Senator radzi, jak się wzbogacić

W ramach wprowadzonej w sierpniu obszernej ustawy Inflation Reduction Act of 2022, rosną podatki dla dużych korporacji. W praktyce, bo teoretycznie już wcześniej obowiązywał je podatek w wysokości 21%. Często jednak płaciły one znikomy, a nawet zerowy podatek, dzięki reinwestowaniu zysków w badania lub kolejne przedsięwzięcia. Nowe przepisy wprowadzają podatek minimalny w wysokości 15% dla korporacji, które w danym roku wypracują co najmniej 1 miliard dolarów zysku.

Podatki uderzą we wszystkich inwestorów, a w szczególności w ludzi zamożnych, którzy mają duże ilości udziałów w korporacjach. Demokraci chcieliby obciążyć najbogatszych jeszcze bardziej. Pod koniec lipca, dwóch demokratycznych kongresmanów złożyło propozycję ustawy dodatkowego opodatkowania miliarderów. Pomysł nie znalazł szerszego poparcia, ale aktualne wydają się być rady, które wypowiedział republikański senator Mitt Romney.

Senator z Utah dorobił się majątku w dużym stopniu na inwestycjach giełdowych poprzez firmę inwestycyjną Bain Capital. Posiada ona udziały w takich firmach jak Amazon czy Alphabet, który jest właścicielem Google. Senator nie zachęca jednak do zakupu akcji, wskazując, że dorobić się będzie można gdzie indziej. Przewiduje bowiem, że najbogatsi ludzie będą próbować uciekać przed potencjalnymi podatkami. Wydawane przez nich ogromne pieniądze spowodują, że drożeć będzie to, na co te pieniądze przeznaczą.

Senator Romney uważa, że nasili się trend kupowania przez miliarderów ziemi uprawnej. Znany jest już powszechnie fakt, że właścicielem największej powierzchni pól jest Bill Gates. Teraz inni miliarderzy mają pójść w jego ślady. Inwestycja w ziemię zabezpieczy ich przed inflacją. Jest ponadto o tyle bezpieczna, że bez względu na kryzys, żywność musi być produkowana i pola uprawne są potrzebne.

Mitt Romney zrobił wykład, jak można się wzbogacić. Fot.: Wikimedia Commons.


Na wzroście wartości ziemi można było już zarobić wcześniej. Od 1992 do 2020 roku przynosiła ona średnio 11% zysku rocznie. W tym samym okresie, indeks giełdowy Standard and Poor's 500 rósł średnio o 8% rocznie.

Rada senatora, aby inwestować w ziemię, nie jest bynajmniej skierowana tylko do bogaczy. Skorzystać mogą z niej także osoby mające niewielkie kwoty do wydania. Mogą wykupić udziały w obecnych na giełdzie funduszach wykupujących ziemię, takich jak Farmland Partners albo Gladstone Land Corporation.

Z kolei platforma o nazwie FarmTogether pozwala na zakup udziałów w wybranej farmie. Wypłacane są dywidendy z leasingu ziemi i sprzedaży upraw, a oprócz tego można liczyć na wzrost wartości ziemi.

Mitt Romney wskazuje jeszcze na drugą możliwość inwestycji. Senator przewiduje, że miliarderzy skierują swoje pieniądze także na rynek sztuki. Kupowane dzieła mają zabezpieczyć ich przed inflacją, bo ceny tych dzieł są niezależne od stanu gospodarki. Według instytucji finansowej Citi, przez ostatnie ćwierć wieku, sztuka współczesna przebiła indeks S&P 500 aż o 174%.

A kupowanie dzieł takich artystów jak Banksy czy Andy Warhol jest dziś dostępne nie tylko dla najbogatszych. W tej branży również można współpartycypować w takich inwestycjach, na przykład przez platformę Masterworks.

Oczywiście jak zawsze w przypadku inwestycji, nie ma żadnej gwarancji zysku. Dotychczasowe wzrosty - nawet stabilne na przestrzeni kilku dekad - nie oznaczają, że wzrosty będą kontynuowane. Zostać milionerem nie jest łatwo, nawet w Ameryce.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!