Już za dwa tygodnie, 15 października, w Polsce odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. W Stanach Zjednoczonych, ze względu na różnicę czasu, głosować będziemy dzień wcześniej, to znaczy w sobotę 14 października. Na naszej stronie internetowej abecadlo.com przeprowadziliśmy sondaż, w którym zapytaliśmy o partyjne preferencje. Prosiliśmy też o podanie łącznego czasu pobytu w USA oraz z jakich mediów polskich i polonijnych uczestnicy sondażu korzystają.
Naszą Ankietę Polonijną prowadziliśmy przez kilka dni w ubiegłym tygodniu. Zakończyliśmy go, gdy liczba biorących w nim udział przekroczyła 100. Kilka osób wzięło udział w sondażu, ale nie udzieliło żadnej merytorycznej odpowiedzi, wpisując na przykład przypadkowe znaki. Wszystkich, którzy nie chcą brać udziału w naszych ankietach, prosimy o ich pominięcie (wystarczy odświeżyć stronę internetową albo wejść na nią jeszcze raz).
Wiele osób odpowiedziało jednak na nasze pytania, dzięki czemu możemy przedstawić dziś wyniki sondażu. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to miarodajne badanie poglądów całej Polonii amerykańskiej. Takich badań jednak nie ma w ogóle, zresztą nie ma nawet powszechnej zgody, kogo zaliczyć do Polonii. Czasem zaliczają się do niej osoby, które mają polskie korzenie w trzecim czy nawet czwartym pokoleniu. Z drugiej strony, za Polaków często nie uważają się nawet dzieci polskich imigrantów, które urodziły się i wychowały w USA.
Nasza Ankieta Polonijna jest więc jakąś namiastką badania opinii osób, które czują się związane z Polską. A w każdym razie używają języka polskiego, bo przecież zarówno "abecadło", jak i strona abecadlo.com są polskojęzyczne. Choć mamy też Czytelników pochodzących z innych niż Polska krajów, którzy najczęściej korzystają z rubryki Ogłoszenia. Wszystkim, którzy wzięli udział w Naszej Ankiecie, serdecznie dziękujemy.
Naszą Ankietę Polonijną prowadziliśmy do czasu pandemii Covid-19 przez kilkanaście lat. Co pewien czas pytaliśmy w niej o partyjne preferencje i wyniki w tej kwestii były podobne. Dlatego pewnym zaskoczeniem są wyniki naszego najnowszego sondażu, w którym widać zmiany.
Zacznijmy jednak od tego, że ponad jedna trzecia ankietowanych - 35,4% - nie wskazała żadnej partii, której chciałaby udzielić poparcia. Odpowiadano "żadna", ale do tej grupy zaliczyliśmy też osobę, która stwierdziła, że jest "apolityczna" oraz dwie osoby, które - jak rozumiemy - odpowiedziały żartem. Na pytanie, którą partię popierają, jedna stwierdziła, że popiera siebie, a druga wymieniła... PZPR. Mamy nadzieję, że to rzeczywiście był żart, a nie przypadek, że ktoś wyjechał z Polski wiele lat temu i nie wie, co się tam zmieniło.
Wśród odpowiedzi, w których wpisano nazwę istniejącej partii, najczęściej powtarzało się Prawo i Sprawiedliwość. Dołączyliśmy do nich osobę, która popiera partię o nazwie Suwerenna Polska (wcześniej była to Solidarna Polska). Rządząca obecnie koalicja Zjednoczona Prawica otrzymała w ten sposób 25,3% głosów.
Drugą najczęściej się powtarzającym wpisem była Platforma Obywatelska. Tu również dołączyliśmy po jednym głosie oddanym na partie będące w koalicji z PO: na Nowoczesną oraz Zielonych. Ale dodatkowo, kilka osób wskazało całą koalicję, wpisując Koalicja Obywatelska. W ten sposób, głosów oddanych na KO było łącznie 30,4%. A więc nawet więcej niż na Zjednoczoną Prawicę.
Sondaże w Polsce wskazują odwrotną kolejność. Prowadzi w nich Zjednoczona Prawica, a na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska. Różnice w poparciu są na tyle nieduże, że o stworzeniu rządu może zdecydować wynik trzeciej najpopularniejszej partii. W Naszej Ankiecie Polonijnej, trzecie miejsce wyraźnie zajęła Konfederacja. Wskazało na nią wprawdzie tylko 7,6% głosujących, ale poza dwoma największymi partiami nie ma ona praktycznie żadnej konkurencji. Na PSL oddano tylko 1,3% głosów i taki sam wynik zapisujemy koalicji Trzecia Droga, bo na drugiego koalicjanta - Polskę 2050 - nie wskazał nikt. Nie było też ani jednego głosu oddanego na Lewicę, ani jakąkolwiek inną partię.
Nasi ankietowani są w USA średnio od 17 lat. Rozstrzał podawanego okresu był jednak ogromny. Niektórzy są tu tylko dwa miesiące czy pół roku, inni po kilkadziesiąt, nawet 60 lat. Grupa o łącznym pobycie do 4 lat to prawie 16%, a do 10 lat to już jedna trzecia wszystkich ankietowanych. Nieco ponad jedną trzecią (35,5%) stanowią też osoby mieszkające tu 11-20 lat. A ok. jedną czwartą (26,3%) stanowią osoby mieszkające 21-30 lat. Mieszkających jeszcze dłużej było w Naszej Ankiecie 5,3%.
Nasi ankietowani są w USA średnio od 17 lat. Niektórzy są tu tylko dwa miesiące czy pół roku, inni po kilkadziesiąt, nawet 60 lat.
Najdłużej w Ameryce przebywają osoby, które wskazały PSL - aż 30 lat. Ankietowani popierający Koalicję Obywatelską mieszkają tu średnio prawie 23 lata. Czas pobytu osób, które opowiedziały się za PiS jest wyraźnie krótszy i wynosi niespełna 16 lat. Przeszło jedna czwarta tej grupy jest w Ameryce nie dłużej niż 3 lata.
Jeszcze krócej mieszkają tu ankietowani popierający Konfederację - średnio 14 lat. Natomiast średnia dla osób, które nie wymieniły żadnej partii, to niecałe 15 lat.
Ankietowani podali też media, z których korzystają. Jedna czwarta z nich stwierdziła ogólnie, że z telewizji, ale po 10% wymieniło TVP oraz TVN24. Również 10% wymieniło ogólnie internet. 16% podało "abecadło", co jest naturalne, skoro sondaż był przeprowadzony na naszej stronie. Ponadto trzy osoby wskazały na portal Interia, a po dwie na Wirtualną Polskę, Onet, Niezależną, Gazetę Polską, Plus, Facebook i media społecznościowe. Pojedyncze osoby wymieniły: Polsat, Telewizję Trwam, Republikę, CNN, Gazetę Wyborczą, portal wpolityce.pl, Youtube i... Bazarynkę.
Wszystkim dziękujemy za udział w Naszej Ankiecie i zapraszamy na stronę abecadlo.com.