Amerykańscy ekonomiści przyjmują, że chcąc zachować zdrową sytuację budżetową w gospodarstwie domowym, na czynsz za mieszkanie nie powinno się przeznaczać więcej niż 30% dochodu. Wyższe obciążenie wydatkami na mieszkanie może grozić problemami finansowymi. W najlepszym wypadku wymusza oszczędzanie na innych elementach budżetu.
Jednak w praktyce jest bardzo różnie. Rodziny w USA, w zależności od miejsca zamieszkania, wydają często więcej na czynsz niż wynika to z teoretycznych zaleceń ekonomistów. Portal Zillow, zajmujący się rynkiem nieruchomości, cyklicznie publikuje raporty na temat wysokości czynszów w USA (wśród wielu innych raportów na temat sytuacji na rynku nieruchomości).
Z ostatniego raportu wynika, że czynsz za wynajem lokalu mieszkaniowego wzrósł w kwietniu br. o 0,6% w stosunku do marca br. oraz o 3,6% w porównaniu z kwietniem poprzedniego roku. Według Zillow, wysokość typowego czynszu w kwietniu br. wyniosła w USA 1997 dolarów miesięcznie. Aby na taki czynsz nie wydawać więcej niż 30% dochodu, analitycy Zillow wyliczają, że powinno się zarabiać nie mniej niż 79.889 dolarów rocznie.
Zwracają też uwagę, że jeszcze pięć temu wystarczyłoby zarabiać 58.692 dolarów rocznie, aby nie przekroczyć 30% dochodu na typowy czynsz, według ówczesnych stawek. Jednak od 2019 roku wysokość czynszów w USA rosła półtora razy szybciej niż zarobki.
Czynsz w domowym budżecie nie powinien przekraczać 30%.
Ze wspomnianego raportu wynika, że w kwietniu br. mediana udziału czynszu w wydatkach domowych była nieco niższa niż 30%. Połowa amerykańskich gospodarstw domowych wydawała na czynsz 29,2% swoich dochodów, a druga połowa wydawała więcej. Jednak przed pandemią Covid-19 mediana udziału czynszu w dochodach gospodarstwa domowego wynosiła jedynie 27,6%.
Wartości średnie nie oddają oczywiście pełnego obrazu sytuacji. W rejonie metropolii nowojorskiej wydatki mieszkaniowe pochłaniają zwykle prawie 40% domowego budżetu. Mediana udziału czynszu wynosi w okolicach Nowego Jorku aż 39,8% i jest o 4,2 punkty procentowe większa niż była w 2023 roku. Wyliczono, że mieszkańcy metropolii nowojorskiej musieliby zarabiać 131.411 dolarów rocznie, aby nie przeznaczać więcej niż 30% swojego dochodu na przeciętny czynsz.
Mediana miesięcznego czynszu za mieszkanie w metropolii nowojorskiej wyniosła w kwietniu br. 3285 dolarów - podaje Zillow. Wynajmowanie w samym Nowym Jorku jest jeszcze droższe, gdyż mediana czynszu na Brooklynie wynosi 3950 dolarów miesięcznie, a na Manhattanie mediana ta wynosi aż 4500 dolarów.
W stanie New Jersey jest wyraźnie taniej niż za rzeką Hudson, gdyż mediana czynszu wynosi tu 2500 dolarów miesięcznie. Aby zmieścić się w 30-procentowym limicie wydatków na czynsz, wynajmujący w New Jersey musiałby zarabiać 100 tysięcy dolarów rocznie. W porównaniu z danymi z ubiegłego roku, kwoty wzrosły o 4,38%. Wtedy mediana czynszu w New Jersey wynosiła 2395 dolarów, a wynajmujący musiał zarabiać 95.800 dolarów rocznie, aby opłaty za czynsz nie obciążały nadmiernie domowego budżetu.