Nowinki kulturalne - nagroda dla polskiego filmu na nowojorskim festiwalu

Słynny Tribeca Film Festival w Nowym Jorku nie mógł odbyć się w tym roku w tradycyjny sposób, ze względu na zamknięcie kin. Cieszą jednak z pewnością jego wyniki, które niedawno ogłoszono. Nagrodę Best International Narrative Feature otrzymał polski film "Sala somobójców. Hejter" w reżyserii Jana Komasy. Reżyser rozmawiał z sędziami przez internet, co można obejrzeć na stronie festiwalu tutaj (rozmowa z Komasą zaczyna się w minucie 6:45).

Reżyser wyznał, że nagroda dodaje mu sił i otuchy, bowiem film był wyświetlany w Polsce jedynie przez pięć dni. Później kina zamknięto. Komasa podziękował również jurorom festiwalu za tę nagrodę, uznał bowiem, że właśnie w nowojorskiej dzielnicy Tribeca, która jest tak blisko położona miejsc dotkniętych tragedią z 2001 roku, powinno się szybko i zdecydowanie reagować na wszelkie przejawy nienawiści. Nienawiść była siłą niszczycielską dla World Trade Center. Nienawiść, która jest teraz rozprzestrzeniana przez media społecznościowe, jest najważniejszym uczuciem Tomka, bohatera filmu Jana Komasy. Tomek chce zemścić się na swoich dobrodziejach i wykorzystuje możliwość korzystania z najnowszych zdobyczy techniki by tego dokonać.

William Hurt wyznał, że jest to "Wspaniały film. Inspirujący. Moralnie potężny. Wnikliwy. Istotny". Jan Komasa dziękując za nagrodę - a był tym werdyktem zaskoczony - wyznał, że cieszy się, że zdążył ubrać się w przyzwoicie wyglądającą marynarkę. Tribeca Film Festival działa od 2001 roku i stał się już jednym z najważniejszych filmowych festiwali na świecie. Założycielami imprezy byli Jane Rosenthal, Robert De Niro i Craig Harkoff.

W oddzielnym artykule piszemy na temat nowej inicjatywy organizatora Tribeca Film Festival. Firma Tribeca Enterprises ma wyświetlać filmy w kinach pod gołym niebem, dla zmotoryzowanych. Przeczytacie o tym w artykule pt. Odżyje kino w starym stylu?

Czytaj: Nowinki kulturalne - ciąg dalszy

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!