W Stanach Zjednoczonych, jak chyba w żadnym innym kraju, dużym autorytetem cieszą się ludzie, którzy prowadzą biznesy. Im większy potrafili zbudować biznes, tym większy ich autorytet. Dlatego głośnym echem odbiła się ostatnia wypowiedź Bernie Marcusa na temat amerykańskiej gospodarki. Marcus jest współzałożycielem sieci sklepów Home Depot, która urosła do jednej z największych w USA. Sukces uczynił go miliarderem, choć od dwóch dekad nie musi już pracować.
W rozmowie z dziennikarzami ekonomicznymi Bernie Marcus stwierdził, że gdyby dzisiaj musiał zaczynać swój biznes, nie miałby szansy na rozwinięcie go na dużą skalę. "Gdybyśmy mieli przepisy, jakie mamy dzisiaj, Home Depot byłby siecią z 12 sklepami" - przyznał słynny biznesmen.
Należy zaznaczyć, że Marcus nie tylko krytykuje przepisy, ale też czynnie próbuje je poprawiać. Założył bowiem nie tylko sieć sklepów, ale także organizację Job Creators Network, która lobbuje w Waszyngtonie na rzecz małych biznesów. "Walczymy na Wzgórzu [Kapitolu] każdego dnia, żeby zwalczyć niektóre z tych przepisów. Czasem wygrywamy, czasem przegrywamy" - tłumaczy biznesmen.
Bernie Marcus jest znany jako wielki zwolennik kapitalizmu wolnorynkowego oraz małych biznesów. "Prowadzenie biznesu, zatrudnianie ludzi, szkolenie ludzi i tworzenie produktów wymaga określonych umiejętności - tłumaczy miliarder. - Prowadzenie małej pizzerii, na Boga, wymaga umiejętności. A one [małe biznesy] są obijane dzień po dniu" - denerwuje się Marcus.
Swoją złość i swoje oskarżenia kieruje w stronę polityków. "Większość ludzi w Waszyngtonie nigdy nie prowadziło biznesu" - zauważa twórca Home Depot. A najostrzejsze słowa śle pod adresem Joe Bidena: "Mamy prezydenta, który nie pracował ani jednego dnia w życiu - twierdzi Marcus. - Nie pracował ani jednego dnia w życiu - powtarza. - Co do diabła on wie o ekonomii?" - podsumowuje biznesmen.
Bernie Marcus założył Home Depot wraz ze swym przyjacielem Arthurem Blank w 1978 roku. Od początku nie był to jednak mały biznes. Jego filozofią było budowanie dużych "supersklepów", które będą większe od konkurencji. Bankowiec Ken Langone pomógł im zdobyć fundusze na dzierżawę hipermarketów od sieci sklepów JC Penny i szybki rozwój.
Pierwsze dwa sklepy Home Depot - o powierzchni 60 tys. stóp kwadratowych każdy - otwarto w Atlancie w czerwcu 1979 roku, a już dwa lata później firma weszła na giełdę. W 1984 roku Home Depot miał 19 dużych sklepów, a w 1989 stał się największą siecią w swojej kategorii w USA, prześcigając Lowe's.
Obecnie Home Depot ma ponad 2300 sklepów w USA, Kanadzie oraz Meksyku i zatrudnia pół miliona ludzi. Obrót 140,1 miliardów dolarów dał mu w ubiegłym roku 4. miejsce wśród największych sieci sklepów w USA. Pierwszą trójkę stanowią: Walmart (460 mld), Amazon (218 mld) i Costco (140,4 mld).