Migrena - zmora utrudniająca życie

Szukając przyczyn silnego bólu głowy, który jest najbardziej dotkliwym objawem migreny, często mylnie wiążemy go z innymi dolegliwościami. Bóle głowy dzielimy na pierwotne (samoistne, nie mają u podłoża uchwytnej przyczyny) i wtórne (jeżeli ból jest objawem innej choroby). Jednak ok. 95% bólów to te pierwotne. Według częstości występowania, na pierwszym miejscu jest ból o podłożu napięciowym - to lekki ból bez objawów towarzyszących, który nie wymaga wizyty u lekarza. Drugi w kolejności to ból migrenowy - występuje u 11% populacji.

Migrena jest chorobą neurologiczną, o wieloczynnikowym podłożu, z którą ludzkość zmaga się od tysiącleci. Kobiety są na nią narażone trzykrotnie bardziej niż mężczyźni. Często migrena jest jednym z objawów zbliżającej się albo już trwającej miesiączki (PMS). U mężczyzn cierpiących na bóle migrenowe, zauważono zależność od poziomu hormonów płciowych, estrogenów. Mają oni wyższy poziom tych żeńskich hormonów, przy normalnym poziomie męskich, testosteronu.

Migrena może wystąpić w każdym wieku i jest bardzo częstym zaburzeniem u dzieci. Niektóre statystyki opublikowane przez Migraine Research Foundation wskazują, że przypadki migreny dotyczą ok. 10% dzieci w wieku szkolnym, 28% młodzieży w wieku od 15 do 19 lat. I jak wszystkie "stare" choroby, jest obrośnięta wieloma mitami.

Migrena niesie ze sobą spektrum różnych niejednorodnych objawów. U jednych napady zdarzają się częściej, u innych rzadziej. Ból ma charakter narastający, pulsujący, najczęściej jest jednostronny, szybko narasta, a wolniej ustępuje. Ten ból wyłącza z normalnego funkcjonowania. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa tę chorobę za dolegliwość obniżającą jakość życia, która bywa przyczyną absencji w pracy, w szkole, jest przyczyną niskiej wydajności pracy.

Atak może trwać od kilku godzin do kilku dni. Są okresy zaostrzeń i remisji. Zwykle taka osoba jest zmuszona do pozostania w łóżku, w absolutnym spoczynku, w ciemnym i cichym otoczeniu. Ponadto chorobie mogą towarzyszyć: występowanie nudności, wymiotów, łzawienie oczu, nadwrażliwość na światło (światłowstręt), a także czasem na dźwięk (fonofobia) oraz na zapachy (osmofobia). Jeden lub dwa dni wcześniej mogą wystąpić następujące zdarzenia: drażliwość, zaparcia, depresja lub zmniejszony apetyt, sztywność szyi, zaburzenia motoryczne i językowe.

Ogólnie przyjęło się uważać, że ta choroba dopada nas częściej jesienią lub wiosną. Jednak, ci co miewają napady kilka razy w miesiącu, nie zauważą różnicy. Natomiast ten, co ma kilka napadów bólu w roku, może zauważyć pewną zależność. Z pewnością istnieje związek między migreną a stresem, zaburzeniami snu, zmianami klimatu, stosowaniem niektórych leków, problemami fizycznymi.

Migrena bywa mylona z innymi chorobami, często z zapaleniem zatok. Jeśli ból migrenowy zlokalizowany jest właśnie nad zatokami, to faktycznie łatwo te choroby pomylić. Tym bardziej, że w trakcie napadu migreny mogą się pojawić tzw. czaszkowe objawy autonomiczne, które także kojarzymy z zajętymi zatokami: zatkany nos, wydzielina z niego. Migrenę z zapaleniem zatok mylą nawet lekarze. Żeby dobrze rozpoznać chorobę, trzeba wykonać badanie, takie jak tomografię komputerową czy badanie endoskopowe jam nosa.

W diagnostyce migreny najważniejszym elementem są dokładnie przeprowadzony wywiad z pacjentem oraz badanie fizykalne i neurologiczne, badania laboratoryjne. W tym celu najczęściej przeprowadzana jest morfologia krwi z rozmazem i ocena liczby płytek krwi, pomocna w rozpoznaniu plamicy małopłytkowej, która może być jedną z przyczyn migreny. Bóle głowy mogą być spowodowane niedoczynnością tarczycy. Ważnym parametrem jest poziom kreatyniny w celu wykluczenia niewydolności nerek.

