Podwyżki emerytur i niższe świadczenia dla kobiet

W minionym tygodniu ogłoszony został współczynnik Cost of Living Adjustment (COLA), na podstawie którego obliczane są m.in. emerytury Amerykanów. COLA jest obliczany na podstawie wskaźników inflacyjnych w III kwartale każdego roku, czyli ostatnim kwartale roku fiskalnego. Ogłoszona podwyżka emerytur ma wynosić 8,7%.

Jest to największa podwyżka od 1981 roku, gdy wynosiła 11,2%. Nie oznacza jednak wcale poprawy sytuacji emerytów, a jedynie urealnienie ich benefitów. Należy pamiętać, że inflacja we wrześniu wynosiła 8,2%, a wcześniej, w czerwcu wynosiła nawet 9,1%. W dodatku przychodzi z opóźnieniem, bo wyższe emerytury będą wypłacane dopiero od stycznia.

Niemniej, przeciętny emeryt otrzyma podwyżkę w wysokości 146 dolarów, a para emerytów średnio 238 dolarów. Średnia emerytura wynosić będzie 1827 dolarów miesięcznie, a w przypadku pary 2972 dolary.

To wartości średnie, ale warto pamiętać, w przypadku kobiet są niższe niż w przypadku mężczyzn. W Stanach Zjednoczonych wiek emerytalny dla obu płci jest taki sam. Jest też wyższy niż w Polsce, bo standardowo wynosi 67 lat. Emeryturę można zacząć pobierać już w wieku 62 lat, ale wówczas jest ona obniżona i pozostaje taką już do końca życia. Niższe emerytury pobierają także kobiety, ale nie wynika to oczywiście z żadnego prawa, tylko z praktyki.

Emeryci dostali podwyżkę, ale kobiety wciąż otrzymują niższe świadczenia niż mężczyźni.


Urząd Social Security podaje, że w maju 2022 roku średnia emerytura mężczyzny wynosiła w USA 1848 dolarów miesięcznie. Kobiety otrzymywały natomiast wyraźnie mniej, bo tylko 1494 dolary. Biorąc pod uwagę, że średnia życia w Stanach Zjednoczonych wynosi 79 lat, przeciętny emeryt pobiera emeryturę 12 lat. Przez ten okres, kobiety otrzymają statystycznie 50.976 dolarów mniej niż mężczyźni.

Skąd bierze się taka różnica? Przede wszystkim z faktu, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. Nawet wykonując tę samą pracę otrzymują niższą pensję. Ta zależność utrzymuje się od wielu dekad. Choć zarobki stopniowo się wyrównują, różnica jest wciąż znacząca. Society for Human Resource Management podaje, że w 2022 roku kobiety zarabiały 82 centy na każdego dolara zarobionego przez mężczyzn.

Emerytura obliczana jest na podstawie składek odprowadzanych od zarobionych pieniędzy. Składka stanowi odsetek zarobków, więc im niższe są zarobki, tym niższe składki i potencjalnie niższa emerytura. Wysokość emerytur kobiet i mężczyzn odzwierciedla różnice w ich zarobkach. W maju 2022 roku kobiety otrzymywały niecałe 81% emerytury mężczyzn. A to i tak lepiej, niż dwie dekady wcześniej. W maju 2000 roku dostawały tylko 77%.

Kobiety otrzymują niższą emeryturę również dlatego, że ich kariera zawodowa jest często krótsza niż mężczyzn. To one bowiem zdecydowanie częściej mają przerwę w pracy, aby zająć się małymi dziećmi. Jeżeli łączny czas ich pracy będzie krótszy niż 35 lat, ucierpi ich emerytura. Obliczana jest bowiem na podstawie właśnie 35 lat, w których zarobki były najwyższe.

Planując emeryturę warto więc sprawdzić, ile lat mamy lat wypracowanych w USA. Jeżeli jest to mniej niż 35, to każdy dodatkowy rok pracy, nawet na część etatu, powodować będzie podwyżkę naszych świadczeń. Dobrze jest też sprawdzić w danych urzędu Social Security, czy wszystkie lata, w których rozliczyliśmy nasze zarobki, są uwzględnione. Zdarzają się tu błędy, szczególnie w danych imigrantów, którzy zmieniali status pobytowy albo numer Social Security.

Można też sprawdzić liczby, tzn. wysokość zarobków w każdym kolejnym roku. Chociaż w tym przypadku prawdopodobieństwo pomyłki jest raczej małe. Śledzenie danych dotyczących naszej emerytury jest jednak dość łatwe, bo można to robić przez internet. Trzeba jedynie założyć konto na stronie urzędu Social Security, co trwa kilkanaście dni, bo urząd przysyła hasło na nasz fizyczny adres. Potem można jednak już sprawdzać w dowolnym momencie przewidywaną wysokość naszej emerytury.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!