Święta to wyjątkowy czas, czas spotkań z bliskimi, przyjaciółmi, szansa żeby choć na chwilę zatrzymać się w codziennym biegu i cieszyć się dzieleniem czasu z bliskimi.
Czas Bożego Narodzenia to również okres obdarowywania się prezentami. Skąd się wziął taki zwyczaj? Przyjmuje się, że tradycja dawania prezentów świątecznych nawiązuje do darów, które Mędrcy ze Wschodu złożyli Jezusowi w Betlejem. Warto zaznaczyć, że największą wagę do tego zwyczaju przykłada się w Hiszpanii, gdzie prezenty tradycyjnie wręcza się w święto Trzech Króli.
Inna teza mówi o powiązaniu świątecznej tradycji z postacią św. Mikołaja, czyli żyjącego na przełomie III i IV wieku biskupa Miry, który pod osłoną nocy pomagał najbardziej potrzebującym, dzieląc się swoim majątkiem oraz podrzucając niewielkie prezenty. Co ciekawe, jego współczesny wizerunek, przedstawiający starszego, brodatego pana w charakterystycznym czerwonym stroju, nie ma dużego związku z rzeczywistością. Został wykreowany na potrzeby kampanii reklamowych, przeprowadzanych w latach 30-tych XX wieku i tak się skutecznie już zadomowił w naszej popkulturze. Święty Mikołaj jest symbolem magii świąt, która jednoczy rodziny i wprowadza wyjątkowy nastrój. Okres świąt jest okazją do okazywania miłości i wdzięczności bliskim.
Wszyscy bawimy się wtedy w Świętego Mikołaja i szukamy wyjątkowych prezentów pod choinkę. Pomimo, że badania wykazały, że w 2024 roku Amerykanie na tzw. gwiazdkę najbardziej chcieliby dostać pieniądze (40%) w formie gotówki, gift cards czy voucherów, to mimo wszystko nie idźmy na łatwiznę i wymyślmy coś orginalnego. Oto kilka pomysłów na fajne prezenty dla bliskich.
Dzieci, to wiadomo: zabawki, klocki Lego itp. Młodzież uwielbia elektronikę, tu już kwestia kieszeni kupującego. Dla dorosłych, którzy na co dzień są zwykle zabiegani i przemęczeni, idealnie sprawdzi się karta podarunkowa do SPA. Skorzystać z niej mogą zarówno kobiety jak i mężczyźni, a w dodatku w różnym wieku. Odprężenie to coś, na co zdecydowanie przeznaczamy za mało czasu. Masaż relaksacyjny, czekoladowy, gorącymi kamieniami czy aromaterapeutyczny, zapewni fizyczne i psychiczne ukojenie osobie obdarowanej takim prezentem do SPA. Dzień SPA to zdecydowanie świetny wybór na świąteczny prezent.
Dla miłośników kultury, możemy kupić bilety na show na Broadway'u, na koncert ulubionego zespołu czy wykonawcy, czy chociażby bilety do kina, muzeum. Można również połączyć wyjście z voucherem do restauracji, np. na Manhattanie lub wykupić wycieczkę po Nowym Jorku z przewodnikiem. Zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego i ciekawego, mimo że wydaje nam się, że już dobrze znamy to miasto.
Przy Wigilii ważniejsi są ludzie siedzący obok od tego co jest na stole.
Najbezpieczniejszymi prezentami są jednak prezenty uniwersalne, czyli takie, które zawsze się przydadzą. Nie są może aż tak ekscytujące, ale są sprawdzone i bezpieczne. Do takich prezentów możemy zaliczyć np. biżuterię, perfumy, książkę czy elementy garderoby. Fajną formą prezentu są warsztaty robienia mydła, zapachów czy świec. To prezent, który pozwoli przyjemnie spędzić czas, a przy tym można nauczyć się czegoś nowego i pożytecznego.
Okres świąt to koniec roku, a co się z tym wiąże, to postanowienia noworoczne, które sobie wyznaczamy. Najczęściej chcemy zadbać o sywetkę, schudnąć . Możemy pomyśleć o karnecie do fitness klubu, ale musimy się przedtem upewnić, czy dana osoba się nie obrazi i nie weźmie do siebie tego, że np. uważamy, że jest za gruba i dlatego taki prezent.
Rok 2024 jest pierwszym rokiem, gdy statystyczny Amerykanin przeciętnie planuje wydać na prezenty świateczne ponad tysiąc dolarów - a dokładnie $1014. Grupa 29% deklaruje, że na dzieci nie wyda więcej niż 50 dolarów. 22% chce kupić prezenty dla dziecka za kwotę $50-100, następne 25% w przedziale $100-200, a 16% ponad $200. 8% jeszcze nie wiedziało w badaniu, ile wyda. Statystyki pokazują, że najwięcej Amerykanów zaczyna robić zakupy świąteczne już w listopadzie, zaraz po Thanksgiving.
