Pandemia czyli czas na klasztor - Nowinki kulturalne

Przez pandemię wszyscy jesteśmy odcięci od życia społecznego. Siedzimy w domu. Dla niektórych może to być trudna sytuacja. Ale dla innych jest to codzienność. Klasztory, opactwa, zgromadzenia zakonne kierują się regułami, w których odosobnienie, milczenie, modlitwa, cisza wpisane są w ich zasady od ich powstania.

I tak przez wieki, mężczyźni i kobiety decydują się zrezygnować z udziału innych w ich codzienności, wybierają osamotnienie i pracę w imię realizacji wyższych celów. Hałas życia jest tak dotkliwy, tempo tak szybkie, że władze klasztorów i opactw proponują udział osobom świeckim w parodniowych pobytach, które pozwolą odpocząć, spojrzeć w głąb siebie, pojąć swoje życie.

Na stronie internetowej Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach można przeczytać takie słowa: "Obecność dzisiejszych gospodarzy wigierskiego wzgórza, osób konsekrowanych może stanowić nieocenioną pomoc w tej swoistej kapitule własnej egzystencji. Aby sprostać zapotrzebowaniu ludzi zmęczonych codziennością niekończącego się maratonu pracy i nadmiernych obowiązków, nasi ojcowie duchowni organizują w tym miejscu dni skupienia i rekolekcje. Podczas tych duchowych spotkań macie Państwo okazję, aby odświeżyć swoje wewnętrzne «ja» nadać swojemu życiu mniej ulotny cel, przewietrzyć duszę".

Zaś opactwo tynieckie zaprasza w taki sposób: "Warsztaty w klasztorze, prowadzone przez mnichów. Można się zastanawiać, jaki to ma sens. Jednak nie są to zwyczajne warsztaty, a takie, które nie tylko przekazują fachową wiedzę z danej dziedziny, ale jednocześnie rozwijają duchowość, prowadzą do osiągnięcia wewnętrznego pokoju i harmonii".

Polacy mieszkający w USA mogą brać udział w czuwaniach nocnych prowadzonych przez polskie kościoły. Między innymi w klasztorze paulinów w Amerykańskiej Częstochowie. Czy nie warto więc wykorzystać czasów pandemii do takiego poszukiwania sensu w sobie?

Nie potrzebujemy do tego wyjeżdżać do klasztoru, czy opactwa. Możemy spokojnie spędzić czas odosobnienia fundując sobie czas na głębokie poznawanie swoich wad i zalet, robienia planów na następne miesiące, przeglądu dokonań, czy zrobienia nawet listy tych osób, wobec których nasze postępowanie nie było odpowiednie. Mamy czas jedyny i niepowtarzalny do zrobienia podsumowania życia i zrobienia planów na przyszłość.

Czytaj kolejne Nowinki kulturalne, opisy książek i filmów tutaj.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!