Czy złodziei aut należy ostrzej karać?

O rosnącej liczbie kradzieży samochodów w New Jersey pisaliśmy na łamach "abecadła" już w ubiegłym roku, a głos w tej sprawie zabrała wtedy administracja stanowa. Zaraz po Nowym Roku do problemu kradzieży aut odniosła się stanowa legislatura w Trenton, gdzie przedstawiono konkretne rozwiązania prawne, aby ukrócić te kradzieże. W stanowym Kongresie panuje generalnie zgoda po obu stronach sceny politycznej, co do konieczności zaostrzenia kar dla złodziei samochodów.

Już w grudniu 2022 roku przez senacką komisję sprawiedliwości przeszło kilka projektów ustaw wprowadzających szereg zmian prawnych. Wśród propozycji pojawiło się m.in. zaostrzenie kary za kradzież samochodu - miałoby to być uznane za przestępstwo drugiego stopnia. Legislatorzy domagają się też surowszych kar za włamanie się do samochodu oraz za porwanie osoby przy użyciu auta - zdarza się, że złodziej próbuje odjechać skradzionym autem z pasażerami w środku, popełniając tym samym dodatkowe przestępstwo uprowadzenia.

Jednym z dyskutowanych w Trenton pomysłów legislatorów dotyczy numeru identyfikacyjnego pojazdu (Vehicle Identification Number - VIN). Jest on wybijany na bloku silnika, ale ustawodawcy zastanawiają się nad wprowadzeniem wymogu nanoszenia go również na katalizator spalin. Element ten pada dość często łupem złodziei części samochodowych. Jest bowiem bardzo drogi, a łatwo go wyciąć z układu wydechowego, do czego niepotrzebne jest nawet włamywanie się do wnętrza samochodu.

Szefowie stanowej policji przekonują legislatorów do wprowadzenia powyższych zmian prawnych, przytaczając najnowsze statystyki kradzieży. W całym 2022 roku łupem złodziei padło w New Jersey 15.644 samochodów czyli o ponad tysiąc aut więcej niż w 2021 roku i o ponad cztery tysiące aut więcej niż w 2020 roku.

Niektórzy zwracają uwagę, że dekadę wcześniej samochodów kradziono jeszcze więcej, a nie wszczynano takiego alarmu. Ze stanowych danych wynika, że w 2012 roku dokonano w New Jersey 16.471 kradzieży samochodów, co było wówczas nieznaczną poprawą w stosunku do roku poprzedniego.

W stanowym Kongresie w Trenton słychać też głosy krytyczne wobec wysiłków legislatury, aby ostrzej karać złodziei samochodów. Demokratyczna senator Nellie Pou i republikański senator Michael Testa argumentują, że nie ma potrzeby zaostrzania kar za kradzieże samochodów, skoro policja ma dość łagodne podejście do egzekwowania już istniejących przepisów. Zauważono, że w zaledwie 7 procentach przypadków kradzieży aut policja identyfikuje sprawcę, a wymiar sprawiedliwości wymierza mu karę.

Zdaniem wymienionych senatorów, policja w niewielkim stopniu ściga złodziei aut, którzy wielokrotnie dopuszczają się tego czynu. W przypadku takich kradzieży nie można obecnie mówić w New Jersey o nieuchronności kary. Ostatnia plaga kradzieży samochodów to w dużym stopniu konsekwencja sytuacji, w której sprawcy tych czynów czują się bezkarni i dlatego podjęcie ryzyka wydaje się im opłacalne.

Pojawia się też pytanie, czy zaostrzenie kary za kradzież auta,, przy zaledwie 7-procentowej skuteczności policji w łapaniu sprawców tych przestępstw, nie spowoduje sytuacji, że złodzieje odsiadywać będą dłuższe wyroki więzienia, ale ogólna ilość kradzieży aut nie zmniejszy się. Krytycy zaostrzania kar mówią, że najpierw policja i prokuratura powinny zwiększyć skuteczność w łapaniu i karaniu sprawców takich kradzieży.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!