Domowe uzdrowisko

Współczesny tryb życia sprawia, że coraz więcej pracujemy i żyjemy w nieustannym biegu. Nawet wtedy, gdy narasta zmęczenie, a jego oznaki odzwierciedlają się na naszej skórze, nadal często brakuje nam czasu na prawidłową pielęgnację, relaks, chwilę odprężenia i troski o swoje ciało.

Podstawowym czynnikiem umożliwiającym dbanie o zdrowie i kondycję, jest właściwa organizacja najbliższej przestrzeni, jaką jest nasz dom. Aby sobie pomóc, urządźmy u siebie miniuzdrowisko. Wiele zabiegów można wykonać samemu niewielkim nakładem sił i środków. Domowe uzdrowisko to jeden z najprostszych, a jednocześnie najskuteczniejszych sposobów na ukojenie zmysłów i zadbanie o swoje ciało bez wychodzenia z domu.

Każde uzdrowisko, nawet to w skali mikro, musi charakteryzować się jak najlepszym klimatem. Ten zewnętrzny nie jest od nas zależny i w zasadzie niewiele możemy tu zmienić, natomiast w znacznym stopniu możemy zmienić klimat naszego mieszkania.

Dla człowieka właściwą jonizacją otoczenia, jest jonizacja ujemna, bo to jony ujemne przenoszą naszą energię. Niestety, z powodu coraz większej ilości urządzeń elektrycznych i elektronicznych, w naszych domach powietrze zostaje zanieczyszczone przez jony dodatnie, które niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Aby temu przeciwdziałać, warto hodować rośliny, które emitują jony ujemne, np. paprocie lub geranium, albo zainwestować w jonizatory powietrza. Powinniśmy także zadbać o możliwość właściwej wymiany powietrza w naszym domu i pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń.

W zabiegach, które możemy wykonać w domu, najlepiej stosować naturalne surowce lecznicze, takie jak wody mineralne, sól leczniczą bogatą w różne mikroelementy oraz borowiny (mud). Kuracja wodami polega na spożywaniu butelkowanych leczniczych wód mineralnych. Ze względu na specyficzny skład, są one pomocne przy schorzeniach układu trawienia, chorobach nerek, w schorzeniach układu krążenia, a także w leczeniu cukrzycy.

Stosowanie soli polega na wykonywaniu solankowych kąpieli leczniczych, które przygotujemy w warunkach domowych, wsypując sól leczniczą do wanny z wodą. Najwłaściwsze będzie przygotowanie solanki słabej, charakteryzującej się stężeniem od 0,5 do 1 procenta czyli 1-2 kg soli na wannę wody. Kąpieli w solance zażywamy co drugi dzień, czas zabiegu powinien wynosić 15-20 minut. Kąpiele solankowe stosujemy w leczeniu stawów, nerwobóli, pomogą też przy zwalczaniu stresów, a osobom cierpiącym na bezsenność letnia solanka przygotowana wieczorem pomoże spokojnie zasnąć. Zabiegi stosujemy przez 2-3 tygodnie.

Każda z tych soli kosztuje w Walmart mniej niż 6 dolarów, a zapewni nawet kilka kąpieli.


Zastosowanie borowiny w warunkach domowych może polegać na użyciu gotowych okładów z pasty borowinowej, które podgrzewamy w naczyniu z gorącą wodą, a następnie aplikujemy na skórę, po czym nakrywamy ręcznikiem i kocem dla utrzymania ciepła. Jeszcze łatwiejszym sposobem wykorzystania borowiny będzie zastosowanie maści borowinowej poprzez posmarowanie grubą warstwą części ciała poddanej zabiegowi, a następnie owinięcie folią spożywczą i kocem dla osiągnięcia efektu przegrzania. Zabiegi z użyciem borowiny stosujemy przy bólach pleców, schorzeniach reumatycznych, przeciążeniach mięśni i ścięgien. Okłady takie możemy robić co drugi dzień przez ok. dwa tygodnie.

W warunkach domowych możemy też stosować masaże, przy wykonywaniu których pomocne będą drobne przyrządy mechaniczne. Do zabiegu używamy odpowiednich środków natłuszczających, takich jak oliwki, maści czy kremy zawierające substancje lecznicze o działaniu przeciwzapalnym lub rozgrzewającym. Do masażu nie nadają się preparaty w formie żelu, ponieważ zbyt szybko się wchłaniają.

