Nowinki kulturalne o filmach wirtualnych i nie tylko

♦Tomasz Dobosz ma już za sobą niemałe osiągnięcia w dziedzinie filmów wirtualnych (w technologii VR). W 2018 powstała jego "Kartka z powstania". Jak sam wyznał, uważał, że będzie pracował jedną kamerą i do zrealizowania filmu potrzebuje około jednego roku. Okazało się, że film był kręcony 23 kamerami, a produkcja trwała dwa lata i trzy miesiące.

Ten film o Powstaniu Warszawskim opowiada historię jednego z powstańców, kpt. Władysława Sieroszewskiego "Sabały", który wychodząc do Powstania w sierpniu 1944 roku otrzymał od córki kartkę z modlitwą. Nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego losy. Film otrzymał 10 nagród. Między innymi w Buenos Aires, Mediolanie, Nowym Jorku, Korczy, Łodzi, Wenecji, Los Angeles, Kalkucie i w Lublinie.

W tym samym 2018 roku Tomasz Dobosz nakręcił siedmiominutowy film dokumentalny pod tytułem "Wagon", będący relacją tych, którzy zostali w czasie wojny wywiezieni na Syberię. W 2019 nakręcił ośmiominutowy film pod tytułem "Złoto", o ewakuacji w 1939 roku polskiego złota.

Również przed rokiem wyreżyserował 21-minutowy film pod tytułem "Niepospolita". Jest to fabularyzowana opowieść o podróży po Polsce latem 1939 roku pisarza Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, by poznać i utrwalić na taśmie filmowej tych, którzy osiągnęli sukces. O taką podróż prosi go ówczesny szef Melchior Wańkowicz. Spotyka się on z ojcem Maksymilianem Kolbe, Januszem Kusocińskim, Eugeniuszem Kwiatkowskim. Nie dochodzi do spotkania z Hanką Ordonówną. W podróży towarzyszy mu asystentka Diana. Film można zobaczyć na YouTube. W filmie "Niepospolita" i "Kartka z powstania" główne role odgrywa Agata Różycka, która jest prawnuczką rotmistrza Pileckiego.

Na premierę czeka kolejny film Tomasza Dobosza. Będzie to "Wiktoria 1920". Film będzie dostępny dla wszystkich w internecie. Opowiada o grupie młodych ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy, jaką rolę wkrótce przyjdzie im odegrać. Akcja dzieje się 15 sierpnia 1920 roku w Warszawie. Film opowiada o mało znanym epizodzie Bitwy Warszawskiej, "gdy polscy radiowywiadowcy zagłuszyli komunikację bolszewikom przez czytanie przez 48 godzin tekstu i kodowania go w alfabecie Morse’a. W filmie wystąpią: Róża Klekotko, Patryk Szwichtenberg, Szymon Mysłakowski i Dariusz Pieróg. Premiera 12 sierpnia w Warszawie.

♦Komitet organizacyjny 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni poinformował, że festiwal się odbędzie i że został przeniesiony na listopad (od 9 do 14). Festiwal będzie miał inny charakter: nie będzie gali, konferencje prasowe będą transmitowane online, pokazy w samej Gdyni w Teatrze Muzycznym będą odbywać się zgodnie z nakazami wynikającymi z pandemii.

♦Rozpoczynają się zdjęcia do filmu biograficznego "Gierek". Reżyseria: Michał Węgrzyn w oparciu o scenariusz Rafała Wosia. W roli tytułowej wystąpi Michał Koterski. Żonę Stanisławę grać będzie Małgorzata Kożuchowska.

Czytaj także opisy książek i filmów polecanych w rubryce Nowinki kulturalne

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!