Najciekawsze wydarzenia miesiąca w "Nowinkach kulturalnych"

♦Za 5 milionów i 900 tysięcy złotych (1.460.397 dolarów) sprzedany został w Warszawie namalowany przez Jana Matejkę "Portret prof. dr Karola Gilewskiego".

Ten szanowany doktor, pełniący funkcję rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, zmarł w wieku 39 lat. Zaraził się durem plamistym od jednego ze swoich pacjentów. Znany był w Krakowie z dobrego serca i opieki nad chorymi niezależnie od ich statusu materialnego. Rok po śmierci żona profesora zamówiła u Matejki portret. Artysta szybko się zgodził, bo sam był jego pacjentem.

Powstał portret niezwykły; ubrany w czarny frak, na szyi ma łańcuch dziekański Uniwersytetu Jagiellońskiego. Portret zaginął tuż po pokazie w Wiedniu w 1915. Odnalazł się po 100 latach.

♦W czerwcu w mediach internetowych odbyła się transmisja koncertu przygotowanego specjalnie ku czci Jana Pawła II z okazji 100 rocznicy urodzin. W programie wystąpili soliści Metropolitan Opera i zespoły Polskiej Opery Narodowej i Opery Królewskiej. Koncert nosił tytuł: "Non Abbiate Paura. Nie lękajcie się".

Zaprezentowano w nim program, który składał się z utworów sakralnych Wolfganga Amadeusza Mozarta, Franza Schuberta i Cesara Franka i pieśni religijne Stanisława Moniuszki. Koncert miał miejsce w Bazylice Architekatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

♦Jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy odbył się w internecie. Wszystkie projekcje i zebrania jurorów odbyły się w sieci. Główną nagrodę zdobył Radu Ciorniciuc za film pod tytułem "Acasa, mój dom". Powstał on w wyniku połączenia sił rumuńskiej, niemieckiej i finlandzkiej kinematografii. Film zbiera nagrody za nagrodami. W maju zdobył nagrodę na festiwalu filmów dokumentalnych w Monachium, ma też za sobą zwycięski pokaz na festiwalu w Sundance, gdzie zdobył nagrodę specjalną jury za zdjęcia.

Opowiada historię rodziny Enache, która od dwudziestu lat mieszka w nieskażonym rezerwacie bardzo blisko Bukaresztu. Kiedy decyzją władz teren ma być zamieniony w Naturalny Park Vacaresti, rodzina musi zamieszkać na osiedlu. W filmie występują członkowie rodziny, którzy obdarzyli zaufaniem całą ekipę. Składała się ona z Radu Ciorniciuca, Liny Vdovii (scenariusz) i Mircea Topoleanu (zdjęcia). Ekipa spędziła z rodziną Enache cztery lata, filmując ich zwyczaje i relacje.

Jury w Krakowie tak uzasadniło wybór: "Bardzo rzadko się zdarza, że w jednym filmie dokumentalnym, takim jak ten, udaje się z sukcesem przeanalizować i zgłębić tak wiele ważnych aspektów ludzkiej kondycji w ramach jednej pięknie opowiedzianej historii".

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!