Nowy terminal w Newarku

W ubiegłym tygodniu odbyła uroczysta ceremonia przecięcia wstęgi w nowym terminalu lotniczym na terenie Newark Liberty International Airport. Oddanie do użytku nowego terminalu A odbyło się z wielką pompą, a w przecinaniu wstęgi brał udział gubernator New Jersey Phil Murphy. Gubernator podkreślił, że długo oczekiwany terminal diametralnie zmieni warunki, w jakich mieszkańcy New Jersey będą korzystać z transportu lotniczego.

Wielki, nowoczesny terminal znacznie ułatwi i przyspieszy proces odprawy i kontroli bagażu oraz usprawni przepływ pasażerów. Budowę nowego terminalu A rozpoczęto w 2018 roku i pierwotnie miał on zostać oddany do użytku latem tego roku. Opóźnienie wydaje się być niewielkie, biorąc pod uwagę ogromne perturbacje, jakie spowodowały pandemia koronawirusa oraz lockdown.

Powierzchnia nowego terminalu wynosi około miliona stóp kwadratowych i jest wyraźnie większa od starego terminalu A o powierzchni 600 tysięcy stóp kwadratowych. Gubernator Murphy z dumą zakomunikował, że nowy terminal A to największy pod względem powierzchni budynek kiedykolwiek zbudowany w New Jersey za publiczne pieniądze. Wydana kwota na tę inwestycję była adekwatna do jej wielkości i wyniosła 2,7 miliarda dolarów.

Nowy obiekt będzie w stanie obsługiwać 13 milionów pasażerów rocznie. Stary terminal był zaprojektowany do obsługi 9 milionów pasażerów rocznie, lecz w rzeczywistości ilość odprawianych pasażerów była wyższa, co odbywało się ze szkodą dla ich komfortu. Nowy terminal A będzie obsługiwał głównie loty krajowe. Korzystać będą z niego linie lotnicze: United Airlines, JetBlue, Air Canada i American Airlines. W przyszłym roku dołączy do nich Delta.

Nowy terminal na lotnisku w Newarku ma być nowoczesny i komfortowy dla pasażerów.


Należy wyjaśnić, że pasażerowie będą mogli skorzystać z nowego terminalu A dokładnie od 8 grudnia br. i to nie w pełnym wymiarze. Tego dnia udostępnione zostanie 21 bramek lotniskowych (gates), a pozostałe 12 bramek zostanie otwartych w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy. W sumie nowy terminal A będzie miał 33 bramki, a więc prawie dwa razy więcej niż stary, który zostanie zburzony i rozebrany w 2023 roku.

Władze przypominają, że stary terminal A został zaprojektowany jeszcze w latach sześćdziesiątych, a zbudowany w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Jego modernizacja w latach dziewięćdziesiątych tylko nieznacznie poprawiła warunki, w jakich pasażerowie byli odprawiani i czekali na lot.

Następny w kolejce do wymiany to terminal B, obsługujący przede wszystkim loty międzynarodowe. Obecnie trwają prace nad projektem budynku nowego terminalu B. Istniejący budynek przeszedł gruntowną renowację w 2014 roku.

Oddanie nowego terminalu A na lotnisku w Newarku jest częścią kompleksowej modernizacji największych lotnisk w całej metropolii nowojorskiej. Kierownictwo międzystanowej agencji Port Authority of New York i New Jersey, która zarządza tymi lotniskami tłumaczy, że projekt przewiduje wydanie aż 25 miliardów dolarów na unowocześnienie lotnisk metropolii nowojorskiej. Około 4 miliardów dolarów kosztowała budowa nowego terminalu na nowojorskim lotnisku La Guardia.

Natomiast we wrześniu 2022 roku ogłoszono rozpoczęcie budowy nowego terminalu na lotnisku JFK, którego wielkość zapewne przyćmi nowo wybudowany terminal A w Newarku. Na terenie JFK powstaje ogromny, nowy terminal międzynarodowy o nazwie New Terminal One, mający mieć powierzchnię 2,4 miliona stóp kwadratowych. Budowa tego gigantycznego obiektu ma kosztować aż 9,5 miliarda dolarów, a pierwsza jego część ma zostać oddana do użytku w 2026 roku (cały terminal cztery lata później).

Po zakończeniu wszystkich modernizacji, lotniska w metropolii nowojorskiej nie powinny już być obiektem ciągłej krytyki. Jej autorami są szczególnie cudzoziemcy odwiedzający USA. Są bowim zaskoczeni, że nowojorskie porty lotnicze odstają pod względem nowoczesności od lotnisk w innych uprzemysłowionych krajach.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!