Stephanie Land - Sprzątaczka

Czasami jedna zła decyzja ma wpływ na całe życie. Tak było, kiedy Stephanie związała się z niewłaściwym mężczyzną. To miała być tylko wakacyjna przygoda - a jednak kilkanaście miesięcy później Stephanie mieszka z agresywnym Jamiem i ich małą córeczką, nieplanowanym, ale kochanym dzieckiem. Kiedy postanowiła zerwać z chłopakiem i zawalczyć o niezależność, przekonała się, że ciężka praca i determinacja czasem nie wystarczą, aby utrzymać się na powierzchni.

"Sprzątaczka" to nie tylko niezwykle ciekawa, chwilami szokująca relacja Stephanie z pracy przy sprzątaniu domów, opis warunków zatrudnienia, stosunków z pracodawcami i klientami. To również wstrząsająca opowieść o ubóstwie w Stanach Zjednoczonych. To historia ludzi, którzy nie są w stanie zarobić na życie, chociaż dają z siebie wszystko. Korzystając ze skomplikowanego systemu rządowych programów pomocowych, narażają się na pogardę nieznajomych, którzy nie wahają się wygłaszać swoich ocen publicznie. Wpadają też w swoistą pułapkę - nawet niewielki wzrost dochodów może sprawić, że utracą pomoc, od której zależy ich przetrwanie, i znów popadną w nędzę...

"Żadna praca nie hańbi", słyszeliśmy od dzieciństwa. Ale mówiono nam też, że każdy jest kowalem swojego losu. Czy uwierzyliśmy, że ubóstwo to rodzaj patologii, a biedni sami są sobie winni? Książka Stephanie Land skutecznie pomaga zweryfikować te sądy.

Stephanie Land (ur. 1978) - amerykańska dziennikarka i pisarka. Studiowała filologię angielską i creative writing na Uniwersytecie Montany. Jako samotna matka podjęła się pracy sprzątaczki, aby zarobić na utrzymanie rodziny. Swoje doświadczenia opisała w debiutanckiej książce "Sprzątaczka", która ukazała się w 2019 roku i od razu zyskała status bestsellera. Publikowała także w "The New York Times", "The Washington Post", "The New York Review of Books", "The Guardian", "Vox", "Salon". Interesuje się przede wszystkim zagadnieniami sprawiedliwości społecznej i ekonomicznej. Mieszka w Missouli, w stanie Montana.

s.309. $22,-. Do nabycia w EK Polish Bookstore.

Czytaj także całą rubrykę Nowinki kulturalne

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!