Gdy już ogarniemy prezenty, czas na przygotowanie się do uczty świątecznej. Bo Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nie tylko z prezentami, porządkami, czy ubieraniem choinki, ale również z obficie zastawionym stołem. Tradycyjna kolacja wigilijna powinna się składać z 12 potraw i wiele rodzin wciąż przestrzega tej tradycji. Niestety świąteczne potrawy choć rozpieszczają nasze kubki smakowe, najczęściej są smażone, ciężkostrawne i wysokokaloryczne, a jedzeniu często towarzyszą niezdrowe napoje lub alkohol.
Podczas świąt spożywamy zbyt dużo tłuszczu, cukru, białej mąki, a ogólnie rzecz biorąc zbyt duże ilości jedzenia. Aby święta nie zakończyły się bólem brzucha, powinniśmy przestrzegać kilku sprawdzonych zasad.
Jedzmy powoli, małymi porcjami. Kierujmy się zasadą " delektuj się, a nie przejadaj". Jedzmy wolniej i pamiętajmy, że informacja, że jesteśmy syci dociera do naszego mózgu dopiero po 15-20 minutach po posiłku. Wolniejsze jedzenie to też dokładniejsze przeżuwanie, co z kolei wpływa na lepsze trawienie.
Wprowadźmy drobne zmiany , a uzyskamy duże korzyści. Może w tym roku zamiast smażonego karpia przygotujmy rybę pieczoną. Zrezygnujmy z cukru do kawy czy herbaty, mając na uwadze, że i tak będziemy zajadać ciasta i słodycze. Zastąpmy śmietanę jogurtem naturalnym.
Nawadniajmy się. Bardzo dobrym nawykiem jest wypicie przed posiłkiem szklanki wody lub wody z cytryną. Woda usprawnia trawienie i dobrze wpłynie na pracę jelit. Wypicie płynów pozwoli też odrobinę "oszukać " żołądek i sprawi, że zjemy mniej.
Użyjmy ziół i przypraw. Nasza kuchnia pełna jest aromatycznych przypraw, które oprócz nadawania wyjątkowego smaku świątecznym potrawom korzystnie wpływają na nasz przewód pokarmowy. Jak najczęściej dodawajmy do naszych potraw tymianek, kminek, bazylię, majeranek, cynamon, goździki, czosnek, liść laurowy, suszone pomarańcze i śliwki. Ziele angielskie łagodzi kolki i wzdęcia, a kurkuma działa przeciwzapalnie, żółciopędnie, wiatropędnie i rozkurczowo.
Unikajmy alkoholu. Alkohol, który w wielu domach jest niedłącznym elementem spotkań towarzyskich, sprzyja powstawaniu zgagi, zakłóca wydzielanie kwasu żołądkowego i aktywność mięśni otaczających żołądek. Ponadto może upośledzić pracę jelit. Nie musimy z niego całkowicie rezygnować, ale pamiętajmy, że każdy alkohol jest toksyną i nawet małe jego ilości szkodzą naszemu zdrowiu.
O korzyściach zdrowotnych, jakie niesie ze sobą ruch, można pisać bardzo wiele. Pomimo często niesprzyjającej pogody pamiętajmy, że już zwykły spacer usprawnia trawienie, pobudza perystaltykę jelit i przemianę materii oraz usprawnia pracę narządów wewnętrznych. Gdy do tego dochodzi jeszcze świeże powietrze i zmiana otoczenia, to lepsze samopoczucie mamy gwarantowane.
Przed świętami i w święta nie pozwólmy, aby udzieliła nam się atmosfera nerwowości i stresu. Pamiętajmy, że nie musi być idealnie. Najważniejsza jest dobra atmosfera i wzajemna życzliwość, a spokój, który dzięki temu osiągniemy, będzie dla nas najlepszym prezentem.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, życzymy Państwu przede wszystkim zdrowia i pogody ducha. Niech te święta upłyną w ciepłej i przyjemnej atmosferze. Życzymy Wesołych Świąt i odwagi w spełnianiu marzeń.
Informacje zawarte w rubryce "Dla Zdrowia i Urody" nie stanowią porady lekarskiej i nigdy nie powinny jej zastępować. Wszelkie zabiegi muszą być wykonywane przez dyplomowanych specjalistów, a lekarstwa lub inne preparaty mogą być przyjmowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.