Na początku roku pisaliśmy już o odpływie młodych i dobrze zarabiających mieszkańców z Nowego Jorku. A także o ucieczce z tego miasta ludzi bardzo bogatych, bez względu na wiek. W ciągu jednego roku - pomiędzy rokiem 2019 a 2020 - miasto straciło wśród osób zarabiających ponad 750 tysięcy dolarów aż 10% podatników - wyprowadził się co dziesiąty bogaty mieszkaniec Nowego Jorku. To ogromna wyrwa w podatkach płaconych w tym mieście.
Przeprowadzki dotyczą nie tylko Nowego Jorku. Są amerykańską tradycją, która sięga XIX wieku, gdy osadnicy wędrowali na zachód kraju, w poszukiwaniu złota i lepszego życia. Do dziś główną motywacją przenoszenia się są pieniądze. Ale także lepsze warunki życia, na co wskazuje wybieranie miesc w cieplejszym klimacie i o mniejszym zaludnieniu.
Badania na temat kierunku przeprowadzek Amerykanów co roku prowadzi firma United Van Lines. Firma ta oferuje transport i szerszą pomoc właśnie przy przeprowadzkach, więc w naturalny sposób interesuje się międzystanowym ruchem ludności. W 46. dorocznym raporcie podsumowała statystyki dotyczące 2022 roku.
Stanem, z którego mieszkańcy najczęściej się wyprowadzali, było New Jersey. To znaczy wśród osób przeprowadzających się, odsetek wyjeżdżających był tu największy w USA. Z New Jersey wyprowadzało się 67% migrujących osób, a wprowadzało tylko 33%. Co ważne, nie był to bynajmniej efekt epidemii Covid-19, w czasie której wielu Amerykanów wyprowadzało się z miejsc zaludnionych.
New Jersey znalazło się na pierwszym miejscu listy najchętniej opuszczanych stanów już piąty rok z rzędu. W jednym z innych badań, aż 59% mieszkańców naszego stanu zdradziło, że docelowo także chce z New Jersey wyjechać.
Sąsiednie stany również znalazły się na tej liście wysoko. Na drugim miejscu jest Illinois, ale już na trzecim stan Nowy Jork. W 2022 roku wyprowadziło się z niego 62% osób przeprowadzających się, a wprowadziło 38%. Na miejscu szóstym jest Pennsylwania. Wyjeżdżających z tego stanu było 57%, a wjeżdżających 43%.
Blisko znajduje się jednak także stan, gdzie Amerykanie wprowadzali się najchętniej. To Vermont, gdzie wjeżdżających było aż 77%, a wyjeżdżających tylko 23%. Kolejne miejsca zajęły Oregon (67%-33%) oraz kolejny stan z naszego regiou, Rhode Island (66%-34%). United Van Lines zauważa, że cztery stany z pierwszej dziesiątki najchętniej zamieszkiwanych (w tym Vermont i Oregon) charakteryzują się małą gęstością zaludnienia - poniżej 100 osób na milę kwadratową.
New Jersey jest stanem o największej gęstości zaludnienia w USA, która wynosi tu 1260 osób na milę kwadratową. Średnia dla całych Stanów Zjednoczonych wynosi 94 osoby na milę kwadratową.
Jedna trzecia mieszkańców New Jersey - prawie 34% - którzy opuszczają stan, robią to w związku z przejściem na emeryturę. Ale niewiele mniej, 28% robi to ze względu na styl życia, a 26% z powodów rodzinnych. Dopiero czwartym powodem wyprowadzki (20%) jest praca. A koszty życia są na miejscu piątym (14%).
Głównym powodem przyjazdów do New Jersey jest rodzina (46%), a na drugim miejscu jest praca (36%). Z innych powodów przyjeżdża tu tylko kilka procent migrantów - np. na emeryturę przeprowadza się 7% migrujących osób.
Wyjeżdżający to przeważnie osoby po 55. roku życia - stanowią aż dwie trzecie wszystkich wyjeżdżających z New Jersey. Są to też osoby dobrze zarabiające. Ponad połowę wyprowadzających się stanowią osoby o dochodach co najmniej 150 tysięcy dolarów rocznie. Zresztą wśród wprowadzających się takie osoby także stanowią ponad połowę. A osoby po 55. roku życia to 54% przyjeżdżających do New Jersey.