Co można przez internet czyli Nowinki kulturalne

Ryszard Druch, człowiek-instytucja, znany Polonii promotor kultury i sztuki, działa niezależnie od pandemii. Korzystając ze zdobyczy internetu już od wielu tygodni prowadzi Akademię Sztuk Plastycznych, czyli zajęcia z plastyki korzystając z platformy edukacyjnej ZOOM. Warto się tej działalności przyjrzeć dokładnie.

Otóż przez marzec i kwiecień zajęcia były darmowe. Ryszardowi Druchowi zależało, aby zebrać doświadczenie z takiej działalności. Od teraz zajęcia są płatne. Odbywają się dwa razy w tygodniu (wtorek i czwartek w godzinach od 13.30 do 14.30 czasu nowojorskiego). Będą one kontynuowane w następnych miesiącach (od czerwca do sierpnia).

Przeznaczone są dla dzieci w wieku od 9 do 13 lat. Grupa uczniów to 12, a czasami 14 osób, które mieszkają w New Jersey i w Pensylwanii. Zajęcia obejmują rysunek, malarstwo oraz wiedzę o sztuce.

Tematy działań plastycznych są wymyślane przez Ryszarda Drucha. Część tematów jest połączona z kalendarzem (pory roku, święta). W trakcie zajęć uczniowie poznają w zarysie prawa proporcji, kompozycji, faktury, koloru i rytmu dzieła.

Grupę tworzą dzieci w wieku, w którym każde dziecko lubi rysować, malować. W późniejszym wieku te zainteresowania mijają, niestety. Niektórzy z uczniów mają już widoczne zdolności plastyczne. Kilka osób tworzących grupę to rodzeństwo. Z każdej lekcji korzysta para braci i cztery siostry.

Większość dzieci uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez Druch Studio Gallery i teraz spotykają się przez internet. Więcej wiadomości przedstawi Ryszard Druch: druchstudio@comcast.net

27 maja "Dziady" Adama Mickiewicza będzie można oglądać na kanale Teatr Narodowy YouTube. Spektakl rozpocznie się w godzinach 19 wieczorem w Polsce, czyli w o godzinie 1 po południu w Stanach Zjednoczonych. Będzie to pierwsze wystawienie dramatu Mickiewicza po pamiętnej inscenizacji Kazimierza Dejmka w 1967.

Premiera nowej adaptacji miała miejsce 10 marca 2016 roku. Przygotowano ją, aby uczcić 250. Lecie Teatru Narodowego. Nagrano dziesięć dni później. Reżyserii dramatu podjął się litewski wizjoner teatru Eimuntas Nekrosius. Został on uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Konrada Swinarskiego. W roli Gustawa-Konrada wystąpił Grzegorz Małecki.

3 czerwca na Facebooku będzie można wysłuchać recitalu skrzypaczki Kingi Augustyn. Polish American Arts Association zaprasza na recital, w którym będzie można wysłuchać utwory między innymi Jana Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Johannesa Brahmsa.

Kinga Augustyn urodziła się we Wrocławiu w rodzinie związanej zawodowo z muzyką. Jej ojciec grający na fagocie w orkiestrze symfonicznej we Wrocławiu zmarł w wieku 33 lat. Jej matka jest sopranistką, pracującą też jako logopeda.

Kinga zaczęła uczyć się grać na skrzypcach w wieku siedmiu lat. Skończyła podstawową i średnią szkołę muzyczną we Wrocławiu. W ostatnich latach szkoły średniej dojeżdżała do szkoły w Rostoku, by uczestniczyć w lekcjach prowadzonych przez Petru Munteanu.

W wieku 18 lat Kinga przyleciała do Nowego Jorku i była uczennicą w The Julliard School w klasie Dorothy DeLay. Edukację zakończyła doktoratem na uniwersytecie stanowym w Nowym Jorku.

Występowała na wielu scenach świata, łącznie z Carnegie Hall. Współpracuje z wytwórniami płytowymi. Kinga Augustyn gra na osiemnastowiecznych skrzypcach wykonanych w pracowni Antonio Zanottiego. Często stara się wykonywać utwory skomponowane przez mniej znanych muzyków. Niektóre z nich zostały stworzone specjalnie dla niej.

Transmisja koncertu rozpocznie się o godzinie 9 wieczorem.

Czytaj także o książkach, filmach i inne informacje w rubryce: Nowinki kulturalne.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!