W New Jersey wchodzi wreszcie w życie ustawa, która po raz pierwszy została przedstawiona w maju 2022 roku. Zobowiązuje ona wszystkie agencje i departamenty stanowe do przetłumaczenia kluczowych dokumentów na siedem najpopularniejszych języków w stanie.
Na pierwszych pięć języków urzędy mają przetłumaczyć dokumenty już w tym roku, a na dwa pozostałe, w przyszłym. Podobna ustawa, wymagająca tłumaczeń na 10 najpopularniejszych języków w stanie, obowiązuje już w Nowym Jorku, Kalifornii i na Hawajach.
Ustawodawcy New Jersey napisali w ustawie jako uzasadnienie, że w co czwartym domu mówi się w innym języku niż angielski. Gospodarstw domowych jest w New Jersey 3,27 miliona, a więc w ponad 800 tysiącach domów obowiązuje język inny niż angielski.
Odsetek mieszkańców nie mówiących w domu po angielsku jest jeszcze wyższy. Bo gospodarstwa domowe imigrantów to często całe rodziny, także wielopokoleniowe. W ustawie napisano, że prawie jedna trzecia populacji New Jersey mówi w domu w innym języku niż angielski. Legislatorzy powołali się na spis powszechny z 2020 roku, który wykazał, że jest to 2,6 mln ludzi (w wieku co najmniej 5 lat). W dodatku 38% tej grupy nie mówi dobrze po angielsku (988 tysięcy).
Ustawa zobowiązuje Departament Stanu, aby co pięć lat uaktualniał listę 15 najpopularniejszych jezyków obcych w New Jersey. Ma opierać się na danych statystycznych zbieranych w badaniu American Community Survey.
Co ciekawe, obecne dane American Community Survey są już nieco inne niż zapisane w ustawie w maju 2022 roku. Obecnie w domu używa innego języka niż angielski już 2,8 mln ludzi i jest to 32,2% populacji stanu w wieku co najmniej 5 lat. Rośnie też grupa, która nie mówi dobrze po angielsku. Przekroczyła już milion i wynosi 1 mln 73 tysiące osób.
Według obecnych danych, wśród siedmiu języków, na które mają być tłumaczone dokumenty, nie ma języka polskiego. Statystykę uznanych za najpopularniejsze podaje portal Acutrans, zajmujący się usługami tłumaczeń w ponad 300 językach. Na pierwszym miejscu znalazł się oczywiście język hiszpański, którego używa 16,35% mieszkańców New Jersey.
Kolejne języki są już zdecydowanie rzadsze: chiński (1,43%), portugalski, używany także przez Brazylijczyków (1,01%), dwa języki Indii - gudżarati (0,96%) i hindi (0,95%), tagalog używany na Filipinach (0,90%), a pierwszą siódemkę zamyka koreański (0,90%).
Język polski znalazł się dopiero na 10. miejscu, za arabskim (0,85%) i włoskim (0,72%). Do używania naszego języka w domu przyznało się w New Jersey tylko 0,71% mieszkańców czyli 59 tysięcy osób.
Tak mała liczba osób, które potwierdzają używanie w domu języka polskiego jest zaskakująca. Tym bardziej, że badanie American Community Survey wykazuje, że pod względem pochodzenia jesteśmy czwartą najliczniejszą grupą w stanie. Na pierwszym miejscu są Włosi, bo do włoskiego pochodzenia przyznaje się aż 14,3% mieszkańców. Drugie miejsce zajmują Irlandczycy (12,5%), a trzecie Niemcy (9,1%). Do polskości przynaje się 5,0%, co w statystykach przekłada się na 460 tysięcy osób. Liczba mieszkańców New Jersey obliczana jest teraz na 9,249 mln ludzi.