Samochody ciągle drożeją

Producenci samochodów wciąż odczuwają braki w dostawach części, które rozpoczęły się po wybuchu pandemii Covid-19. Początkowo odczuwalne były przede wszystkim braki części elektronicznych, produkowanych głównie na Dalekim Wschodzie. Później doszły zakłócenia w dostawach także innych części. W efekcie, samochody zaczęły bardzo szybko drożeć. Najpierw nowe, a przez ich niedobór także używane.

Firma Cox Automotive podała, że analiza danych z lipca br. wykazała, że średnia cena nowego samochodu sprzedawanego w USA wyniosła 48.182 dolary. To oznacza kolejny miesiąc podwyżek, bo w czerwcu średnia wyniosła 48.032 dolary. To wzrost tylko o 0,3%, ale w stosunku do cen z lipca ubiegłego roku, wzrost ten wynosi już 11,9%.

Ponadto ważne jest, że na wzrost średniej wpłynęły przede wszystkim samochody, które nie są luksusowe. Średnia cena ich zakupu wyniosła w lipcu 44.431 dolarów - aż o 1039 dolarów więcej niż w czerwcu.

Tymczasem samochody luksusowe były kupowane w lipcu o 1531 dolarów taniej niż w czerwcu - średnia spadła do 65.166 dolarów. To oznacza, że rosnące ceny odczuwają przede wszystkim przeciętni Amerykanie. W dodatku płacą oni średnio aż 875 dolarów więcej niż cena sugerowana przez producentów, oznaczana skrótem MSRP (Manufacturer Suggested Retail Price).

Na największe podwyżki mogą sobie pozwolić dealerzy marek: Honda, Hyundai, Kia o raz Land Rover, których auta są najbardziej poszukiwane. Według Cox Automotive, sprzedają oni nowe samochody za cenę o 5 do 8 procent wyższą niż MSRP.

Wyższe ceny samochodów powodują, że coraz większe są również pożyczki brane na ich zakup. Firma Experian, monitorująca historię kredytową konsumentów podaje, że średnia pożyczka na zakup nowego auta wyniosła w II kwartale br. 40.290 dolarów. To o 13,2% więcej niż rok wcześniej.

W dodatku przez wyższe oprocentowanie, pożyczki są teraz droższe. Przeciętna miesięczna rata, płacona przez nabywcę nowego samochodu wzrosła w ciągu roku o 15%, do kwoty 667 dolarów miesięcznie. Nie zmieniła się natomiast średnia długość pożyczek na samochód. Wynosi ona 69 miesięcy, a więc 5 lat i 9 miesięcy.

Więcej płacą też kupujący samochody używane. Experian podaje, że średnia pożyczka na takie auto wynosiła w II kwartale 28.534 dolary. Przeciętna miesięczna rata nabywcy używanego samochodu wynosiła 515 dolarów, a więc o 17% więcej niż rok wcześniej.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!