnajdujemy w szamponach, odżywkach i maskach do włosów, kremach do twarzy, żelach pod prysznic czy balsamach do ciała. Główną jego wartością, cenioną w branży kosmetycznej jest to, że zawiera fitosterole, znane z wysokiej zdolności przenikania przez skórę. Unikalne połączenie witamin, nienasyconych kwasów tłuszczowych i białek włóknistych, jest prawdziwym koktajlem odżywczym, świetnie radzącym sobie ze skórą potrzebującą regeneracji i długotrwałego nawilżenia. Już kilka kropel dodanych do kremu czy balsamu - zapewni witalność i odżywienie, zapobiegnie wysuszeniu i powstawaniu zmarszczek. Zawarte w awokado naturalne filtry chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, a naturalnie występujący skwalen (squalene) ma działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybicze.
Olej kokosowy to kolejny naturalny złoty dar ziemi. Od tysięcy lat używany jest do pielęgnacji ciała i włosów. Najbardziej wartościowy jest tłoczony na zimno i nierafinowany. Taki olej zawiera 93 procent kwasów tłuszczowych nasyconych, m.in. kwas laurynowy (który występuje także w mleku matki) oraz 6,5 procent kwasów nienasyconych (m.in. kwas linolenowy czy oleinowy), a także szereg witamin: B2, B6, C, antyoksydacyjną witaminę E i wiele składników mineralnych (potas, żelazo, magnez, wapń, sód, fosfor, cynk i kwas foliowy).
W przemyśle kosmetycznym olej kokosowy jest wykorzystywany do produkcji mydeł, płynów i żeli do kąpieli, balsamów i kremów do ciała, szamponów i odżywek do włosów. Kokos pomaga też zregenerować skórę, uporać się z przebarwieniami i plamami, dodatkowo pozostawi piękny zapach i sprężystość. Zawiera też naturalny filtr równy SPF8, który będzie naszym sprzymierzeńcem w słoneczne dni. Czysty olej kokosowy z powodzeniem zastąpi piankę po goleniu. Wmasowany w skórę głowy zapobiega łupieżowi, pomaga zregenerować podrażnienia np. po farbowaniu. Z powodzeniem można go wykorzystać w połączeniu z cukrem lub solą, jako naturalny peeling do ciała. Ciekawostką jest fakt, że oleju kokosowego można użyć jako naturalnej pasty do zębów. Przy regularnym stosowaniu poprawia zdrowie zębów, likwiduje nieświeży oddech, eliminuje też krwawienie dziąseł i ból.
W Polsce też mamy swoją naturalną, super roślinę. Jest nią len, nazywany polskim złotem. W kuchni i kosmetyce używany jest od lat. Sekretem dobrego oleju jest proces jego produkcji i przechowywania. Najlepszą metodą jest oczywiście tłoczenie na zimno. Warto zwrócić uwagę, żeby był zapakowany w ciemną butelkę i był przechowywany w lodówce. Dzięki bogactwu kwasów tłuszczowych (m.in. linolenowego, oleinowego, linolowego) korzystnie wpływa na regenerację komórek, na układ krążenia, układ nerwowy, obniża cholesterol czy wspomaga odporność.
Dodatek oleju lnianego do kosmetyków pielęgnacyjnych jest nieocenionym pomocnikiem w zbalansowaniu procesów ochronnych. Duża zawartość witaminy E pomaga skórze odzyskać elastyczność, a zmarszczki ulegają zmniejszeniu. Na szczególne miejsce w pielęgnacyjnych aspektach oleju lnianego zasługuje jego działanie na włosy i skalp. Pobudza on cebulki włosowe do wzrostu i wzmocnienia.
Jeśli poświęcimy trochę czasu na przygotowanie maseczki czy balsamu własnoręcznie, przekonamy się, jaki wspaniały wpływ na naszą urodę mają te skarby natury. Nie musimy od razu biec do sklepu po drogie kosmetyki. Na to zawsze będzie czas. Próbujmy dbać o siebie na co dzień i doceniajmy to, co dała nam natura. Tym bardziej, że wszystkie te super produkty są w USA dostępne i cenowo bardzo atrakcyjne.
Informacje zawarte w rubryce "Dla Zdrowia i Urody" nie stanowią porady lekarskiej i nigdy nie powinny jej zastępować. Wszelkie zabiegi muszą być wykonywane przez dyplomowanych specjalistów, a lekarstwa lub inne preparaty mogą być przyjmowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.