Radio Nowy Świat i inne Nowinki kulturalne

♦W Warszawie ruszyło Radio Nowy Świat. Rozgłośnia miała zacząć nadawać już od 26 czerwca, ale u jednego z twórców wykryto Covid19, więc wszystko trzeba było przełożyć. Już wiadomo, że radio znalazło swoją siedzibę w budynku po przedszkolu na warszawskim Wilanowie. Do Radia Nowy Świat mają dołączyć: Marcin Kydryński, Jerzy Sosnowski, Fisz, Wojciech Waglewski, Małgorzata Maliborska, Anna Krakowska, Joanna Kołaczkowska, Piotr Bukartyk, Kuba Badach i inni. Wiadomo też że Michał Rusinek, Tomasz Raczek i Dorota Segda będą współpracować z Radiem Nowy Świat. Zbigniew Zamachowski będzie prowadził audycje o muzyce filmowej.

♦Metropolitan Museum of Art, które należy do największych muzeów na świecie, oferuje od początku pandemii wiele możliwości poznania kolekcji online. W dziale eseje można przeczytać 1039 esejów. Dotyczą one artystów, epok w historii sztuki, dziejów sztuki na poszczególnych kontynentach, kierunków w sztuce. Każdy z esejów jest ilustrowany dziełami związanymi z przedmiotem rozważań, które należą do zbiorów muzeum. Warto poświęcić te parę minut, aby zapomnieć o tym, co nas dręczy i przenieść się wirtualnie w świat piękna i harmonii.

♦Jak podaje Polska Agencja Prasowa czwórka Polaków zasili jury przyznające Oskary. Do ośmiu tysięcy osób, mieszkających i tworzących w wielu krajach należeć teraz będą: Jan Komasa (reżyser), Mateusz Pacewicz (scenarzysta), Przemysław Chruścielewski (montażysta) i Magdalena Szwarcbart (reżyser obsady).

♦Instytut Mickiewicza projektuje inspirowany twórczością Krzysztofa Pendereckiego "Penderecki’s Garden", który rozkwitnie 23 listopada, w dzień jego urodzin. Ta wirtualna podróż ma stać się przestrzenią spędzania wolnego czasu, w którym będzie można poznać więcej informacji o Pendereckim, skomponować utwór i posłuchać muzyki na żywo.

Czytaj także: opisy książek i filmów w rubryce Nowinki kulturalne

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!