Oszuści znowu do nas dzwonią

Pandemia koronawirusa zamroziła lub przyhamowała wiele biznesów i są wśród nich także takie, które działają nielegalnie. Jest to na przykład branża marketingu telefonicznego, który często wykorzystuje nielegalne metody. Dzwoniący do nas telefon może też oznaczać nie tylko ofertę handlową albo reklamę. Może to być także próba oszustwa.

Połączenia takie najczęściej wykonywane są przez automat. Jego oprogramowanie dzwoni pod kolejne numery telefoniczne i oczekuje na zgłoszenie. Potrafi rozpoznać, że ktoś odebrał telefon i powiedział np. "hello", po czym odtwarza nagraną ofertę lub reklamę. W razie zainteresowania osoby, do której automat zadzwonił, do rozmowy włączyć się może człowiek.

Liczba takich telefonów w czasie epidemii w USA wyraźnie spadła. Według producenta programu YouMail, rozpoznającego takie połączenia, w lutym 2020 roku wykonano ich 4,8 miliarda. Ale w kwietniu 2020 roku ich liczba spadła do 2,9 mld. Obecnie obserwuje się jednak ponowny wzrost liczby dzwoniących automatów. W 2021 roku ich liczba przekroczyła już 4 miliardy miesięcznie.

Czytaj także: Jak nauka zdalna szkodzi dzieciom

Problemem zajęli się już wcześniej naukowcy z North Carolina State University. Badali go przez 11 miesięcy, obserwując metody stosowane przez autorów niechcianych telefonów. Wykorzystali do tego laboratorium, dysponujące aż 66 tysiącami linii telefonicznych. I starannie notowali każdy telefon wykonywany na każdą z tych linii.

W okresie badań, do laboratorium automaty zadzwoniły 1,48 miliona razy. W przeliczeniu na jedną linię oznacza to tylko 2 połączenia na miesiąc. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że numery laboratorium nie były w świecie zewnętrznym aktywne. Nikt z nich nie dzwonił do znajomych czy różnych firm załatwiać sprawy. Nikt nie podawał tych numerów w serwisach internetowych, ankietach czy przy jakichkolwiek innych okazjach.

Czytaj także: New Jersey chce przejąć biznesy z Georgii

Automaty musiały więc wybierać te numery zupełnie przypadkowo, a nie z jakiejś listy. Zwykły abonent może otrzymywać znacznie więcej niechcianych telefonów. Ponadto rozkładają się one nierówno. Jedna osoba nie dostaje ich prawie wcale, a inna ma ich dużo.

Półtora miliona telefonów od automatów było na tyle dużą liczbą, że pozwoliła naukowcom zaobserwować pewne fakty. Na przykład to, że odbieranie tych telefonów lub ignorowanie ich, w ogóle nie wpływa na częstotliwość pojawiania się kolejnych. W laboratorium część połączeń celowo nie było odbieranych. Ale liczba następnych zgłoszeń na te numery była statystycznie taka sama, jak na numery, gdzie telefony były odbierane.

Naukowcy informują też, że aż 80% telefonów od automatów zostało wykonanych spod numerów, które istniały bardzo krótko albo w ogóle były fałszywe. Odbierający telefon nie może w takim przypadku zweryfikować, z kim rozmawia. To ułatwia oszustwa, których próby najczęściej skierowane są w takie grupy jak seniorzy czy imigranci. Głos z automatu podaje się za przedstawiciela rządowej agencji i żąda podania określonych informacji.

Czytaj także: Ameryka inwestuje w szerokopasmowy internet

Operator telefoniczny może odnaleźć rzeczywistego abonenta, który posługuje się automatem. Procedura jest jednak pracochłonna i wymaga udziału człowieka. Naukowcy z North Carolina State University opracowali narzędzie, które ma operatorom pozwolić na szybkie ujawnianie kolejnej automatycznej kampanii telefonicznej i dotarcie do jej twórców.

Działanie programów blokujących niechciane telefony firm - od lewej - T-Mobile, AT&T oraz Verizon.


Zanim narzędzie to zostanie użyte i wykaże swoją skuteczność, każdy abonent może próbować bronić się prostszymi narzędziami. Są to programy na telefon, blokujące wiele niechcianych połączeń. Oferowane są m.in. przez samych operatorów dla swoich klientów, nawet w wersji darmowej. Oto kilka z nich:

♦Call Filter firmy Verizon - pozwala rozpoznać numer firmy marketingowej i zgłosić go jako spam. Wersja Call Filter Plus kosztuje 3 dolary miesięcznie, ale daje dodatkowe informacje o dzwoniącym nieznanym numerze, pozwala na stworzenie własnej czarnej listy numerów i określa poziom ryzyka wobec dzwoniącego numeru.

Czytaj także: Jak Amerykanie chcieli szpiegować Rosjan

♦Call Protect firmy AT&T - pozwala na utworzenie czarnej listy już w wersji darmowej (dla klientów AT&T), a w wersji za 4 dolary miesięcznie daje możliwość różnej reakcji na telefon, w zależności od kategorii - np. spam, marketing, sondaż.

♦Scam Shield firmy T-Mobile - ma tylko wersję darmową, która pozwala na blokowanie połączenia zanim telefon zadzwoni (a także blokowanie sms-ów), daje pełniejsze informacje o dzwoniącym numerze i pozwala na różną reakcję, w zależności od kategorii.

Dostępne są także inne programy blokujące, jak wspomniany YouMail (4 dolary miesięcznie) czy Nomorobo (2 dolary miesięcznie). Najprostsze zabezpieczenie wbudowane jest też w system operacjny telefonu - zarówno Android jak i iOS. Pozwala ono zablokować połączenia spod wszystkich nieznanych numerów, ale to dość radykalne rozwiązanie.

Warto natomiast zarejestrować się na państwowej liście National Do Not Call Registry, np. poprzez stronę internetową donotcall.gov. Firmy marketingowe mają zakaz telefonowania pod numery znajdujące się na tej liście, ale oszustów to oczywiście nie powstrzyma.

Czytaj także: Czy Netflix chce skończyć z dzieleniem się abonamentem?

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!