Włosy podkreślają naszą urodę

Piękne i zadbane włosy to nasza wizytówka. Ich zdrowie zależy nie tylko od tego, jak je pielęgnujemy, ale i co jemy.

Gdy jesteśmy młodzi, każdy z nas cieszy się bujną czupryną, zarówno kobiety jak i mężczyźni. Nie zastanawiamy się zbytnio, jak o nie dbać. Po prostu sa zdrowe i obfite. Niestety z wiekiem stają się coraz cieńsze, rzadsze i nadmiernie wypadają.

Przeciętnie każdy z nas ma od 100 do 150 tysięcy włosów. Każdy włos składa się w 80-85% z keratyny, około 10% z wody, a reszta to pigmenty, lipidy (białka) i minerały. Zdrowy i gruby włos jest mocniejszy od miedzianego drutu tej samej średnicy. Uwaga! Każdy włos utrzymuje obciążenie ok. 250 gramów, a to znaczy, że wszystkie włosy razem wzięte, potrafiłyby utrzymać ciężar ponad 2 ton.

Grubość włosów zależy też od ich koloru. Włosy blond są cieńsze od ciemnych, ale za to jest ich więcej. Najszybszym przyrostem włosów cieszą się Azjaci, najpowolniejszym mieszkańcy Afryki. Europejczycy są pośrodku. Ciekawostką jest też to, że włos może się rozciągnąć do 10% bez narażenia go na zniszczenie. Mitem jest stwierdzenie, że podcinane włosy rosną szybciej. Niestety, każdego dnia tracimy średnio ok. 100 włosów. Jeśli ta liczba się drastycznie nie zwiększa, to nie mamy się czym martwić. Cebulka to jedyna żywa część włosa. Pozostała część włosa jest martwa i nie jest w stanie sama się regenerować.

Przeciętnie, włosy rosną ok. 0,35 milimetra na dobę, a więc w skali miesiąca ok. 1 centymetra. Nasze włosy uczestniczą w powtarzającym się wielokrotnie cyklu rozwojowym, który składa się z trzech stałych faz: anagenu (nasze włosy rosną), katagenu (zahamowanie wzrostu włosów), telogenu (włosy wypadają). Włosy "lubią pić wodę", zarówno podczas mycia jak i z powietrza. Najbardziej przesuszone potrafią wchłonąć nawet 30% swojej masy. Dlatego nie polecane jest suszenie ich zbyt gorącym strumieniem z suszarki, źle znoszą też bardzo gorące kąpiele słoneczne.

Dlaczego włosy wypadają? Jest wiele powodów, oprócz tych związanych z zaburzeniami hormonalnymi, chorobami tarczycy, czy przyjmowanymi lekami. Obserwujemy zwiększone wypadanie włosów głównie jesienią i wiosną. Etiologii tego zjawiska nie znamy, jednak jest ono zupełnie naturalne. Inne czynniki, np. stres, również mogą nasilać wypadanie włosów. Podobnie się dzieje, gdy stosujemy drakońską dietę. Brak odpowiednich składników odżywczych powoduje osłabienie mieszków włosowych i problemy z włosami. Pacjenci po chemioterapiach tracą włosy, które na szczęście odrastają po zakończonym leczeniu.

Wyróżniamy kilka rodzajów łysienia: androgenowe, plackowate, menopauzalne i psychogenne. Najczęściej diagnozuje się łysienie androgenowe, które występuje u nawet 85% mężczyzn po 50. roku życia i 50% kobiet po 60. roku życia. Łysienie to spowodowane jest nadmiernym reagowaniem mieszków włosowych z aktywną formą testosteronu, co powoduje skróconą fazę wzrostu włosa i wydłuża czas fazy wypadania.

Problemy skóry głowy, takie jak przetłuszczanie, łupież, swędzenie, stany zapalne, dotykają naprawdę wiele osób. Skóra głowy potrzebuje wielu witamin i minerałów, aby mieszki włosowe były dobrze odżywione. Często problemy skóry głowy wynikają z tego, że jest ona całkowicie pomijana w pielęgnacyjnym zamyśle.

Odpowiednie dbanie o włosy pomaga utrzymać je mocne i piękne.


Niestety, wypadanie włosów może okazać się nie tylko przejściowym problemem. Jeśli objętość włosów staje się znacząco mniejsza, trzeba udać się do specjalisty - trychologa lub dermatologa.

Czy odpowiednią dietą można sprawić, że skóra głowy będzie dobrze odżywiona, a włosy będą bujnie wyrastały? Otóż wygląd naszej skóry i włosów jest odzwierciedleniem naszego zdrowia. Gdy zdrowo jemy, włosy powinny być bujne, błyszczące, a skóra nie przesuszona. System krążenia krwi sprawia, że składniki odżywcze są bez przeszkód transportowane do cebulki włosowej. To najważniejsza część włosa. Tu przebiegają nerwy i naczynia krwionośne. Jeśli nasza dieta nie jest bogata w witaminy i składniki odżywcze, w naszej krwi również będzie ich brakowało, co odbije się na wyglądzie włosów.

