Piotr Witt - Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie.

Krzysztof Rogulski napisał: "Studium biograficzne Piotra Witta o pierwszym paryskim roku Chopina czyta się jak świetny kryminał, który otwierając wieczorem kończymy rano z trudem, powracając do otaczającej nas codzienności.

Przebyliśmy bowiem z młodym kompozytorem, uciekającym przed represją carską po Powstaniu Listopadowym - a z nią przywleczoną przez oddziały rosyjskie z Syberii epidemią cholery - drogę przez Strasburg do Paryża. Byliśmy świadkami początków jego trudnej egzystencji w mieście najlepszych muzyków, świetnej opery, bogatych snobów i licznych idiotów. Wspólnie z delikatnego zdrowia Fryderykiem zapadaliśmy się po kostki w błoto (a prawdę mówiąc w płynącą ulicą rzeką nieczystości) i wspinaliśmy się na piąte piętro do wynajętego mieszkania, zatykając usta chustką przed jadowitymi wyziewami ulicy Poissonniere.

Piotr Witt we wstępie pisze: "Z listów, które znał Krasowski, spalonych podczas Powstania Styczniowego, wynikało, że piętnaście pierwszych miesięcy w Paryżu Chopin spędził w biedzie graniczącej z nędzą i prawie w całkowitym zapomnieniu".

s. 348, $28,-. Do nabycia w EK Polish Bookstore.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!