Amerykanie i ich konta

Coraz mniej jest w Stanach Zjednoczonych ludzi, którzy nie posiadają konta w banku. Tak wynika z oficjalnych danych federalnej agencji odpowiedzialnej za ubezpieczenie bankowych depozytów. Najnowsze dane opublikowane w raporcie FDIC (Federal Deposit Insurance Corp.) pokazują, że w 2021 roku jedynie 4,5% mieszkańców USA nie miało konta w banku. Był to najniższy odsetek od początku prowadzenia federalnych statystyk na ten temat, czyli od 2009 roku. FDIC podaje, że w jeszcze w 2019 roku odsetek ten był wyraźnie wyższy i wynosił 5,4%.

Choć odsetek osób nieposiadających konta jest obecnie rekordowo niski to jednak przekłada się on na kilkumilionową rzeszę, która znajduje się poza tradycyjnym systemem bankowym. Szacunkowo 5,9 miliona gospodarstw domowych w USA nadal nie ma konta w banku.

Banków najczęściej unikają przedstawiciele mniejszości, a zjawisko to jest szczególnie widoczne wśród czarnoskórych. Jak wynika z raportu FDIC, w 2021 roku aż 11,3% gospodarstw domowych prowadzonych przez czarnoskórych Amerykanów nie miało konta bankowego. Ubiegłoroczna statystyka w tym zakresie poprawiła się w stosunku do sytuacji panującej w 2019 roku, kiedy 13,8% takich gospodarstw nie miało konta w banku.

Podobną tendencję zaobserwowano wśród mniejszości latynoskiej. W latach 2019-2021 odsetek latynoskich gospodarstw domowych bez konta zmniejszył się z 12,2% do 9,3%.

Banków w Ameryce nie brakuje. Ale nie wszyscy Amerykanie z nich korzystają.


W raporcie FDIC zwrócono uwagę, że wśród mniejszości etnicznych jest wielu imigrantów. Z racji swego statusu imigracyjnego mogą mieć problem z otwarciem konta. Często też nie mają wielkiej potrzeby posiadania konta, jeżeli za swoją pracę otrzymują gotówkę i wysyłają ją do swojej ojczyzny. Są wśród nich i tacy, którzy nie otwierają rachunku bankowego z obawy przed namierzeniem przez służby imigracyjne.

Część z imigrantów nigdy nie miało konta w banku nawet w swojej ojczyźnie. Nie jest więc zaznajomiona z jego używaniem. Zwrócono też uwagę, że co piąta osoba nieposiadająca konta stwierdziła w sondażu, że nie ma wystarczającej ilości pieniędzy, aby utrzymywać minimalną kwotę na koncie wymaganą przez bank.

Obserwowana od kilku lat tendencja zmniejszania się ilości osób bez konta w amerykańskim systemie bankowym to w dużym stopniu efekt polityki władz federalnych w czasie ostatniej pandemii. Analitycy z FDIC twierdzą, że wysyłanie czeków z tzw. pakietów stymulacyjnych przez rząd do amerykańskich rodzin zachęcił do zakładania konta w banku.

Osoby bez konta zdały sobie sprawę, że mogą utracić szansę na znaczącą pomoc finansową od amerykańskiego rządu, jeżeli wysłany do nich czek zaginie. O wiele pewniejszą metodą było podanie konta, na które mogły wpłynąć pieniądze bezpośrednio od rządu. Nie bez znaczenia były inne rządowe programy pomocowe. Szczególnie dopłaty dla bezrobotnych - w tym przypadku konto w banku było również pomocne.

W czasie pandemii ograniczeniu uległ obrót gotówką w USA. Agencja federalna CDC (Centers for Disease Control and Prevention) podawała, że rezygnacja z płacenia gotówką może ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa poprzez banknoty. Wielu imigrantów skarży się teraz, że coraz więcej biznesów nie chce akceptować gotówki, szczególnie popularnej wśród tych, którzy pracują w USA nielegalnie.

Zwrócono uwagę, że osoby nieposiadające konta w banku, zmuszone są do ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z dokonywaniem wszelkich opłat gotówką. Na przykład za energię elektryczną, ogrzewanie, telefon czy nawet czynsz płacą za pośrednictwem wyspecjalizowanych agencji. Opłat tych nie trzeba ponosić, jeżeli posiada się konto w banku - przypominają przedstawiciele FDIC, zachęcając do jego założenia prawie sześć milionów gospodarstw domowych, które tego jeszcze nie zrobiły.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!