Co jeść, aby nasze włosy były piękne? Oprócz tego, co powinniśmy jeść, należy przyjrzeć się temu, co z naszej diety powinno zniknąć. Alkohol i papierosy to najwięksi wrogowie naszej pięknej skóry, a więc i włosów. Pamiętajmy o tym, gdy sięgamy po drinki, zwłaszcza jeżeli już mamy problemy skórne. Nasza dieta powinna zawierać dużo owoców i warzyw, najlepiej surowych. Bardzo ważne są kwasy z grup omega. Mają je ryby morskie, orzechy, a także oleje z pierwszego tłoczenia, np. lniany czy rzepakowy.

Ale gdy włosy już mocno wypadają, sama dieta nie wystarczy. Wtedy najpierw zacznijmy od suplementacji i preparatów do stosowania zewnętrznego. Przede wszystkim trzeba dostarczyć organizmowi kwasów omega 3, niacyny, witamin z grupy B i krzemu. Spośród suplementów diety warto wybrać te z biotyną, która stymuluje wzrost włosa. Wiele korzystnych dla włosa składników można znaleźć w gotowych preparatach ziołowych oraz w olejach takich jak ten pozyskiwany z korzenia łopianu (burdock root).

Oleje można też stosować zewnętrznie jako maski do włosów. Skórę głowy nacieramy oliwą i pozostawiamy na 30 minut, potem spłukujemy i normalnie myjemy głowę. Taki zabieg warto powtarzać co 3-4 dni. Można też kupić oleje wzbogacone w wyciągi ziołowe.

Jakie zioła są szczególnie korzystne dla włosów? Jednym z najbardziej pomocnych jest skrzyp polny (field horsetail). Zawiera on kwasy organiczne, sole mineralne, flawonoidy oraz krzem, który wpływa głównie na grubość włosa i jego elastyczność. Zapobiega on również wypadaniu włosów, regenerując tkankę wokół ich mieszków. Co ciekawe, również zboża pomogą w poprawieniu kondycji włosa. Zawierają inozytol, który zapobiega rozwłóknianiu się włosów. Te cenne składniki znajdziemy również w wyciągach z łopianu (burdock), mięty (mint) czy szałwi (sage). Natomiast korzeń cykorii (chicory root) zawiera inulinę, która ma działanie nawilżające.

W gabinecie kosmetycznym można wykonać pewne zabiegi, które będą przeciwdziałać wypadaniu włosów. Jednym z podstawowych jest mezoterapia igłowa. Polega na wstrzykiwaniu niewielkich dawek substancji leczniczych bezpośrednio w okolice cebulek włosowych. Stosowane preparaty to prawdziwa bomba witaminowa, wzbogacona o substancje odżywcze. Zabiegi można wykonać co 2-3 tygodnie. Włosy przestają wypadać, poprawia się krążenie w skórze głowy i poprawia się stan cebulek włosowych.

Gdy włosy nadmiernie się przetłuszczają, oznacza to, że skóra głowy produkuje nadmierne ilości sebum (tłuszczu). Aby temu zaradzić, dobrze jest stosować peeling głowy, zaczynając od bardzo delikatnego. Nie zaczynajmy od razu od peelingów z cukru i soli. Musimy się najpierw upewnić, że mamy zdrową i odporną skórę głowy. Oczyścimy pory, usuniemy zanieczyszczenia, takie jak resztki kosmetyków, sebum, kurz, łupież. Czysta skóra nie będzie tak łatwo się przetłuszczać.

Nie możemy na przetłuszczające się mocno włosy używać mocnych szamponów. Mylne jest przekonanie, że aby skóra głowy przestała być tłusta, należy ją przesuszyć. Jeśli chcemy stosować silikony, które mają właściwości wygładzające, to stosujmy je tylko na długości włosów. Jeśli dostaną się na skórę głowy, to należy je usunąć podczas mycia głowy. Jeśli musimy podsuszyć włosy, to najlepiej przy samej skórze, aby nie przesuszać końcówek włosów. Bardzo dużą rolę odgrywa też odpowiednia koloryzacja. Złe farby mogą przesuszyć włosy, które będą źle się układać, łamać a nawet wypadać.

Częstymi problemami, z którymi mamy do czynienia, a które nie dodają nam urody, to łupież i swędzenie głowy. Mogą świadczyć o infekcji grzybiczej skóry głowy. W tym przypadku należy stosować odpowiednie szampony antygrzybicze, z przeznaczeniem do zwalczania łupieżu.

Ładne i zadbane włosy, to wielki atut urody. Dbajmy o nie, a będziemy się cieszyć ładną głową przez długie lata.


Informacje zawarte w rubryce "Dla Zdrowia i Urody" nie stanowią porady lekarskiej i nigdy nie powinny jej zastępować. Wszelkie zabiegi muszą być wykonywane przez dyplomowanych specjalistów, a lekarstwa lub inne preparaty mogą być przyjmowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!