Większość ludzi uważa, że przyczyną bólu głowy jest nadciśnienie. Jest to mit, który ma jednak pozytywną stronę, bo cierpiący na silny ból głowy, zaczynają sobie mierzyć ciśnienie. Mogą dzięki temu wykryć inną chorobę wymagającą leczenia, chociażby bezobjawowe nadciśnienie tętnicze.

Inną popularną opinią jest to, że przyczyn migreny szuka się w związku ze zwyrodnieniem kręgosłupa. Zmiany zwyrodnieniowe kręgów szyjnych, to jest przypadłość jak zmarszczki: z wiekiem pojawia się prawie u każdego. Rzecz w tym, że te kręgi, które najczęściej ulegają zwyrodnieniom, wcale nie podrażniają tych nerwów, które mogłyby wywoływać bóle głowy.

Jednak wielu ludzi, podczas napadu migreny (bólu głowy), skarży się na bóle kręgosłupa odcinka szyjnego. To skutek pewnych połączeń w mózgu. Głównym obszarem, z którego czujemy ból migrenowy, są zakończenia nerwu trójdzielnego, unerwiającego twarz i przednią część głowy. Te zakończenia mają w mózgu maleńki fragment wspólny z kręgami kręgosłupa szyjnego (C2 i C3), co sprawia, że pacjenci w trakcie napadu migrenowego odczuwają także dyskomfort lub ból szyi. Sądzą, że to zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego wywołują ból głowy. Często pomaga im fizjoterapia (zabiegi manualne w obszarze kręgosłupa szyjnego), ale źródło bólu umiejscowione jest nie w kręgosłupie, ale gdzieś głęboko w naszym mózgu.

Migrena, zwłaszcza migrena z aurą, może mieć związek z udarem. Aura migrenowa to zespół objawów, które występują przed napadem migreny w ciągu 60 minut. Często są to błyski (fotopsja), ciemne plamy (hemianopsja), zaburzenia pola widzenia. Mogą też być poważniejsze, które naśladują udar albo tzw. przejściowy atak niedokrwienny, które wyglądają jak niedowład kończyny dolnej lub górnej (parestezje), zaburzenia mowy. Czasami objawy aury nie przechodzą w ciągu 60 minut i przechodzą w udar.

Przyczyną tego rodzaju migreny (z aurą), może być proces zachodzący w mózgu, charakteryzujący się szybkim skurczem naczyń mózgowych, a następnie długotrwałym rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Jednak dokładnie nie wiadomo, co konkretnie powoduje, że ten mechanizm jest wyzwalany.

Osoby cierpiące na bóle migrenowe mogą sobie pomóc, żyjąc higienicznie: kładąc się spać i wstając zawsze o tej samej porze, jedząc posiłki o tych samych porach, nie nadużywając alkoholu. Głównym celem leczenia migreny jest zniesienie bólu i objawów towarzyszących. Leczenie doraźne jest oparte na lekach przeciwbólowych. Ważne jest, aby tych leków nie nadużywać. Ponieważ leki te są tak łatwo dostępne, ból głowy może nastąpić z ich nadużywania.

Wśród nowoczesnych metod leczenia migreny przewlekłej znajduje się zastosowanie toksyny botulinowej, czyli botoxu. Leczenie polega na podawaniu od 31 do 39 iniekcji podskórnych w bardzo konkretne punkty głowy i szyi. Powtarza się to co 2-3 miesiące.

Najszybszym sposobem pozbycia się bólu głowy jest sięgnięcie po tabletki przeciwbólowe. Jest ich oczywiście całe spektrum. Do najpopularniejszych należą Excedrin Migraine Medicine, w Walmart kosztują $11,88 za 100 sztuk. W Costco za 400 tabletek firmy Kirkland (Kirkland Signature Migraine Relief) zapłacimy $19,95. Ceny są bardzo dostępne, ale pamiętajmy, że najważniejsze to działać profilaktycznie i starać się w miarę możliwości prowadzić unormowany tryb życia. Leki są już ostatecznością.


Informacje zawarte w rubryce "Dla Zdrowia i Urody" nie stanowią porady lekarskiej i nigdy nie powinny jej zastępować. Wszelkie zabiegi muszą być wykonywane przez dyplomowanych specjalistów, a lekarstwa lub inne preparaty mogą być przyjmowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!