Masaże pomagają zmniejszyć napięcie mięśni, bóle stawów, pleców, czy zakwasy, działają rozluźniająco i łagodzą stres. Zabieg na jedną okolicę ciała powinien trwać ok. 10 minut. Masaże możemy wykonywać codziennie przez ok. 2 tygodnie lub gdy pojawi się ból. Należy pamiętać, że preparaty o działaniu rozgrzewającym mogą działać drażniąco na skórę.

Przy przystąpieniu do masażu pomocna będzie lampa na podczerwień, która rozgrzeje nam ciało w miejscu masażu. Naświetlanie taką lampą powinno trwać ok. 10 minut. Przy naświetlaniu przednich części ciała, należy założyć okulary ochronne.

W niektórych przypadkach skuteczna będzie krioterapia czyli leczenie zimnem. Do jej wykonania możemy wykorzystać lód, specjalne worki wypełnione żelem silikonowym lub spraye chłodzące. Kostki lodu wkładamy do plastikowych torebek i okładamy miejsca zabiegu. Zabieg powinien trwać nie dłużej niż 20 minut na jedną okolicę ciała. Zabiegi wykonujemy co drugi dzień przez okres 2-3 tygodni. Wykorzystując spraye oziębiające, spryskujemy miejsce zabiegu 2-3 razy, przez 3-5 sekund jednorazowo. Powinniśmy zastosować się dokładnie do zaleceń producenta.

Zabiegi te działają przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, zmniejszają napięcie mięśni. Krioterapia jest wskazana u osób uprawiających sport, ponieważ pomaga szybciej zlikwidować skutki kontuzji, takich jak stłuczenia, skręcenia stawów czy zakwaszenie mięśnie. Podczas zabiegu należy obserwować skórę, aby nie dopuścić do odmrożenia.

W okresie od jesieni do wiosny, gdy wiele osób cierpi na problemy górnych dróg oddechowych, szczególnie przydatne będą inhalacje w warunkach domowych. Możemy użyć olejków eterycznych, soli morskiej czy leczniczego aerozolu.

Za pomocą głowicy prysznicowej z regulacją strumienia wody możemy wykorzystać jego największe ciśnienie do wykonania zabiegu (tzw. natrysk szkocki), który polega na naprzemiennym stosowaniu wody gorącej w czasie 0,5 do 1 minuty i zimnej w czasie 2-3 sekund. Zabieg powinien trwać 2-3 minuty. Najlepiej wykonywać go co drugi dzień przez 3-4 tygodnie. Zabieg jest pomocny w leczeniu gośćca stawowego, nerwic, zaburzeń krążenia obwodowego, ma również właściwości hartujące organizm.

Bardzo ważną rolę odgrywa leczenie ruchem (kinezyterapia). Może on przybrać w naszym codziennym życiu postać najprostszą, taką jak spacer, taniec, jazda na rowerze, wykonywanie prostych ćwiczeń gimnastycznych z niewielkim obciążeniem. Przejdźmy się zamiast podjeżdżać wszędzie samochodem.

Omówione powyżej metody powinniśmy traktować jako wspomaganie właściwego leczenia konkretnych schorzeń, jako formę profilaktyki zdrowotnej, a także jako odnowę biologiczną u osób, u których aktywność fizyczna jest wysoka. Stosowanie tych metod nie wymaga dużych nakładów finansowych, nie trzeba nigdzie jeździć, wystarczy własny kąt i trochę wyobraźni, aby przeobrazić go w domowe uzdrowisko.

W takich sklepach jak Walmart, aptekach Rite Aid czy Walgreens, czy w sklepach typu Bath and Body Works, znajdziemy całą gamę przydatnych nam kosmetyków czy środków pielęgnacyjnych, potrzebnych do wykonania zabiegów w ramach domowego uzdrowiska. Powodzenia i dobrego samopoczucia podczas dbania o swoje zdrowie.


Informacje zawarte w rubryce "Dla Zdrowia i Urody" nie stanowią porady lekarskiej i nigdy nie powinny jej zastępować. Wszelkie zabiegi muszą być wykonywane przez dyplomowanych specjalistów, a lekarstwa lub inne preparaty mogą być przyjmowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!