"Chłopi" na ekranie - Nowinki kulturalne

♦Długo trzeba będzie czekać na kolejną premierę filmu duetu Doroty i Hugha Welchmanów. Jak podaje onet.pl, tym razem para będzie pracowała nad ekranizacją "Chłopów" Władysława Reymonta! Powieść została nagrodzona Noblem w 1924 roku.

Ale może od początku. Para Dorota Kobiela i Hugh Welchman przed trzema laty - jeszcze przed ślubem - przedstawili publiczności film "Twój Vincent", w którym bohaterowie obrazów Vincenta van Gogha przedstawiają historię życia i śmierci artysty w nieznany dotychczas sposób. Otóż ożywiono obrazy! Animacja obrazów powstała w taki sposób, że każdy kadr był namalowany oddzielnie, a potem te wszystkie kadry połączono. W sumie 65 tysięcy klatek malowało 125 zawodowych malarzy z całego świata. Na jedną sekundę projekcji przypadało 12 obrazów.

Film był nominowany do Oskara. Tym razem para ma zamiar wyprodukować adaptację "Chłopów". Nie będzie to pełna ekranizacja powieści, ale opowieść o Jagnie. Plastyczną bazą będą arcydzieła polskiego malarstwa. Zostaną "ożywione" dzieła Wyczółkowskiego, Boznańskiej, Chełmońskiego, Mehoffera i Malczewskiego. Szacowany budżet filmu to 20 mln złotych.

♦Na Zamku Królewskim w Warszawie przedstawiono po raz pierwszy publiczności wielki fryz pod tytułem "Polska - Matka Świętych. Tarcza chrześcijan" Jana Henryka Rosena. Wielkie malowidło jest własnością Archidiecezji Warszawskiej. Było prezentowane w 1936 roku na Międzynarodowej Wystawie Prasy Katolickiej w Watykanie. Zostało tam do 1964 roku, kiedy to kardynał Stefan Wyszyński przywiózł dzieło do Polski.

Jan Henryk Rosen malował płótno w niespełna dwa miesiące. Jego wymiary robią wrażenie: 254 cm na 726 cm. Jest to dzieło delikatne. Zostało namalowane na papierze naklejonym na płótno. Przedstawia jedenaście postaci związanych z polską kulturą i religią.

Dzieło będzie można oglądać do 27 września na wystawie "Szablą i krzyżem. Pokaz obrazu Jana Henryka Rosena w stulecie Cudu nad Wisłą 1920".

Czytaj także kolejne opisy filmów i książek w rubryce Nowinki kulturalne

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!