Ciepłe dłonie, umiejętny dotyk i kojący aromat wybranego olejku to przyjemność nie do opisania dla wielu z nas w chłodne dni w okresie jesienno-zimowym. Rozgrzewający masaż jest kuszący zwłaszcza po powrocie z zimowych aktywności na świeżym powietrzu, ale nie tylko.
Dotyk to pierwszy z ludzkich zmysłów, formowany i wykorzystywany już w okresie płodowym. Tuż po narodzinach wciąż jest najważniejszym zmysłem, stanowiące ogniwo między dzieckiem a mamą. Udowodniono, że głaskane, masowane i przytulane niemowlęta lepiej się rozwijają, chętnie okazują emocje, w przyszłości łatwiej nawiązują relacje z innymi ludźmi. Dotyk ważny jest też dla osób dorosłych, stanowiąc integralną część systemu społecznego pozwalającą wyrażać przywiązanie, współczucie, przyjaźń czy miłość.
Dotyk może też leczyć. Wraz z rozwojem fizjoterapii, kosmetologii i medycyny, rozwijały się też techniki masażu. Dziś różnego typu masaże stosuje się w łagodzeniu wielu dolegliwości zdrowotnych, większość z nich ma także właściwości relaksujące, zmniejszające u pacjenta stres, poprawiające jego samopoczucie, oczyszczające umysł oraz poprawiające urodę.
Wśród najczęściej stosowanych technik masażu można wymienić:
♦masaż klasyczny - najpopularniejsza technika łącząca głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wyciskanie i wibrację, stosowaną w celu rozluźnienia mięśni, poprawy ukrwienia lub przyspieszenia usuwania przez organizm zbędnych produktów przemiany materii.
♦masaż relaksacyjny - spokojny masaż, którego celem jest redukcja stresu, odpoczynek, przywrócenie równowagi ciała i umysłu. Wykorzystuje się tu pięknie pachnące olejki, które działają kojąco, a nawet leczniczo, np. w przypadku bólów głowy.
♦masaż tkanek głębokich - powolny masaż głębszych warstw mięśni i tkanki łącznej, wymagający od masującego dużej precyzji. Stosowany jest w przewlekłych bólach mięśni, przy nieprawidłowej postawie ciała lub podczas rekonwalescencji po różnego typu urazach.
♦masaż tajski - wykorzystuje umiejętny nacisk na określone tkanki, zawiera też elementy rozciągania i refleksologii. Uważany jest za najbardziej energetyzujący, a ponadto odstresowuje, poprawia zakres ruchów, usuwa ból i przemęczenie.
♦masaż czekoladowy - bardzo popularny zabieg stosowany w SPA w Stanach Zjednoczonych i nie tylko. Polecany jest szczególnie osobom przemęczonym i przygnębionym. Dzięki towarzyszącemu mu zapachowi czekolady świetnie poprawia samopoczucie, a do tego nawilża, ujędrnia i rewitalizuje skórę, pomaga pozbyć się cellulitu i spalić tkankę tłuszczową.
♦masaż sportowy - szybki, energiczny i raczej mocny masaż pomaga poprawić wyniki w sporcie, leczyć kontuzje i zapobiega ich ponownemu powstawaniu.
♦masaż shiatsu - japoński masaż skupiający się na uciskaniu palcami na określone miejsca, nazywane meridianami, łączące poszczególne punkty akupunkturowe. Ta technika masażu nie tylko usuwa napięcie mięśniowe, ale też reguluje procesy przemiany materii.
Warto dokładniej opisać masaż twarzy, który w ostatnim czasie zyskał bardzo dużą popularność. Jest to masaż kobido. Kobido jest tradycyjną japońską techniką masażu twarzy, która ma na celu m.in. poprawę zdrowia i urody skóry oraz zmniejszenie napięcia mięśniowego.
Słowo "kobido" składa się z dwóch japońskich znaków: "ko" - oznacza stare, oraz "bido" - oznaczające drogocenny skarb. Nazwa odnosi się do dawnej metody, która była przekazywana jako sekret z pokolenia na pokolenie. Jest to najbardziej zaawansowana forma masażu twarzy, naturalny sposób na poprawę zdrowia skóry oraz rozluźnienie mięśni. Dzięki złożoności i intensywności technik działa w głębszych warstwach struktur.
Zalety masażu kobido są wszechstronne i obejmują m.in: poprawę elastyczności i jędrności skóry, redukcję opuchlizny i obrzęków na twarzy, zmniejszenie napięcia mięśniowego, złagodzenie bólów głowy i migren, ułatwienie odprężenia i relaksacji. Masaż ten jest inaczej określany jako lifting bez skalpela, bo poprawia kontur twarzy, podnosi policzki, spłyca zmarszczki oraz bruzdy nosowo-wargowe, niweluje worki pod oczami, podnosi opadające powieki, wpływa na poprawę wzroku.
