Bank of America zapłaci ćwierć miliarda za oszustwa

Duży amerykański bank Bank of America (BoA) został ukarany jedną z najsurowszych kar wymierzonych w ostatnich latach instytucji finansowej w USA przez władze federalne. Udowodniono, że BoA przez wiele lat oszukiwał swoich klientów, zarówno tych posiadających konto w tym banku, jak i posiadczy kart kredytowych wydawanych przez bank.

Dochodzenie w tej sprawie prowadziła rządowa agencja Consumer Financial Protection Bureau (CFPB). Jej zadaniem jest m.in. kontrola banków i innych działających w USA instytucji finansowych pod kątem ich uczciwości względem klientów i legalności stosowanych praktyk.

Kary nałożone na BoA są dotkliwe, gdyż bank musi oddać ponad 100 milionów dolarów poszkodowanym klientom oraz dodatkowo zapłacić 150 milionów dolarów w formie kar nałożonych przez urzędy federalne. Agencja CFPB zażądała od tego banku 90 milionów dolarów kary, a biuro Office of the Comptroller of the Currency dołożyło jeszcze 60 milionów dolarów. Biuro to jest niezależnym kontrolerem i regulatorem banków w Departamencie skarbu.

Te ogromne, dotkliwe kary są konsekwencją licznych niezgodnych z prawem działań stosowanych przez Bank of America wobec swoich klientów. Najbardziej uciążliwe dla klientów było wielokrotne egzekwowanie tzw. overdraft fee. To opłata za zlecenie wypłaty (np. wypisanie czeku), kiedy na koncie bankowym nie ma wystarczających środków na pokrycie transakcji.

Bank of America nagle przestał być wielkim, poważnym bankiem.


Jeszcze do niedawna wysokość overdraft fee wynosiła w BoA 35 dolarów, ale bank ten obciążał nią klientów wielokrotnie za tę samą transakcję, nieuczciwie mnożąc swój zarobek.

Federalni kontrolerzy uznali wielokrotne pobieranie opłaty za tę samą transakcję za nielegalne. Już w 2022 roku BoA zmienił swoją politykę w tej kwestii, a także zmniejszył wysokość overdraft fee do 10 dolarów. Jednak nie uchroniło to BoA od słonej kary za żerownie na klientach w przeszłości. Warto odnotować, że po ograniczeniu tych praktyk, w 2022 roku, wysokość wpływów z tytułu overdraft fee spadła w tym banku o ponad 90%.

Nieuczciwe naliczanie opłat bankowych to nie wszystkie grzechy. Bank of America nie wywiązywał się ze swoich obietnic wobec posiadaczy kart kredytowych, którym obiecano nagrody i bonusy za wyrobienie karty tego banku. Ustalono, że co najmniej kilkadziesiąt tysięcy klientów nie otrzymało obiecywanych cash rewards, kiedy zaakceptowano ich formularz na kartę kredytową telefonicznie bądź osobiście. Przedstawiciele banku tłumaczyli się później rozżalonym klientom, że bonusu nie ma, bo zawinił system komputerowy banku.

Przedstawiciele banku dopuścili się jeszcze innych rażących naruszeń prawa, a mianowicie w imieniu klientów, ale bez ich wiedzy i zgody, wyrabiali karty kredytowe, wykorzystując ich dane osobowe oraz korzystając z informacji dotyczących historii kredytowej klientów. W ten sposób zakładano fikcyjne konta klientom, którzy nie mieli o tym pojęcia.

Zdarzało się, że BoA obciążał ich nieusprawiedliwionymi opłatami w związku z posiadaniem karty kredytowej, o której nie wiedzieli. W wielu przypadkach ucierpiała ich wiarygodność kredytowa, gdyż w procesie wyrabiania nowej karty obniżeniu ulegała punktacja FICO.

Konsekwencje oszustw będą dla Bank of America miały charakter nie tylko finansowy. Ucierpi wizerunek tej firmy, a przecież zaufanie do banku jest w tej branży kluczowe. Szacuje się, że 68 milionów osób korzysta z usług tego banku. W związku z ujawnieniem nielegalnych praktyk wobec klientów, część z nich może teraz chcieć zamknąć swoje konto.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!