Opiera się na koncepcji meridianów czyli kanałów energetycznych i punktów akupresurowych na twarzy. Masaż ten jest szczególnie polecany osobom, które mają wiotką skórę, zaburzony owal twarzy, napięcie nerwowe w obrębie głowy, szyi i karku, szczękościsk, przewlekły stres oraz trudności z zasypianiem. Przeciwwskazaniem do wykonania masażu kobido jest podwyższona temperatura ciała, stany zapalne skóry, naruszona ciągłość naskórka, aktywna forma trądziku, nadciśnienie tętnicze, niedawno przebyte inwazyjne zabiegi stomatologiczne, zagrożona ciąża, I i III trimester ciąży.
Terapeuta w trakcie zabiegu w specjalny sposób wykonuje delikatne ruchy i uciska określone punkty, aby zbalansować energię i pobudzić naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Masaż nie bez powodu ma miano liftingu bez skalpela, ponieważ jest wykonywany tak, aby stymulować mięśnie twarzy. Dzięki zabiegowi, redukowane są zmarszczki mimiczne i zapobiega się powstawaniu nowych. Technika zwiększa przepływ krwi, co sprzyja lepszemu zaopatrzeniu skóry w tlen i składniki odżywcze. Takie działanie wpływa na poprawę kolorytu skóry i redukcję oznak zmęczenia, a także na zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny.
Masaż kobido jest bardzo unikalnym i skomplikowanym procesem, a każda sesja może się różnić w zależności od terapeuty i preferencji pacjenta. Każda osoba ma indywidualne potrzeby i chce uzyskać inny efekt, dlatego każdy masaż - choć podobny - jest niepowtarzalny. Sesja masażu kobido rozpoczyna się od krótkiej konsultacji, w trakcie której terapeuta omawia oczekiwania pacjenta oraz jego ewentualne problemy skórne i zdrowotne. Terapeuta może zapytać o alergie lub inne czynniki, które mogą wpłynąć na przebieg masażu. Następnie pacjent jest przygotowywany do zabiegu. Wykonuje się demakijaż, czasem delikatny peeling, jeśli tego wymaga skóra twarzy. Klient zdejmuje ubranie z górnej części ciała, odsłaniając nie tylko twarz, ale całą szyję i dekolt. Następnie kładzie się na leżance na plecach, z głową wygodnie podpartą, a terapeuta rozpoczyna masaż.
W trakcie masażu kobido wykorzystywane sa różne techniki. Wykonywane jest m.in. głaskanie, głębokie rozcieranie, uciskanie oraz intensywne oklepywanie. Stosuje się również taping therapy czyli oklejanie taśmami, co powoduje podtrzymanie efektu masażu poprzez oddziaływanie na powięź i mięśnie twarzy. Masaż polega na stymulacji mięśni twarzy, szyi dekoltu oraz punktów akupresurowych. W jego trakcie na twarzy nakładane są naturalne olejki lub kremy, które ułatwiają wykonanie masażu oraz dostarczają skórze cennych składników odżywczych, nawilżają ją i napinają.
Podczas zabiegu można skupić się na określonych kanałach energetycznych na twarzy, aby zbalansować energię i poprawić przepływ qi (chi) - życiowej energii. Kobido fantastycznie wpływa też na układ limfatyczny, dzięki czemu pozbywamy się opuchlizny i usuwamy toksyny z organizmu. Sesję kończy się delikatnymi ruchami, po czym pacjent ma chwilę na relaksację.
Masaż kobido można wykonywać o dowolnej porze roku. Za najlepszą porę dnia uważa się popołudnie lub wieczór. Zaleca się wykonywanie tego zabiegu w serii. W pierwszym miesiącu dwa razy w tygodniu, w kolejnych miesiącach raz w tygodniu oraz dla podtrzymania efektu co najmniej raz w miesiącu. Masaż kobido można wykonywać po zabiegach medycyny estetycznej. Należy jedynie przstrzegać odpowiednich odstępów czasowych: kilka dni przed zabiegiem mezoterapii igłowej i po nim, dwa tygodnie po podaniu toksyny botulinowej (botoksu), około 3-4 tygodnie po podaniu kwasu hialuronowego oraz około pół roku po zabiegach przy użyciu nici.
Zbliżają się święta. Wykupienie masażu dla kogoś bliskiego będzie wspaniałym prezentem, z którego na pewno każdy się ucieszy.
Informacje zawarte w rubryce "Dla Zdrowia i Urody" nie stanowią porady lekarskiej i nigdy nie powinny jej zastępować. Wszelkie zabiegi muszą być wykonywane przez dyplomowanych specjalistów, a lekarstwa lub inne preparaty mogą być przyjmowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.